пʼятниця, 30 грудня 2016 р.

Інформація про служіння в'язничних капеланів УГКЦ

«Терпеливістю і милосердям!»

Відродження душпастирства УГКЦ у пенітенціарних установах України розпочалося 1991 року, у часі її легалізації після років підпілля. Після перенесення 2005 року осідку глави УГКЦ до Києва блаженніший Любомир Гузар створив при Патріаршій Курії УГКЦ Департамент душпастирства у силових структурах України під керівництвом преосвященнішого Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовківського. За координацію служіння УГКЦ у виправних колоніях та в’язницях відповідає Відділ душпастирства у пенітенціарній системі України. Регулярно душпастирська опіка проводяться в пенітенціарних установах № 14, 30, 34, 40, 41, 44, 46, 47, 48, 50, 55, 63, 85, 112, 128, 135 у семи слідчих ізоляторах та в одній колонії для неповнолітніх. Ще 8 установ наші священики мають можливість відвідувати тільки принагідно. З огляду на окупацію окремих районів Донецької і Луганської області опіка над в’язнями була припинена в пенітенціарних установах № 3, 13, 120, 124. Окрім того, законсервовані Бережанська і Самбірська виховна колонія для неповнолітніх, а також установи № 110  і 118, де душпастирювали наші капелани. Четверо капеланів стали військовими душпастирями. Кожна з 12 єпархій на території України має головного капелана. Участь у служінні беруть священики, семінаристи, монахи й миряни – всього понад 200 осіб. Серед них – 32 священики-капелани. Більшість з них отримали сертифікати про засвоєння базового рівня компетентності для праці у пенітенціарних установах. Багато активних волонтерів є студентами або фаховими богословами, психологами, юристами, соціальними працівниками та педагогами. У різних сферах цього служіння беруть участь понад 1000 волонтерів на регулярній основі.
Головними напрямками служіння капеланів є проповідь, катехизація, уділення Св. Тайн, сприяння у підтримці зв'язків із родиною, навчання, священиків і волонтерів основам місії Церкви у тюрмах. Неділя про Блудного Сина, за два тижні до Великого Посту, є у Церкві Днем особливої уваги УГКЦ до в’язничного служіння.

2001 року УГКЦ стала співзасновницею й учасницею Української міжконфесійної християнської місії “Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі”. Місія об’єднує 12 християнських Церков і деномінацій. Ця організація представляє Україну в Міжнародній асоціації тюремного служіння (PFI). Від 2003 року УГКЦ є учасницею, на правах спостерігача, а з 2007-го – дійсним членом Міжнародної католицької комісії душпастирської опіки в тюрмах (ІССРРС), яка діє під керівництвом Конгрегації в справах духовенства, у співпраці з Папською радою “Справедливість і мир” та має статус спеціального консультанта ООН.

У листопаді 2007 року на прохання тюремного духовенства УГКЦ було проведено перший вишкільний семінар для священиків на базі Біло-Церківського училища ДКВС України. Це послужило народженню першої концепції навчання капеланів: у січні-лютому 2008 р. спільно з викладачами училища було погоджено 72-годинну програму навчання служителів Церков Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі» для здобуття мінімального рівня компетентності у кримінально-виконавчій сфері.

2008 року відбулося Перше паломництво Державної пенітенціарної служби України до Зарваниці за участю представників 7 Церков-учасниць Місії. Традицією стало щорічне Всеукраїнське паломництво для працівників пенітенціарної системи України під гаслом «Справедливість, віра, милосердя!» до Свято-Успенської Унівської Лаври.

У співпраці з Державною пенітенціарною службою УГКЦ посприяла участі праць образотворчого мистецтва в’язнів у міжнародних мистецьких конкурсах у Відні (червень 2009) та у Берліні (грудень 2009, грудень 2011, грудень 2014).

2009 року у Києві, з ініціативи УГКЦ, було проведено Міжнародну конференцію «Юридичний вимір пенітенціарного служіння», в якій брали участь чільні представники Міжнародної католицької комісії в’язничного душпастирства (ІССРРС) та Міжнародної асоціації тюремного служіння (PFI). 

2009 - 2011 року тривала І Національна пересувна експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю», яку побачили у 9-ти містах України.

