неділя, 31 травня 2015 р.

Свято П'ятидесятниці в жіночому центрі "Переображення"

31 травня в Центрі соціальної адаптації для жінок "Переображення" відбулися урочисті богослужіння з нагоди свята Трійці. Після Божественної Літургії персонал, реабілітанти і гості центру промовили коліноприклонні молитви. На завершення відбулось освячення нової криниці, що служитиме господарським потребам Центру. Відтак для усієї групи пройшла екскурсія з історії містечка Любеч біля кам'яниці Полуботка, Антонієвих печер, Монастирища.


Піддиякон Віталій Мартинчук, виконавчий директор Центру «Переображення».











субота, 30 травня 2015 р.

У Київському слідчому ізоляторі пролунав останній дзвоник.


29 травня закінчився навчальний рік. Останній дзвоник пролунав і в освітніх закладах у пенітенціарних установах. Останній дзвоник для 25 неповнолітніх ув’язнених, які на даний час перебувають у Київському слідчому ізоляторі. Серед гостей на урочистій лінійці була присутня с.Василія Гальцова, ЧСВВ, яка протягом року викладала предмет Християнська етика. Нешодавно для хлопців відбулася вікторина зі знань Закону Божого, до якої вихованців підготувала с. Василія.

Довідка.

З метою забезпечення конституційного права осіб, узятих під варту та засуджених до позбавлення волі, на здобуття ними повної загальної середньої освіти в період відбування покарання, управліннями ДПтС України вживаються заходи щодо забезпечення необхідного загальноосвітнього рівня засуджених, що відбувають покарання у виправних колоніях та неповнолітніх ув’язнених, які тримаються у Київському СІЗО і не мають повної середньої освіти.



Фото прес-служби ДПтС у Київській області.

Останній дзвоник у Львівській Виправній Колонії № 48.

29 травня 2015 року Божого пролунав останній дзвоник у шкільних закладах. Свято останнього дзвоника також було і у пенітенціарних установах міста Львова. На шкільне свято, до ЛВК № 48, завітали також і капелани УГКЦ. Для того, щоб поблагословити в’язнів-випускників, до колонії навідалися отець Іван Глова – духівник Центру душпастирювання військовослужбовців та брат Олег Нестор – керівник Відділу пенітенціарного служіння у Львівській Духовній Семінарії Святого Духа. У привітальному слові, зверненому, найперше, до випускників, а також і до решти засуджених, адміністрації та гостей, отець Іван наголосив, що потрібно завжди пам’ятати про те, що ми усі, без винятку, люди, створені на образ та подобу Божу і повинні відповідно до цього жити. Опісля виголошеного приватання, капелани окропили свяченою водою усіх присутніх на святі останнього дзвоника у ЛВК № 48.


Відділ пенітенціарного душпастирства Львівської Духовної Семінарії Св. Духа.

З життя центру адаптації колишніх в'язнів.

Напередодні свята Трійці 29 - 30 травня керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України протоієрей Костянтин Пантелей відвідав Центр соціальної адаптації жінок "Переображення". В часі візиту о. Костянтин зустрівся з підопічними та персоналом, здійснив огляд господарської частини та документації Центру. Літургійні відправи з нагоди свята П’ятидесятниці за участю гостей з Києва є радісною і піднесеною подією для мешканців центру вже третій рік поспіль і стали певною традицією. В сам день свята Трійці відбудеться освячення криниці на території закладу.

Піддиякон Віталій Мартинчук

четвер, 28 травня 2015 р.

Вікторина зі знання Закону Божого пройшла для неповнолітніх в'язнів.

Сестра Василія (Гальцова), ЧСВВ, організувала вікторину зі знання Закону Божого для вихованців, яких знає по імені й по їх життєвій історії.  Предмет  для неповнолітніх, утримуваних під вартою у Київському слідчому ізоляторі, вона викладала протягом навчального року. Прийшов час підсумувати знання, засвоєні хлопцями. Розпочали з молитви, яку провів о. Костянтин Пантелей. Під час вікторини підліткам можна було користуватися Св. Письмом. Під час паузи, яка тривала протягом підрахунку очок, підлітки почули історію святкування старозавітної та християнської П'ятидесятниці. 


Подарунки усім учасникам - морозиво, призи - засоби гігієни та трикотажні теніски. Усе з пожертви громади Св. Миколая на Аскольдовій Могилі. Зустріч завершилася молитвою і благословенням священика.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.

середа, 27 травня 2015 р.

Шляхи спільного свідчення Христа в умовах ув'язнення обговорили у Харкові тюремні душпастирі.

У Харкові завершилося виїзне засідання членів Правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», що відбувалося 26-27 травня 2015 року на базі установ  Державної пенітенціарної служби України у Харківській області.

