28 грудня 2022 року пластуни станиці «Збараж» разом із в’язничним капеланом отцем Омеляном Колодчаком завітали до Державної установи "Збаразька виправна колонія (№63)", щоб передати Вифлеємський Вогонь Миру, який є символом любові і добра. Цей промінчик – це солідарність зі всіма, хто є далеко, солідарність з убогими, поєднання з Христом, котрий народився в убогості. Ще у XII столітті один учасник христових походів привіз це світло з Вифлеєму, як дар для своєї родини і близьких, як символ найбільшого Добра.
Ідея Вогню і його проста символіка сприйнялися українською громадою і впродовж останніх років для багатьох з нас Вогонь став доповненням під час святкування Різдва Христового. Тому Вогнем з Вифлеєму люди запалюють свічки на Святу Вечерю.
Начальник установи полковник внутрішньої служби Андрій Макар разом із персоналом установи вдячно прийняли лампадку з благодатним вогнем, щоб передати засудженим.
Відділ СВПР Державної установи "Збаразька виправна колонія (№63)"
Місія тюремного служіння збагатіла на ще одну подію в милосерді. 26 грудня 2022 року у Державній установі «Київський слідчий ізолятор» 180 жінок, серед яких є і матері з дітьми, отирмали довго очікувану підтримку.
Під час проведення акції «Соціальні дні у в'язниці»послужили Київський осередок Товариства українських студентів-католиків, «Обнова», о. Любомир Іваночко, Чернівецька єпархія УГКЦ, і волонтери Карітас-Чернівці зібрали 180 гігієнічних комплектів, Фундація «Ініціативне покоління» - передали особисті засоби гігієни, о. Іван Зубальський, Мукачівська Греко-Католицька єпархія - передав особисті засоби гігієни. Увесь вантаж мав вагу понад 800 кг.
Адальберт Макарович: "Тішуся, що зміг долучитись до цієї доброї справи. Зміг побачити людей, що перебувають в надзвичайно складних життєвих обставинах але навіть при цьому не втрачають людяності (заводять котів, розмальовують стіни, готуються до свят). Ця акція нагадала мені, що Господь милосердний та бажає спасіння всіх, а особливо тих, хто найбільше цього потребує."
Андріана Гомонко: "Мені дуже сподобалося, я побачила цих людей і зрозуміла наскільки в деяких людях відкриті серця, і вони хочуть відкритись іншим, деякі ще не пізнали себе, але також в скорому часі зійдуть на правильний шлях. Також я відкрила для себе в'язницю як щось, що потребує певного розуміння і люди, які там знаходяться не завжди по своїй волі, але всі вони, так, як і ми, потребують допомоги та взаємоповаги, незважаючи на те, що там накоїли, буде їм також Боже прощення. Тому можна сказати, що до в'язниці потрібно приходити і дарувати людям радість й не боятися цього). Буду рада взяти участь ще в таких подіях!"
Доброчинна збірка принесла 4100 ₴. Частина цих коштів вже використана на продуктову посилку в'язню в потребі. Частина чекає на реалізацію.
Коштом добродія на ім'я Сергій було оплачено пересилку двох палет із засобами гігієни з Чернівців до Києва.
Уявіть собі, що на індивідуальну підтримку для найбільш потребуючих в'язнів через капелана Tim Dixon збірку (еквівалент 9500 ₴) переказали в'язні з психіатричного закладу у Великобританії. Кошти пішли на продуктові набори і ліки для трьох в'язнів.
18 грудня, напередодні свята Миколая, в’язничний капелан отець Омелян Колодчак спільно з дітьми Марійської дружини церкви Христового Воскресіння відвідали засуджених жінок у Збаразькій ВК №63. Долучившись до соціальних днів у в’язниці, Тернопільський благодійний фонд «Карітас» передав для ув’янених значну кількість засобів гігієни, які о. Омелян з допомогою добродія Володимира Боднара, завіз для жінок, щоб тут вони відчули, що Святий Миколай не забуває про нікого. Це свято завжди повертає спогадами в дитинство, пригадує найприємніші дитячі відчуття.
Зустріч з засудженими розпочалася з спільної молитви до Миколая Чудотворця за мир в Україні, швидку Перемогу українського народу. В актовій залі установи дітьми Марійської була поставлена сценка «Святий Миколай в українській родині в часі війни». Зворушлива гра маленьких акторів не залишила нікого байдужим. Діти щиро молилися під звук сирени і просили миру для України і захисту від Бога для ЗСУ. А Святий Миколай запевнив всіх, що донесе їхні прохання до Бога і прийде скоро в Україну така бажана Перемога.