2011 року, УГКЦ за співучастю Церков-учасниць Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі» зініціювала проведення круглого столу в УКРІНФОРМІ «Реалізація релігійних прав засуджених до позбавлення волі та осіб, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Вплив духовно-морального фактора на виправлення засуджених». Таким чином розпочалася праця з розробки концепції пенітенціарного душпастирства у в'язничній системі України.

Зустріч Європейської ради ICCPPC з українськими капеланами відбулась у Львові у січні 2012 року, що засвідчило зростаючу увагу міжнародної спільноти до системи правосуддя та попередження злочинності в Україні.

29 травня 2012 року вперше в стінах Верховної Ради України обговорювалася проблема систематичної духовної опіки в'язнями. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності у співпраці з Асоціацією Українських Правників та Українською міжконфесійною християнською місією "Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі", провів «круглий стіл» на тему: «Участь релігійних організацій у формуванні законодавчих ініціатив у сфері пенітенціарної політики». Найактивнішу участь у підготовці цієї події взяло Пенітенціарне душпастирство УГКЦ. Як наслідок цієї зустрічі триває розробка й обговорення проекту Положення про здійснення релігійної опіки в установах Державної пенітенціарної служби України.

12 грудня 2012 року Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав і Голова Державної пенітенціарної служби України генерал-лейтенант внутрішньої служби Олександр Лісіцков підписали Угоду про співробітництвоУгода є віддзеркаленням розвитку співпраці, передбаченої попереднім документом, підписаним Блаженнішим Любомиром 2007 року. Текст Угоди не лише підсумував структурні зміни, що сталися за останні 5 років, але також зробив наголос на опіку персоналу ДПтС України та членів їх сімей, слухачів навчальних закладів ДПтС України, засуджених та осіб, узятих під варту.

26 грудня 2012 року відбулася презентація першого підручника, що подає фахові орієнтири священикам і волонтерам для душпастирства у пенiтенцiарних закладах «Служити в’язням». Вона є плодом багатолітньої співпраці з пенітенціарною службою та містить важливі документи Церкви стосовно цього прекрасного служіння.

У липні - серпні 2013 року представництво УГКЦ у складі міжконфесійної групи взяло активну участь у розробці пропозицій до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України) № 1154
14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла проект закону у другому читанні. 

19 серпня 2013 року був зорганізований Національний конкурс образотворчого і прикладного мистецтва  в'язнів «Преображення Господньою Любов’ю». Відтак, протягом 2013 - 2015 років тривала пересувна експозиція містами УкраїниПодія допомогла створити поле для діалогу між людьми, які опинились у місцях позбавлення волі та суспільством. Під час виставки відбувалися зустрічі, презентації, семінари та круглі столи, де неодноразово наголошувалося на необхідності реформування кримінального судочинства і пенітенціарної системи України, участі Церкви і суспільства у процесі соціальної інтеграції колишніх в'язнів. Розпочата у Києві, виставка побувала у 17 містах України, а 20 творів експозиції потрапили з Києва на міжнародний конкурс у Берліні. 

20 липня 2014 перед збором близько 200 тисяч вірних та священиків на Всеукраїнській прощі до Зарваниці, Патріарх Святослав урочисто проголосив Блаженного єпископа і мученика Василя Величковського покровителем пенітенціарного служіння духовенства та віруючих Української Греко-Католицької Церкви.

02 грудня 2014 року у Києві була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Християнська проповідь у місцях несвободи. Історія і сучасність України». Цю подію було організовано Пенітенціарним душпастирством УГКЦ у співпраці з Українською міжконфесійною християнською місією «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі», Державною пенітенціарною службою України, Всеукраїнською профспілкою персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби, Релігійним інститутом Св. Томи Аквінського. Учасники конференції запропонували подальші кроки для впровадження капеланства. 

11 червня 2015 року набув чинності закон про тюремне капеланство, над розробкою якого у гроні представників християнських церков активно працювали й експерти від УГКЦ. В рамках закону у вересні 2015 року створено Душпастирську раду при ДПтС України, яка у співпраці з пенітенціаріями розробляє відповідні правила для духовної опіки в'язнів і персоналу.