Під час засідання були обговорені заходи з приводу прийняття закону про тюремне капеланство, бачення кожної Церкви щодо служіння реабілітації, профілактики повторних злочинів, особливі умови душпастирства на окупованій території Сходу України та питання допомоги в'язням, які опинилися через війну у нелюдських умовах. Речник УГКЦ з питань духовної опіки у пенітенціарній системі протоієрей Костянтин Пантелей взяв участь в узагальненні пропозицій щодо християнської формації персоналу ДПтС України. Під час відрядження він познайомився з багатолітнім досвідом служіння реабілітації колишніх в'язнів у центрі Євангельських Християн Баптистів під керівництвом диякона Віктора Дудки. 

В рамках програми виїзного засідання було організовано відвідування Курязької виховної колонії для неповнолітніх, Харківського слідчого ізолятора, Качанівської виправної колонії (№54), Холодногірської виправної колонії (№18), Дергачівської виправної колонії (№109). Капелани мали можливість живого спілкування з персоналом установ і з в'язнями, ознайомившися з умовами їх утримання. Пройшла зустріч з учасниками проекту «Посилення ролі громадянського суспільства у захисті прав уразливих груп засуджених в Україні». Головною метою зустрічі представників Церков було обговорення питань реалізації прав засуджених на свободу віросповідання у світлі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності священнослужителів (капеланів) в органах і установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України», ухваленого Верховною Радою України 14 травня 2015 року.

Найважливішим наслідком виїзного засідання було наближення християнських Церков до спільного бачення сучасного служіння капелана, яке має переображувати кримінально-виконавчу систему і життя наших співгромадян, які потрапили в конфлікт із законом та суспільством через кримінальні вчинки. Присутність душпастирів в колоніях і тюрмах важлива також з огляду на випадки, коли за ґратами опиняються невинні люди, або коли людські права в'язнів бувають порушені. Великі духовні потреби має персонал пенітенціарної служби, що потребує більшого і більшого впровадження християнських засад у своїй праці. З огляду на особливі умови і напруження праці права персоналу ДПтС трактуються інколи ще слабше, як права в'язнів. Особливо це стосується гідної платні та необхідних соціальних гарантій. Саме капелани як свідки ставлять багатократно це питання перед громадськістю і державою. Адже без цього ледве чи наша країна наблизиться до міжнародних стандартів щодо гуманізації тюремної системи.

вівторок, 26 травня 2015 р.

На Харківщині відбувається спільне виїзне засідання Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі».

26 травня 2015 року на базі музею ім. А.С. Макаренка та Курязької виховної колонії управління ДПтС України в Харківській області розпочалось спільне виїзне засідання Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», в якому взяли участь члени правління Місії, начальник управління соціально-психологічної роботи із засудженими апарату ДПтС України Ігор Андрушко та начальник управління ДПтС України в Харківській області генерал-майор внутрішньої служби Олександр Крикушенко.

В ході засідання було обговорено питання реалізації права засуджених на свободу віросповідання та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності священнослужителів (капеланів) в органах і установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України».


По закінченню пленарних засідань учасники відвідали установу та ознайомились із умовами відбування покарання вихованців.

Сайт ДПтС України.

понеділок, 25 травня 2015 р.

У Харкові відбудеться засідання міжконфесійної місії, що обговорюватиме питання впровадження інституту капеланства в тюрмах.

Виїзне засідання членів Правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» відбудеться у Харкові 26-27 травня 2015 року. Заходи розпочнуться в Навчально-методичному центрі-музеї професійних традицій та підготовки персоналу Державної пенітенціарної служби.
 
Порядок денний включає наступні питання:
  • програма подальших заходів з приводу прийняття закону про тюремне капеланство;
  • бачення кожної Церкви щодо служіння реабілітації;
  • профілактика самогубств у пенітенціарних установах;
  • допомога засудженим зі Сходу;
  • плани заходів Місії на 2015 рік.
В рамках програми виїзного засідання заплановані відвідування Харківського слідчого ізолятора, Качанівської виправної колонії (№54), Холодногірської виправної колонії (№18), Дергачівської виправної колонії (№109). Також відбудуться інші заходи, як:
У 2001 році Українська Греко-Католицька Церква була спів-засновницею, а відтак активним учасником Християнської міжконфесійної місії «Духовна і благодійна опіка в тюрмах». Членами організації стали 12 церков і деномінацій.

неділя, 24 травня 2015 р.

Зустріч з в'язнями пройшла в рамках днів місійності в Київському слідчому ізоляторі.

24 травня 2015 року в неділю Св. Отців І Вселенського Собору в каплиці Праведного Йова Багатостраждального зібралися в'язні, щоб розважити над фрагментами Біблії в рамках днів місійності, шо наближають нас до Свята Зіслання Св. Духа. Капелан о. Костянтин Пантелей привітав усіх, що зібралися з днем пам'яті Св. Рівноапостольних Кирила і Методія, Учителів Слов'янських. Він коротко розповів історію їхньої місії, наслідки якої тривають понині.