Адміністрація закладу, на знак вдячності, підготувала подарунки для дітей Марійської дружини і подякувала отцю Омеляну за духовну опіку і щедрого Миколая, особливо в теперішній час війни.
Засоби гігієни принесіть до свого храму 11 і 18 грудня, щоб передати/надіслати капелану
Акція спрямована на збір засобів індивідуальної гігієни ув'язнених. У кожній єпархії є капелани, що знають коло потреб в'язнів. Наприклад, у Києві - для 180 жінок.
Просимо настоятелів парохій, вірних УГКЦ долучитися до підтримки найбільш вразливих категорій в'язнів, збираючи після недільних богослужень 11 і 18 грудня персональні пакунки із засобами індивідуального користування.
Кожний, хто бажає долучитися до соціальних днів у в'язниці, може створити один індивідуальний набір гігієнічних засобів, куди можна покласти:
- мило,
- шампунь,
- зубні щитку і пасту,
- туалетний папір,
- гребінець,
- господарське мило,
- пральний порошок,
- гігієнічні прокладки для жінок.
При можливості можна додати блокнот, листівку з підбадьоренням і запевненням про молитву, ручку, образок.
Підтримати доброчинне служіння УГКЦ для в'язнів можна через картковий рахунок ПБ
5457 0850 0003 1250, Пантелей К.Ю.
Соціальні дні у в'язниці несуть не лише допомоговий гуманітарний контекст, але є нагодою зустрічі з в'язнями в рамках євангелізації та суспільних ініціатив.
Потребуємо волонтерів у парохіях УГКЦ, готових 30 хвилин після своєї участі у недільній службі (11 і 18 грудня) затриматися і зібрати те, що люди захотять пожертвувати. Зібране зберігатиметься при парохіях до кінця акції, відтак парафіяльні волонтери передадуть пакунки єпархіальним в'язничним капеланам. У супроводі добровільних помічників священик відвідає в'язнів.
Для з'ясування необхідної інформації щодо проведення соціальних днів у в'язниці контактуйте:
Підключення дружби в часі відключення електроенергії заряджає нас настроєм і бадьорістю для перемоги! Київський осередок Товариства українських студентів-католиків «Обнова» гостинно запросив священика Костянтина Пантелея, керівника Відділу ПК УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, розповісти про в'язничне служіння Церкви.
Під час зустрічі між іншим студенти почули про традиційну акцію "Соціальні дні у в'язниці".
У діалозі зі священиком студенти-волонтери взнали, що метою пенітенціарного душпастирства є супровід людей, які опинилися в неволі, насамперед християн, та допомога в усіх їхніх потребах, щоб вони не втратили зв'язок із Церквою. Душпастир допомагає усім, без огляду на конфесію, ба навіть невіруючій людині. Хоча в першу чергу він посланий до християн. Священик для в'язнів - свідок, що має привернути їм той дар внутрішньої свободи. Для когось в'язниця стає першим місцем, де душа вперше прислухається до голосу Євангелія. Часом ув'язнення стає одиноким шансом для навернення і Ласкою Бога, що вириває розкаяну душу перед вічними муками.
Найближча подія, яка відбуватиметься у стінах Лук'янівки, спрямована на підтримку ув'язнених жінок. Група добровільних помічників вже зголосилася для участі у милосердній акції.
25 листопада 2022 року у Київській слідчій в'язниці вшанували пам'ять загиблих в результаті голодомору. Сприянням відділу соціально-виховної і психологічної роботи ДУ "Київський слідчий ізолятор" у заході взяли участь засуджені з господарської обслуги і неповнолітні в'язні.
Цього ж дня маленька дівчинка, що народилася під час ув'язнення своєї матері, прийняла Таїнства Хрещення і Миропомазання у каплиці Праведного Йова.
Деякі в'язні змогли посповідатися і запричаститися.
23 листопада 2022 року відбувся І-ий молитовний сніданок керівництва Пенітенціарної системи України. Захід був організований Українською Християнською Міжконфесійною Місією «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», співзасновницею якої є УГКЦ, та Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.
У події взяли участь чільні представники в'язничного служіння Церков, які входять до Місії, а також:
Міністр юстиції України Денис Малюська,
Державний секретар Міністерства юстиції України Олена Богачова,
Заступник Міністра юстиції України Олена Висоцька,
Начальник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Сергій Гречанюк,
Директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук.