В'язничні капелани УГКЦ взяли активну участь у підготовці та формуванні підсумкових документів Міжнародної конференції «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки», що відбулась у Києві 13-14 квітня 2016 року. На виконання рішень конференціх в Інституті кримінально-виконавчої служби створено опорну кафедру душпастирської практики та пенітенціарної етики.

Триває праця у Комітеті Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності над законопроектами, що унормовують капеланське служіння у в'язницях і колоніях. 


Контакт:

преосвященніший Михаїл (Колтун),
єпископ Сокальсько-Жовківський,
керівник Департаменту УГКЦ
з душпастирства у силових структурах України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20




 
протоієрей Костянтин Пантелей,
керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 098 422-9-221
e-mail: 
panteley@ukr.net
ієрей Ярослав Лукавенко,
референт Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20

моб. 097 717-3-700
e-mail: ugcc.penitentiary@gmail.com






Павло Загороднов,
координатор волонтерських програм Пенітенціарного душпастирства УГКЦ Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 097 397-29-40

Новий проскомидійник у СІЗО

У каплиці св. Володимира, яка знаходиться на території СІЗО (м. Львів), встановлено необхідний для богослужіння проскомидійник. Раніше у каплиці був проскомидійник, але з часом він став непридатний до богослужіння. На потребу нового проскомидійника зреагувала одна мебельна фірма, яка й виготовила його.

Проскомидійник має ключове значення для відправи Божественної Літургії, бо на ньому твориться спомин Різдва та хресної муки Ісуса Христа, а також здійснюється перша частина Літургіїї, в якій священик готує хліб і вино, необхідне для Євхаристії.

Слова вдячності адресуються добродіям а також тим, хто працював над проскомидійником.


Брат Микола Романів, редемпторист

понеділок, 26 грудня 2016 р.

«Віддавайте кожний день під заступництво Св. Миколая» - владика Йосафат (Мощич) до в’язнів

З нагоди відзначення дня Святого Миколая у пенітенціарних установах відбуваються духовно-молитовні зустрічі з ув'язненими за участю душпастирів, капеланів, волонтерів адже Святий Миколай опікун людей у різних обставинах їх життя вважається також покровителем ув'язнених.

Установа виконання покарань №12 м.Івано-Франківська перебуває під особливою опікою Св. Миколая. Саме тут розташовано одразу дві молитовні каплиці, освячені на честь Святого Миколая. З цієї нагоди у понеділок, 19 грудня 2016 р. УВП №12 відвідав єпископ-помічник Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ Йосафат (Мощич). Преосвященний владика очолив Молебень до Св.Миколая біля молитовної каплиці на території установи та привітав пенітенціаріїв зі святом. Опісля владика Йосафат відслужив Архієрейську Службу Божу в присутності в’язнів у каплиці Св.Миколая, що розташована в приміщенні УВП. З преосвященним владикою співслужили також о.Віталій Дем’янець, парох храму Зіслання Святого Духа м.Івано-Франківська, в’язничні душпастирі о.Арсен Панчак, референт пенітенціарного служіння Івано-Франківської Архієпархії та о.Василь Сливоцький, а також диякон Юрій Сидір. Супроводжували молитву своїм співом студенти Івано-Франківської Духовної семінарії.

«Чи ми віримо в Ісуса Христа, чи віримо в Царство Боже – це виклик і покликання для кожного з нас» - сказав владика Йосафат до в’язнів. «Господь дивиться на потенціал кожного з нас, як учасника Царства Божого». Преосвященний владика також навів приклади багатьох святих, які були великими грішниками, але навернувшись цілковито перемінили своє життя і дуже багато зробили добра для Церкви Христової. Також владика закликав кожного стати образом і подобою Бога та віддавати кожний день свого життя під заступництво Св.Миколая, щоб він змінив наше серце.