Факт ув'язнення для кожної людини може стати причиною розпачу і втратою сенсу життя. Перед священиками пенітенціарного душпастирства стоїть важливе покликання - звіщати полоненим визволення від смутку, проголошувати божу доброзичливість в обставинах, які в'язням свідчать про брак доброзичливості в умовах несвободи. 

Разом зі священиком в'язні почали зустріч з читання уривку Псалма 9: "Пригніченому Господь буде захистом, і пристановищем у час скрути. І уповатимуть на Тебе, хто знає Твоє ім'я, бо Ти, Господи не покидаєш тих, що тебе шукають" (Пс.9.10-11). Присутні роздумали над феноменом часу, який вповні належить Господеві, якщо навіть цей час є важким випробуванням, пов'язаним з обмеженням свободи. Вознесіння Господа й обіцянка Святого Духа, змішання мов при Вавилонській вежі та дарування Св. Апостолам дару мов, який сприяв об'єднанню народів в Люд Божий - Церкву були предметом роздумів, що завершилися щирою молитвою.

четвер, 21 травня 2015 р.

У свято Вознесіння відбулося відвідування в'язнів.

21 травня 2015 року о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, поздоровив із святом Вознесіння в'язнів та персонал ДПтС України у Київському слідчому ізоляторі та в міжобласній лікарні для засуджених чоловіків в Бучанській виправній колонії № 85. Відвідуючи жінок і неповнолітніх, протоієрей Костянтин розповів про свято Господнього Вознесіння. Цього дня для матерів з немовлятами, що перебувають в слідчій установі, було передано гуманітарну допомогу від громади УГКЦ на Аскольдовій Могилі. Також відбулася перша Св. Сповідь для юнаків Ярослава та Ігоря. До неї хлопців підготувала сестра Василія (Гальцова), ЧСВВ, що викладає Закон Божий для неповнолітніх, утримуваних під вартою в установі.

середа, 20 травня 2015 р.

Семінарійний крок у напрямку пенітенціарного служіння.

19 квітня 2015 року у Львові відбувся особливий день із наголосом на пенітенціарне служіння. Ранком у приміщенні Українського Католицького Університету Філософсько-богословського факультету відбувся круглий стіл під назвою «Український вимір пенітенціарної ідеї». Участь у цьому круглому столі брали особи різного професійного спрямування: колишні політв’язні, отці-капелани, працівники Державної Пенітенціарної служби, професори та викладачі УКУ. Серед доповідачів були також і семінаристи та їх настоятелі, а саме віце-ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа – о. Михайло Плоцідем, який розкривав богословський аспект злочину, прощення та милосердя, а також говорив про основи служіння в’язням. Брати V курсу Остап Микитчин і Андрій Хробак представили практичний вимір служіння, а саме розвиток цього служіння в’язням серед студентів Семінарії.

10 травня 2015 року в структурі Центру душпастирства війсковослужбовців (ЦДВ) Львівської Духовної Семінарії Св. Духа постала ініціативна група, що має сформувати  майбутній Відділ пенітенціарного служіння при семінарії. Групу очолив брат Олег Нестор. В близькому майбутньому для своє діяльності Відділ потребує свого фінансування, і, як це годиться згідно статуту семніаріїї,  духівника, чи куратора.  "В перспективі я бачу цей відділ, як окрему організацію, тому сподіваюся що спільними зусиллями та молитвами, ми зможемо успішно пройти цей початковий період й активно та якісно служити для пенітенціарної служби в Україні," - поділився брат Олег Нестор. 

Основною же подією 19 травня стала виставка образотворчого і прикладного мистецтва «Преображення Господньою Любов’ю»,  на якій було представлено 113 творів в’язнів з різних пенітенціарних установ України. Поблагословити виставку та учасників заходу завітав Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор (Возьняк). Також серед гостей можна було помітити керівника Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України о. Костянтина Пантелея, головного в’язничного капелана у Львівській Архиєпархії о. Тараса Мирку, головного в’язничного капелана Римо-Католицької Церкви в Україні о. Григорія Драуса, синкела у справах капеланства Львівської Архиєпархії о. Степана Суса та інших військових капеланів Гарнізонного храму свв. ап. Петра і Павла, працівників Пенітенціарної системи Львівської області, мистецтвознавців, працівників Львівського Палацу Мистецтв, духовенство, монашество, працівників ЗМІ. Також особлива роль у проведенні виставки була відведена семінаристам та їх настоятелям, а радше, Відділу пенітенціарного служіння разом з їхнім духівником о. Іваном Гловою. Задля більш піднесеного перегляду творів публіку своєю музикою веселили брати із вокально-інструмантального бенду нашої Семінарії.