Член Всеукраїнської Ради Церков і Релігійних Організацій, президент Всеукраїнського Союзу Церков християн віри євангельської-п'ятидесятників Михайло Паночко.
Українську Греко-Католицьку Церкву представляв керівник Відділу душпастирства у пенітенціарній системі України о. Костянтин Пантелей.
«Більше 2000 років тому, після славного Воскресіння, Господь Ісус
Христос приготував для Своїх учнів сніданок (Івана 21). Вони були втомлені та
перебували у розпачі, і саме тоді Спаситель нагодував їх, і приніс втіху. Так і
сьогодні під час молитовного сніданку Бог поблагословив нас», - поділився
пастор В'ячеслав Когут, виконавчий директор Місії, ідейний натхненник й
організатор події.
«Поминання полеглих за свободу і державність
України. Молитва за персонал ДКВС, за ув'язнених, за постраждалих внаслідок
злочинів, за капеланів і волонтерів в'язичного служіння, за благословення
захисників України і перемогу, визволення поневолених, діалоги відбулися в часі молитовного сніданку. Присутні були навіть курсанти Академії Державної пенітенціарної служби, які понесуть традицію, яка щойно розпочалася, в основі свого покликання. Схиляю голову у
вдячності перед організаторами цієї події», – розповів о. Костянтин.
25 листопада 2022 року у Київській слідчій в'язниці вшанували пам'ять загиблих в результаті голодомору. Сприянням відділу соціально-виховної і психологічної роботи ДУ "Київський слідчий ізолятор у заході взяли участь засуджені з господарської обслуги і неповнолітні в'язні. Під час поминальної молитви за душі заморених голодом краян, що відійшли через акт геноциду з рук радянської москви, священик Костянтин Пантелей закликав присутніх прочитувати сучасні події через історію, щоб бути здатними боронити свободу і гідність свого народу в усі часи.
7 – 8 листопада у Чернівцях відбувався міжконфесійний тренінг з міжнародної програми «Шлях ув’язненого», в якому взяли участь священики і волонтери Пенітенціарного душпастирства УГКЦ з чотирьох єпархій. Тренінг послужив безпосередньою підготовкою втілення цієї програми Церквами Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі».
Для проведення інтенсивної підготовки першої групи провідників програми, а саме тренінгу для тренерів, в Україну приїхав один з її авторів-розробників Стівен Джеймс (Уельс), який провів курс навчання. З ним поряд були представники Європейського офісу Міжнародної Асоціації в’язничного служіння (PFI) Хью Гретхед і Кристіна Урсачіла, а також керівники Асоціації в’язничного служіння (PF) Румунії, ревні друзі у підтримці України, Андрій Брай і Лівіу Бочаняла. У вересні в Найробі (Кенія) відбувся тренінг координаторів програми «Шлях ув’язненого»представників понад 30 країн світу, в якому брала участь українська делегація.
Програма була розроблена для зміни тюремних середовищ і повернення в’язнів до суспільного життя. Це - восьмитижневий курс євангелізації та учеництва, заснований на Євангелії від Марка, який запрошує в’язнів у подорож, що перетворює. Багато людей відчувають безнадію у зв’язку з ізоляцією в результаті вчинених ними кримінальних правопорушень. Але під час тривання курсу його учасники дізнатються про Ісуса В’язня. Ця спільна подорож справді переображає життя.
У першому тренінгу взяли участь близько 60 представників Церков Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», які отримали сертифікати, а з ними й місію навчити інших тренерів і волонтерів програми в Україні. Наприкінці екуменічної зустрічі було представлено національного координатора програми Павла Маркєлова, відповідального за її супровід та аналіз розвитку й наслідків її здійснення.
Програма втілюється у в’язницях по всьому світу, дбає про примирення з жертвами злочинів, допомагає сім’ям засуджених й успішно реінтегрує їх у соціумі. В цьому допомагають християнські спільноти.
Нюрнберзька в'язниця є другою за величиною в Баварії, розрахована на 1153 місця. Утримуються чоловіки, жінки і неповнолітні. В'язниця прилягає до Палацу правосуддя, зв'язана з ним підземним переходом.
Після завершення річної конференції католицьких капеланів Німеччини, на запрошення пасторального референта й головного католицького капелана у ФРН Андреаса Бєра, священик Костянтин Пантелей відвідав в'язницю 16, 17 і 18 жовтня. У неділю 16 жовтня отець уділив Євхаристію під час Служби Божої. За свідченням священика "Хліб, випечений в'язнями став Тілом Христовим".