На Службі Божій разом з ув`язненими також молились сестри Мирянського Чину Святого Василія Великого з монастиря Царя Христа м. Івано-Франківська. З благословення пароха та ігумена о.Йосафата Хаймика, ЧСВВ сестри приготували солодощі та фрукти для засуджених, придбані на пожертви вірян парафії Царя Христа. За сприяння БФ „Карітас – Івано-Франківськ УГКЦ” та Мальтійської Служби Допомоги для осіб, що перебувають під вартою було передано більше 200 одиниць різноманітних засобів гігієни. Подарунки для в’язнів приготували також представники громадсько-християнського руху "Клич". Після спільної молитви волонтери відвідали ув`язнених з подарунками від Святого Миколая.

четвер, 22 грудня 2016 р.

У свято Зачаття Анни, ще одне немовля приєдналося у Христі до Божої родини через Святе Таїнство Хрещення.

понеділок, 19 грудня 2016 р.

Святого Миколая капелани вшанували разом з ув'язненими

19 грудня разом з ув'язненими капелани вшановували пам'ять Святителя Миколая. Святий Миколай все своє життя присвятив справам милосердя, Він лікував хворих, допомагав в’язням, опікувався сиротами. За це Господь прославив Його даром творення чудес і дав силу робити ще більше добра. В народних легендах святий Миколай боронить людей від пожеж, повеней. Захищає тих, хто перебуває у плаванні, а також вважається покровителем ув’язнених.

Чоловіків, неповнолітніх в'язнів і матерів новонароджених малят капелани о. Костянтин Пантелей і с. Василія Гальцова привітали у Київському слідчому ізоляторі, даруючи від імені доброчинців засоби гігієни й шкарпетки.

Редемптористи о. Віталій Котик і о. Петро Лоза посітили довічно-ув'язнених у Новгород-Сіверському слідчому ізоляторі, уділивши Тайну Сповіді усім, хто звернувся в потребі.

Святий Миколай завітав й у Чортківську установу виконання покарань управління ДПтС України в Тернопільській області (№26). Попри скруту, негаразди, численні неприємності, які є сьогодні у суспільстві, дочекалися ми сьогодні нашого святого Миколая улюбленого християнського свята, як бальзаму на наші зневірені й зболені душі. 

Представники братства «Sobor Chortkiv», засудженим господарської обслуги та ув’язненим неповнолітнім і жінкам, була поставлена сценка із життя святого Миколая та роздані святкові подарунки.

Єпископ Йосафат Мощич відслужив Літургію у храмове свято в Івано-Франківському слідчому ізоляторі.

За повідомленням волонтерки Надії Тхір, у Збаразькій міжобласній тублікарні, що знаходиться на території ВК №63, хворі жінки, які проходять тут лікування завжди раді відвідинам священика, який через молитву, Боже Слово і розраду полегшує їхні фізичні і духовні страждання. 21 грудня жінки зустрічали «щедрого Миколая», що завітав до них з подарунками. Цього дня засуджених відвідав отець Омелян Колодчак (в’язничний капелан установи) з гостями ієрм. Віталієм Котиком і братом Тарасом з Чину Найсвятішого Ізбавителя (редемптористами). Втілюючи в життя постанови Синоду Єпископів про соціальне служіння на ахиєпахіальному рівні, співслужіння отця Віталія з отцем Омеляном сприяло підготовці подарунків для жінок, що на даний час лікуються у тублікарні. Отець Віталій Котик, ЧНІ – багаторічний капелан в`язничного душпастирства знає про потреби жінок не з переказів. Довший час він опікувався жінками у реабілітаційному центрі "ПЕРЕОБРАЖЕННЯ" у Любечі, який був ним заснованим. Завдяки тісній співпраці нашої церкви з заступником начальника ВК-63 із соціально-виховної і психологічної роботи Людмилою Василівною Леськів і її відділом, всі хворі жінки отримали індивідуальні набори, які привезли гості. В них входили: пральний порошок, зубна паста і щітка, туалетне і господарське мило, дезодорант, жіночі гігієнічні прокладки, шампунь, а також чай та солодощі. Всі бажаючі мали змогу приступити до Сповіді і прийняти Святе Причастя. Отець Віталій поспілкувався з хворими жінками, розказав їм про святого Миколая і його діла милосердя. Священнослужителі спільно помолилися з хворими і побажали жінкам швидкого одужання і відчути на собі Божу ласку і дію Святого Духа.


субота, 17 грудня 2016 р.