Увечері 19 травня семінаристи Львівської Духовної Семінарії Святого Духа, мали чудову нагоду зустрітися із керівником Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України – отцем Костянтином Пантелеєм, який розповів братам-семінаристам про пенітенціарне служіння.  Найперше отець сказав, що гаслом пенітенціарного служіння є «терпеливість і милосердя», а відтак отець поділився досвідом праці у пенітенціарних установах України і тим самим чітко окреслив причини існування цього гасла. Отець акцентував на тому, що потрібно багато уваги приділяти не лише в’язням, а й тим, хто з ними працює, тобто працівникам пенітенціарної служби та їх родинам. Наприкінці отець Костянтин наголосив, що для того щоб дбати про в’язнів чи щоб служити для пенітенціарної системи не обов’язково безпосередньо відвідувати засуджених, а вистачає просто відкрите своє серце на тих людей що знаходяться за гратами( в’язнів і працівників), а це можливо лише тоді, коли бодай хоч раз побуваєш у тих стінах. Ця захоплююча та корисна зустріч була завершена подякою отцеві та гучним, спільним співом тропаря Христос Воскрес!

брат Олег Нестор.

У Львівському палаці мистецтв Митрополит Львівський Ігор благословив подорожуючу виставку в’язнів.

Високопреосвященний владика Ігор, Архиєпископ і Митрополит Львівський, 19 травня 2015 року поблагословив відкриття Національної пересувної експозиції образотворчого і прикладного мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов’ю». Захід приурочено року Митрополита Андрея Шептицького в Україні.

У події взяли участь, представники Управління Державної пенітенціарної служби України Львівської області, недержавних організацій, представники Фонду Андрея Шептицького, мистецтвознавці, громадськість міста, монахи і монахині редемптористи, семінаристи Львівської духовної семінарії Святого Духа, в'язничні капелани і волонтери служіння, мас-медіа.

Мета експозиції – посприяти діалогу у суспільному середовищі для кращого розуміння пенітенціарної ідеї, розвитку процесу суспільної інтеграції. Разом з художниками експозиціоністами Львівськго палацу мистецтв піклування про розміщення творів прийняли на себе головний капелан Львівської Архиєпархії о. Тарас Мирка і с. Оксана (Пелех), ЗНІ. Під час урочистої церемонії подружжя Олег і Тетяна Чихарівські представили життя Блаженного Василя Величковського, покровителя пенітенціарного душпастирства Української Греко-Католицької Церкви. Ранком цього дня Кафедра пасторального богослов’я УКУ сумісно з Відділом Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі провела круглий стіл «Український вимір пенітенціарної ідеї», приурочений відкриттю пересувної експозиції.

Протоієрей Костянтин Пантелей поділився на церемонії відкриття виставки: «Хвалячи працю соціально-виховної і психологічної служби Управління ДПтС України у Львівській області, слід згадати, що  у конкурсі «Переображення Господньою Любов’ю», який відбувався у Києві 2013 року, відзначилися численні в’язні, якими опікувалися пенітенціарії  Львівщини. Призером серед неповнолітніх став Максим Посухов, 1992 р.н., (IV місце) з твором "Рідний дім", - Самбірська виховна колонія. Ще три твори були відібрані з експозиції та надіслані на міжнародну виставку «Пів квадратного метра свободи» у Фрайзінгу (Німеччина)  і пізніше взяли участь у міжнародному конкурсі в Берліні у 2014 році:

  • «Живопис», Ігора  Савченка - Дрогобицька ВК (№40), 
  • «Рідний дім», Максима Посухова - Самбірська виховна колонія.
  • «Кошик з трояндами», Едуарда Діброви - Самбірська виховна колонія»

Від серпня 2013 року виставку, що проводилася під патронатом блаженнішого Святослава, побачили у Києві, Чернігові, Полтаві, Черкасах, Дніпродзержинську, Запоріжжі, Кіровограді, Херсоні, Ніжині, Житомирі, Вінниці, Тернополі, Збаражі і Івано-Франківську, Чернівцях. Відкриття експозиції у Львові має посприяти зростанню уваги Церкви до душпастирства у в’язницях. Також виставка є майданчиком для кращого розуміння українським суспільством того, яка місія Церкви в реформуванні системи кримінального судочинства та у місцях несвободи. Виставка проходитиме до 31 травня, відтак переміститься у стіни Богословського факультету УКУ, де твори можна буде придбати за доброчинну пожертву на діяльність жіночого центру адаптації «Переображення» в Любечі, Чернігівської області.

Організатори:

Український Католицький Університет
Пенітенціарне душпастирство Української Греко-Католицької Церкви
Державна пенітенціарна служба України,
Фонд Андрея Шептицького,
Національна Спілка художників України
Львівський Палац Мистецтв

вівторок, 19 травня 2015 р.

В Українському Католицькому Університеті відбувся круглий стіл «Український вимір пенітенціарної ідеї» з нагоди відкриття пересувної експозиції творчості в'язнів.