Отець Костянтин, керівник Відділу ПК УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі, розповів: "В’язні подарували мені євхаристійний спогад. Двічі в житті я звершував особливу Службу Божу, коли хліб і вино, виготовлені в’язнями, сталися правдивими Тілом і Кров’ю Христовою під час Святої Літургії. На першій, 2010 року, на вівтар тюремної каплиці Праведного Йова Багатостраждального у Києві було принесено вино, виготовлене в’язнями в Окружній в’язниці Веллетрі (Casa Circondariale di Velletri), яку я відвіував 2007 року під час ХІІ Конгресу Міжнародної комісії католицької в'язничної душпастирської опіки (ICCPPC) в Римі. На другій, 2022 року, у Нюрнбергській слідчій в’язниці (Untersuchungshaftanstalt Nürnberg), на вівтарі хліб, спечений в’язнями, стався Тілом Христа для Причастя під час Меси за латинським обрядом, яку мене попросили відслужити за браком іншого священика."
У понеділок 17 жовтня о. Костянтин відвідав старий корпус в'язниці, який сьогодні використовується лише музей, пов'язаний із Нюрнберзьким процесом над злочинами нацистської верхівки.
Цього ж дня зустрівся за посередництвом капелана Андреаса Бєра, координатора Католицького пенітенціарного душпастирства у Німеччні, з в'язнями з України.
На запрошення національного координатора Католицької душпастирської опіки ув'язнених Андреаса Бєра, німецьких колег, священик Костянтин Пантелей прибув до містечка Герцогенрат, неподалік Аахена. Він виступив з доповіддю про сучасні реалії функціонування пенітенціарного душпастирства в Україні під час щорічної Конференції Католицького пенітенціарного душпастирства Німеччини "Сила і безсилля у виправній системі“. Понад 50 учасників з усієї країни. Багато зацікавленості, численні питання, спіткання з особистостями у діалогах поза конференцією. Незвичайний досвід!
"Ступінь обізнаності про перебіг війни, солідарності і жертовності німецького народу, держави і суспільних організацій перебільшила мої попередні уявлення, поділився о. Костянтин, - Скрізь я зустрічаю вимушених переселенців з України та чую їхні історії. Вони не без зворушення повідомляють про підтримку, яку отримали."
5 жовтня 2022 року керівник Відділу душпастирства УГКЦ у пенітенціарній системі України о. Костянтин Пантелей у складі представників Церков у Українській християнській міжконфесійній Місії “Духовна і благодійна опіка а місцях позбавлення волі“ разом з керівництвом ДУ "Київський слідчий ізолятор" та Департаменту з питань виконання кримінальних покарань МЮ України взяли участь у відкритті камери для неповнолітніх в'язнів, відремонтованої на кошти й за проєктом Місії.
Душпастирі прочитали молитви благословення і побажали юнакам, які замешкали у приміщенні, дбати про переміну свого життя й осягнення свободи для того, щоб могти чинити правду і добро. Лідерство пастора В'ячеслава Когута, який як виконавчий директор Місії дбав про втілення проєкту від самого початку, стало натхненням для усіх членів місії, щоб випробування війни не стали причиною занедбання милосердя для в'язнів.
У церемонії відкриття відновленого коштом Місії житлового приміщення для неповнолітніх в'язнів взяли участь Заступник начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань МЮ України Олена Рибалака та начальник Управління ресоціалізації і соціальної реабілітації Департаменту Валерій Калівошко. Вони висловили вдячність за проявлену Місією турботу про нпеповнолітніх.
У столиці Кенії Найробі 19 - 23 вересня 2022 року відбувся найбільший навчальний захід для координаторів програми «ШЛЯХ УВ’ЯЗНЕНОГО» в історії Міжнародної асоціації в’язничного служіння (PFI). Представники 23 країн зібралися разом, щоб завершити курс підготовки координаторів програми «Шлях ув’язненого». Українську міжконфесійну християнську місію «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» представляли координатори програми Анастасія Когут і о. Костянтин Пантелей.
Програма була розроблена для зміни тюремних середовищ і повернення в’язнів до суспільного життя. Це - восьмитижневий курс євангелізації та учеництва, заснований на Євангелії від Марка, який запрошує в’язнів у подорож, що перетворює, щоб дізнатися про Ісуса В’язня. Багато людей відчувають безнадію у зв’язку з ізоляцією в результаті вчинених ними кримінальних правопорушень. Програма втілюється у в’язницях по всьому світу, дбає про примирення з жертвами злочинів, допомагає сім’ям засуджених й успішно реінтегрує їх у соціумі. В цьому допомагають християнські спільноти.