19 травня 2015 р. у Львові у приміщенні Філософсько-богословського факультету УКУ відбувся круглий стіл «Український вимір пенітенціарної ідеї», у якому взяли участь студенти, душпастирі, капелани, волонтери, що працюють із засудженими.
Захід проходив під егідою Кафедри пасторального богослов’я УКУ, у співпраці з Пенітенціарним душпастирством УГКЦ. Декан Філософсько-богословського факультету, о-дн. Роман Завійський зазначив: «Україна сьогодні потребує реформи в усіх сферах суспільного життя, а судова і пенітенціарна система в собі ще й досі несе тягар колишнього тоталітарного режиму. Ми зібрали сьогодні в УКУ експертне середовище, яке допоможе знайти відгук на заклик Папи Франциска до пастирів йти і служити тим, що перебувають на задвірках суспільства або й взагалі є відкинуті ним».


Виступаючи на відкритті заходу, проректор УКУ Мирослав Маринович, дисидент, політв'язень, поділився своїми спогадами про перебування у тюрмах і таборах. Він зазначив, що в деякі моменти, ув’язнення можна сприймати і певним благословенням, Але це можливе у двох випадках: якщо на людині немає вини, і її карає система. «Тоді твоє чисте сумління дає тобі можливість почуватися вільним», – зазначив Мирослав Маринович. Друга – коли страждання людини стають підставою для духовного росту, а не тільки муки. В такі моменти, за словами дисидента, тюрма може стати місцем свободи.

Звернув увагу Мирослав Маринович і на моральні проблеми і професії наглядача. Робота в такій сфері змінює людину, і не всім під силу винести такий тягар відповідальності. В такі моменти людина може стати доволі агресивною як до в’язнів, так і до людей, які її оточують. Відтак люди, які працюють з в’язнями, теж повинні мати певну реабілітацію.


Про необхідність служіння для персоналу Державної пенітенціарної служби говорив і о. Костянтин Пантелей, керівник відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України. У доповіді він представив міжнародні базові стандарти опіки в'язнями, над якими працювала Міжнародна Католицька Комісія Душпастирства в Тюрмах (ICCPPC). Вони були прийняті на XII Конгресі ОOH з попередження злочинності та кримінального правосуддя, Сальвадор де Баія, Бразилія, квітень 2010 року. Саме ці положення послужили для формулювання змін в законодавстві України щодо ув’язнених,і персоналу пенітенціарної служби. Капелан розповів про свій досвід душпастирювання у місцях позбавлення волі.


о. Григорій Драус, головний в'язничний капелан Римо-Католицької Церкви в Україні, представив пенітенціарне законодавство і практику капеланства у більш як 40 країнах світу та представив перспективу необхідних змін тюремних правил, які мали б полегшити душпастирське служіння. 

Мирослав Демків, головний спеціаліст у зв’язках зі ЗМІ та громадськістю управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області, розповів про завдання пенітенціарної служби та потреби персоналу, який знаходяться у важких і небезпечних обставинах служби, яка фінансується з боку держави лише на 40 % від потреби.


Богословський аспект душпастирювання для в’язнів представив о. Михайло Плоцідем, віце-ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа. «Ісус вчить нас, що людина не тільки покликана приймати милосердя від Бога, але і творити його у стосунку до ближніх. Заповідь милосердя володіє особливою значущістю», – зазначив о. Михайло. Ще одним досвідом спілкування з ув’язненими поділився о. Віталій Котик. Він з 2001 року займається душпастирюванням для ув’язнених, і побував в багатьох містах України. Як він зазначив, головне у спілкуванні з в’язнями залишатися самим собою, а не уподібнюватися до них, переходити на їх лексикон.


Заступник голови Комісії УГКЦ «Справедливість і мир» о. Олег Лука, представив в’язничне служіння у світлі папської енцикліки Evangelii Gaudium. «Папа закликає нас до християнської радості, щоб Церква знову відкрила головне послання Христа у сучасному світі. Папа Франциск пропонує цей документ у Церкві як карту і керівництво для її пастирської місії найближчим часом. Це запрошення відновити пророче і позитивне бачення реальності, не ігноруючи поточні проблеми.»

Соціальне дослідження «Роль Церкви у ресоціалізації засуджених до позбавлення волі» представив доцент кафедри соціології та соціальної роботи НУ «Львівська Політехніка» Володимир Проскура. Науковець показав, в яких саме сферах Церква найбільше допомагає в’язням під час їх перебуванні у тюрмах.


Тематиці реабілітації чоловіків і жінок після звільнення присвятили свої доповіді Ігор Гнат, керівник благодійної організації «Регіональний Центр соціальної адаптації» і с. Оксана Пелех, ЗНІ, асистент капелана Львівської Архиєпархії УГКЦ. 


Про історію участі студентів Львівської Духовної Семінарії у програмах праці із засудженими розповіли брати  Остап Микитчин і Андрій Хробак.


Круглий стіл відбувся з нагоди відкриття цього ж дня, Національної пересувної експозиції образотворчого і прикладного мистецтва в’язнів «Переображення Господньою Любов’ю» у Львівському палаці мистецтв. Започаткована у серпні 2013 року у Києві, ця виставка уже побувала багатьох містах України. Після закінчення експозиції у Львівському палаці мистецтв виставка на деякий час буде перенесена у корпус філософсько-богословського факультету. Експозиція відбувається під патронатом глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, її організаторами є Пенітенціарне душпастирство УГКЦ, Львівський палац мистецтв, Державна пенітенціарна служба України, Фонд митр. Андрея Шептицького, Національна Спілка художників України та Український католицький університет.
Учасники  Круглого столу «Український вимір пенітенціарної ідеї» 19 травня 2015 року і теми доповідей.

1) о. д-н Роман Завійський, декан філософсько-богословського факультету УКУ
2) о. Андрій Олійник, завідувач кафедри пасторального богослов’я УКУ
3) професор Мирослав Маринович, політв’язень, віце-ректор УКУ, президент Інституту релігії та суспільства, «Коли ув’язнення стає благословенням…»
4) о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, «Впровадження міжнародних пенітенціарних норм в українське законодавство»
5) о. Михайло Плоцідем,віце-ректор Львівської духовної семінарії Святого Духа, викладач УКУ
«Злочин. Прощення. Милосердя. Богословські основи служіння в’язням»
6) о. Віталій Котик,ЧНІ, ігумен монастиря Св. Кирила і Мефодія, м. Кам’янець-Подільський
«Специфіка в’язничного служіння. Свідчення капелана»
7) Володимир Проскура, доцент кафедри соціології та соціальної роботи Національного університету «Львівська політехніка», «Роль Церкви у ресоціалізації засуджених до позбавлення волі»
8) Ігор Гнат, керівник благодійної організації «Регіональний Центр соціальної адаптації»; активіст, що розшукує і звільняє зниклих закордоном жінок, «Реабілітація після звільнення»
9)  о. Олег Лука, заступник голови Комісії УГКЦ «Справедливість і мир», «В’язничне служіння сьогодні у світлі енцикліки Evangelii Gaudium»
10) Мирослав Демків, головний спеціаліст у зв’язках зі ЗМІ та громадськістю управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській обл. «Пенітенціарна служба Львівщини: на шляху до європейських умов утримання під вартою»
11) с. Оксана Пелех, ЗНІ, асистент капелана Львівської Архиєпархії УГКЦ, «Жінка після ув’язнення: новий виклик і шанс»
12)  о. Григорій Драус, головний в’язничний капелан Римо-Католицької Церкви в Україні, «Закони і практика діяльності представників релігійних організацій у в’язницях у світі»
13)  Остап Микитчин, студент ЛДС/УКУ
14)  Андрій Хробак,  студент ЛДС/УКУ, «Розвиток служіння в’язням серед студентів Львівської духовної семінарії Святого Духа»

понеділок, 18 травня 2015 р.

У Збаразькій жіночій виправній колонії була започаткована спільнота «Матері в молитві».

З ініціативи капелана о. Омеляна Колодчака, в неділю, 17 травня, у Збаразькій жіночій виправній колонії №63 була започаткована спільнота «Матері в молитві».  На заснування спільноти прибула координатор руху у Тернопільсько-Зборівської архиєпархії – Ольга Білик і провідник «Матерів в молитві» церкви Юрія Переможця м. Збаража – Марія Бучинська.

З словом мама в нас в нас асоціюється найрідніше, найдорожче. Нам завжди потрібна материнська молитва, любов і опіка, а особливо тоді коли нам важко. У найтяжчі хвилини ми подумки звертаємось до мами. Це особливо відчутно коли перебувати у місцях позбавлення волі. Слухаючи неодноразово сповіді ув’язнених жінок, та й у приватних розмовах з ними, отець Омелян Колодчак зауважив, що для цих жінок найболючіше питання  - це їхні діти і батьки.

«Господь завжди допомагає нам духовно, – звернувся до засуджених жінок отець Омелян, – навіть тоді, коли тягарі здаються нам такими важкими, що здається ми не зможемо їх подолати. Та з молитвою можна перемогти всі проблеми. Тому сьогодні через молитву ви можете злучитися зі своїми найдорожчими людьми – вашими дітьми і батьками. Місяць травень – місяць Божої і водночас нашої матері Марії, яка прийняла всіх нас за своїх дітей. Марія любить всіх, навіть за найбільших грішників вона молиться. Ще не чувано ніколи, щоб Вона не помогла…  Мати Божа донесе Своєму Сину всі ваші прохання, тільки з довірою ви їй розкажіть все що у вас на серці. Любов матерів змінює світ. Об’єднавшись сьогодні у спільній молитві матерів ви зможете випросити для себе необхідні ласки. Пані Оля присутня тут, щоб поєднати вас духовно в спільноту «Матері в молитві», щоб ви тут могли збиратися і молитися за найдорожчих вам людей.»