Під час тренінгу учасники пройшли п'ять етапів втілення програми, враховуючи стратегічну мету для національного служіння церков, об'єднаних в'язничним служінням. На завершення програми навчання, у в'язниці Наіробі відбувся візит для живої зустрічі й огляду практичого здійснення курсу «ШЛЯХ УВ’ЯЗНЕНОГО».
Фахова програма реінтеграції «Шлях ув’язненого» триватиме в Україні протягом наступних трьох років.
Загальна характеристика Державної кримінально-виконавчої служби України
У Державній кримінально-виконавчій службі України налічується 182 установи виконання покарань. В результаті військової інтервенції московії в Україну 2014 року на окупованій території Донецької та Луганської областей опинилося 29 установ. Ще 5 пенітенціарних установ розташовані на території окупованого Криму. Тоді близько 18 тис. осіб знаходилося у тюрмах і колоніях на територіях, окупованих Росією та зайнятих проросійськими терористичними формуваннями. Нема інформації про кількість в'язнів сьогодні.
Станом на 1 лютого 2022 року у сфері управління Державної кримінально-виконавчої служби України перебувало 148 установ. У 39 установах виконання покарань засуджені не утримувалися, у зв'язку із здійсненням оптимізації їх діяльності.
Після початку повномасштабного вторгнення московії 24 лютого 2022 року, 10 установ виконання покарань та слідчих ізоляторів опинилися на окупованій території разом із понад 3 тис. в'язнів:
Південний регіон: Північна ВК-90; Дар'ївська ВК-10, Голопристанська ВК-7 Херсонський СІЗО
Північно-Східне МРУ: І (Старобільський СІЗО)
Південно-Східне МРУ:5 (Маріупольський СІЗО; Приазовська ВК-107 (для жінок);
Мелітопольська УВП-144 (для жінок і юнок); Приморська ВК-145; Веселівський ВЦ-8)
З 11 установ виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України відбулась евакуація засуджених:
Південний регіон: 2 (Снігурівська ВК-5; Новобузький ВЦ-103)
Станом на 1 вересня 2022 року у сфері управління Державної кримінально-виконавчої служби України перебуває діючих 85 установ. В установах виконання покарань та слідчих ізоляторах утримується 47 464. З них:
У слідчих ізоляторах та установах виконання покарань, що виконують функцію слідчого ізолятора
18 100
У діючих установах виконання кримінальних покарань
18 вересня 2022 року - перший день тренінгу для координаторів програми «Шлях ув’язненого» (TPJ)!
У заході беруть участь представники Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна допомога у місцях позбавлення волі» священик Костянтин Пантелей й Анастасія Когут. Представники з 23 країн зібралися разом, щоб провести та завершити тижневий курс для підготовки координаторів програм з 11 нових країн, які почнуть пропонувати TPJ.
01 вересня 2022 року у Державну установу
«Кременчуцька виховна колонія» року завітали представники країнської Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі». Цього дня відбувалася урочиста церемонія свята початку нового навчального року, а також відбувся XIV сезон «Козацького гарту». Призи й подарунки були придбані коштами доброчинців.
Сприянням керівництва та участю працівників установи подія дала
її учасникам найкращі емоційні спогади.
Програма свята включала випробовування, в яких юнакам необхідно було проявити силу,
спритність, швидкість, витривалість та спеціальні вміння з ігрових видів
спорту. До кола завдань входив такожконкурс козацької пісні та бліц-вікторина з історії козацтва. У змаганні взяли участь 30 вихованців.
Арбітраж та суддівство
свята козацької звитяги забезпечували предсавники Місії та працівники установи. Юнаки, що брали участь у
святі, показали не тільки чудові спортивні результати, а й проявили гарні творчі
здібності та знання української минувшини.
За результатами змагань,
перемогу здобула команда 1-го відділення. Її учасники набрали найбільшу
кількість балів, а тому отримали почесні грамоти «За витривалість, старанність,
дружність, взаємоповагу, проявлені під час випробовувань». Також кожен з
учасників 2-го відділення отримав грамоти другого ступеня. Призи – спортивний
інвентар для кожної з команд були передані на церемонії закриття спортивного
свята.
Окрім того гості відвідали кімнату творчості й побачили здобутки неповнолітніх вихованців, які далися копвткою працею педагогів Кременчуцької виховної колонії. Про найновіші роботи юнаків розповідала Тетяна Пустовіт. Гостей вразила якість виконання робіт, їх різноманітність та творчий підхід.