Після цього в каплиці був відслужений Молебень до Матері Божої, в наміренні всіх жінок, по закінченні якого відбулося заснування спільноти «Матері в молитві». Пані Оля привезла для всіх жінок молитовники «Матері в молитві», розказала жінкам про спільноту, і закликала їх молитися завжди, коли вони будуть відчувати потребу в молитві. Було присутніх більше тридцяти жінок, які спільно з п. Олею і п. Марією щиро молилися молитви до Святого Духа, Псалом 90, покаянну молитву, молитву про єдність. Матері промовили молитву подяки за дар материнства, за Україну, просили в Господа кожна і в своєму приватному наміренні.  Пані Оля дала свідчення зі своєї життєвої практики, про силу материнської спільної молитви, про зцілення хворих, і додала, що там де в людей неможливе, то у Бога все можливе. Попросила жінок молитися з вірою, і Бог неодмінно вислухає їхні прохання. Світлана Довгопола роздала всім присутнім образочки Матері Божої.


Надія Тхір

субота, 16 травня 2015 р.

Інформація про служіння в'язничних капеланів УГКЦ.

«Терпеливістю і милосердям!»

Відродження душпастирства УГКЦ у пенітенціарних установах України розпочалося 1991 року, у часі її легалізації після років підпілля. Після перенесення 2005 року осідку глави УГКЦ до Києва блаженніший Любомир Гузар створив при Патріаршій Курії УГКЦ Департамент душпастирства у силових структурах України під керівництвом преосвященнішого Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовківського. За координацію служіння УГКЦ у виправних колоніях та в’язницях відповідає Відділ душпастирства у пенітенціарній системі України. Сьогодні душпастирська опіка проводяться регулярно в пенітенціарних установах № 14, 30, 34, 40, 41, 44, 47, 48, 50, 55, 63, 85, 110, 112, 118, 128, 135 у дев'яти слідчих ізоляторах та в двох колоніях для неповнолітніх України. Інші 6 установ наші священики мають можливість відвідувати тільки принагідно. З огляду на гібридну війну московії проти України, анексію Криму і окупацію окремих районів Донецької і Луганської області опіка над в’язнями була припинена в пенітенціарних установах № 3, 13, 120, 124. 

Кожна з 12 єпархій на території України має головного капелана. Участь у служінні беруть священики, семінаристи, монахи й миряни – всього понад 200 осіб. Серед них – 32 священики-капелани. Більшість з них отримали сертифікати про засвоєння базового рівня компетентності для праці у пенітенціарних установах. Багато активних волонтерів є студентами або фаховими богословами, психологами, юристами, соціальними працівниками та педагогами. У різних сферах цього служіння беруть участь понад 1000 волонтерів на регулярній основі.
Головними напрямками служіння капеланів є проповідь, катехизація, уділення Св. Тайн, сприяння у підтримці зв'язків із родиною, навчання, священиків і волонтерів основам місії Церкви у тюрмах. Неділя про Блудного Сина, за два тижні до Великого Посту, є у Церкві Днем особливої уваги УГКЦ до в’язничного служіння.

2001 року УГКЦ стала співзасновницею й учасницею Української міжконфесійної християнської місії “Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі”. Місія об’єднує 12 християнських Церков і деномінацій. Ця організація представляє Україну в Міжнародній асоціації тюремного служіння (PFI). Від 2003 року УГКЦ є учасницею, на правах спостерігача, а з 2007-го – дійсним членом Міжнародної католицької комісії душпастирської опіки в тюрмах (ІССРРС), яка діє під керівництвом Конгрегації в справах духовенства, у співпраці з Папською радою “Справедливість і мир” та має статус спеціального консультанта ООН.

У листопаді 2007 року на прохання тюремного духовенства УГКЦ було проведено перший вишкільний семінар для священиків на базі Біло-Церківського училища ДКВС України. Це послужило народженню першої концепції навчання капеланів: у січні-лютому 2008 р. спільно з викладачами училища було погоджено 72-годинну програму навчання служителів Церков Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі» для здобуття мінімального рівня компетентності у кримінально-виконавчій сфері.

2008 року відбулося Перше паломництво Державної пенітенціарної служби України до Зарваниці за участю представників 7 Церков-учасниць Місії. Традицією стало щорічне Всеукраїнське паломництво для працівників пенітенціарної системи України під гаслом «Справедливість, віра, милосердя!» до Свято-Успенської Унівської Лаври.

У співпраці з Державною пенітенціарною службою УГКЦ посприяла участі праць образотворчого мистецтва в’язнів у міжнародних мистецьких конкурсах у Відні (червень 2009) та у Берліні (грудень 2009, грудень 2011, грудень 2014).

2009 року у Києві, з ініціативи УГКЦ, було проведено Міжнародну конференцію «Юридичний вимір пенітенціарного служіння», в якій брали участь чільні представники Міжнародної католицької комісії в’язничного душпастирства (ІССРРС) та Міжнародної асоціації тюремного служіння (PFI). 

2009 - 2011 року тривала І Національна пересувна експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю», яку побачили у 9-ти містах України.

2011 року, УГКЦ за співучастю Церков-учасниць Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі» зініціювала проведення круглого столу в УКРІНФОРМІ «Реалізація релігійних прав засуджених до позбавлення волі та осіб, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Вплив духовно-морального фактора на виправлення засуджених». Таким чином розпочалася праця з розробки концепції пенітенціарного душпастирства у в'язничній системі України.

Зустріч Європейської ради ICCPPC з українськими капеланами відбулась у Львові у січні 2012 року, що засвідчило зростаючу увагу міжнародної спільноти до системи правосуддя та попередження злочинності в Україні.

29 травня 2012 року вперше в стінах Верховної Ради України обговорювалася проблема систематичної духовної опіки в'язнями. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності у співпраці з Асоціацією Українських Правників та Українською міжконфесійною християнською місією "Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі", провів «круглий стіл» на тему: «Участь релігійних організацій у формуванні законодавчих ініціатив у сфері пенітенціарної політики». Найактивнішу участь у підготовці цієї події взяло Пенітенціарне душпастирство УГКЦ. Як наслідок цієї зустрічі триває розробка й обговорення проекту Положення про здійснення релігійної опіки в установах Державної пенітенціарної служби України.

12 грудня 2012 року Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав і Голова Державної пенітенціарної служби України генерал-лейтенант внутрішньої служби Олександр Лісіцков підписали Угоду про співробітництвоУгода є віддзеркаленням розвитку співпраці, передбаченої попереднім документом, підписаним Блаженнішим Любомиром 2007 року. Текст Угоди не лише підсумував структурні зміни, що сталися за останні 5 років, але також зробив наголос на опіку персоналу ДПтС України та членів їх сімей, слухачів навчальних закладів ДПтС України, засуджених та осіб, узятих під варту.

26 грудня 2012 року відбулася презентація першого підручника, що подає фахові орієнтири священикам і волонтерам для душпастирства у пенiтенцiарних закладах «Служити в’язням». Вона є плодом багатолітньої співпраці з пенітенціарною службою та містить важливі документи Церкви стосовно цього прекрасного служіння.

У липні - серпні 2013 року представництво УГКЦ у складі міжконфесійної групи взяло активну участь у розробці пропозицій до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України) № 1154
14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла проект закону у другому читанні. 

19 серпня 2013 року був зорганізований Національний конкурс образотворчого і прикладного мистецтва  в'язнів «Преображення Господньою Любов’ю». Відтак, протягом 2013 - 2015 років тривала пересувна експозиція містами УкраїниПодія допомогла створити поле для діалогу між людьми, які опинились у місцях позбавлення волі та суспільством. Під час виставки відбувалися зустрічі, презентації, семінари та круглі столи, де неодноразово наголошувалося на необхідності реформування кримінального судочинства і пенітенціарної системи України, участі Церкви і суспільства у процесі соціальної інтеграції колишніх в'язнів. Розпочата у Києві, виставка побувала у 17 містах України, а 20 творів експозиції потрапили з Києва на міжнародний конкурс у Берліні. 

20 липня 2014 перед збором близько 200 тисяч вірних та священиків на Всеукраїнській прощі до Зарваниці, Патріарх Святослав урочисто проголосив блаженного єпископа і мученика Василя Величковського покровителем пенітенціарного служіння духовенства та віруючих Української Греко-Католицької Церкви.

02 грудня 2014 року у Києві була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Християнська проповідь у місцях несвободи. Історія і сучасність України». Цю подію було організовано Пенітенціарним душпастирством УГКЦ у співпраці з Українською міжконфесійною християнською місією «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі», Державною пенітенціарною службою України, Всеукраїнською профспілкою персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби, Релігійним інститутом Св. Томи Аквінського. Учасники конференції запропонували подальші кроки для впровадження капеланства. 

2015 року триває Всеукраїнська пересувна виставка мистецьких робіт в'язнів «Переображення Господньою Любов’ю», яку проводить Пенітенціарне душпастирство Української Греко-Католицької Церкви спільно з БФ «Карітас-Київ» у співпраці з Державною пенітенціарною службою України. Поруч з відкриттям мандрівної експозиції відбувається навчання волонтерів Пенітенціарного душпастирства УГКЦ.

Контакт:

преосвященніший Михаїл (Колтун),
єпископ Сокальсько-Жовківський,
керівник Департаменту УГКЦ
з душпастирства у силових структурах України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20




 
протоієрей Костянтин Пантелей,
керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 098 422-9-221
e-mail: 
panteley@ukr.net

Павло Загороднов,
референт Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 097 397-29-40