Семінар "Справедливість і милосердя" відбувся в Одеській Екзархії

16-17 грудня 2016 року в Одесі Відділом душпастирства УГКЦ у пенітенціарній системі України було організовано навчання духовенства про покликання Церкви до служіння у в'язницях. З благословення Екзарха Одеського преосвященнішого владики  Михаїла Бубнія, священики, монахи й монахині, що звершують душпастирське служіння в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Кіровоградській областях, взяли участь у семінарі "Справедливість і милосердя". Виклад провадили о. Костянтин Пантелей, керівник відділу душпастрства і брат Павло Загороднов, який координує служіння волонтерів пенітенціарного служіння УГКЦ. 


16 грудня учасники семінару отримали знання з магістеріуму Церкви щодо проблеми злочину і справедливості, ознайомилися із сучасною структурою  в’язничного душпастирства, міжконфесійною взаємодією у сфері цього служіння, залученням волонтерської і доброчинної допомоги, довідалися про різновиди пенітенціарних установ, головні напрямки пенітенціарної реформи та характеристикою груп,  що потребують опіки. Особливу зацікавленість викликали богословські, юридичні і соціальні аспекти пенітенціарного служіння.


17 грудня 2016 року з проблемою справедливості і милосердя та з суттю пенітенціарного служіння познайомилися в рамках семінару курсанти Військово-морського ліцею. Відтак, за сприянням капелана о. Олександра Смеречинського, відбулося відвідування слідчо-заарештованих військових, які допустилися правопорушень під час несення служби. 


Пенітенціарне душпастрство УГКЦ

В Одесі священики і вірні УГКЦ знайомилися із засадами пенітенціарного служіння

16 ‎грудня ‎2016 року в Одесі для священиків Одеського Екзархату відбувся семінар з пенітенціарного служіння Церкви.







 


середа, 7 грудня 2016 р.

Тиждень права - 2016 в Україні у першій декаді грудня: капелан зустрівся із школярами

З нагоди річниці проголошення Загальної декларації прав людини 10 грудня 1948 року в Україні проходить Тиждень права. 7 грудня 2016 року, в рамках просвітницьких заходів для старшокласників, з учнями 10 і 11 класів 1-ї Загально-освітньої школи у м. Києві зустрівся священик Костянтин Пантелей, душпастир ув'язнених. Захід відбувся на запрошення керівництва школи за участю модератора адвоката Ігоря Свєтлічного, який викладає основи права для учнів-випускників, які мріють про професію правника.


Були заторкнуті питання справедливості і милосердя, пенітенціарної ситсеми як підсумку суспільно-правового життя, чи зрілими є людські відносини в державі і як реалізуються засади справедливості. Як нам оцінювати систему справедливості, усвідомлюючи напрямок змін, який необхідно здійснювати з відвагою. Права на життя від зачаття до природньої смерті як головного права людини. Також про необхідність доброзичливого ставлення до людей, незалежно від їхнього походження, релігії, вподобань. І в решті - розкриття технологій нав'язування соціуму ґендерної ідеології, яка несе загрозу тоталітаризму, що не терпить інакшого світогляду. У школярів виникли запитання, які дають шанс на наступну зустріч в близькому майбутньому.
Поміж іншим деякі учні висловили бажання відвідати неповнолітніх в'язнів з нагоди дня вшанування пам'яті Святого Миколая.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ

неділя, 4 грудня 2016 р.

Вітаємо нашого дорогого капелана о. Віталія Мартинчука, що служить у Донецькій Екзархії, з ієрейськими свяченнями!

4 грудня 2016 року преосвященніший єпископ Степан (Меньок), Екзарх Донецький, уділив ієрейські свячення о. Віталієві Мартинчуку, що проягом багатьох років був катехитом у Донецькій виправній колонії № 124, помічником капелана установи о. Василія Пантелюка. Протягом 2015 року о. Віталій виконував служіння заступника директора жіночого реабілітаційного центру "Переображення" в смт. Любеч.

Від грона капеланів Пенітенціарного душпастирства Української Греко-Католицької Церкви прийміть, дорогий отче, привітання з цієї нагоди, побажання радості священичого служіння та многих літ!

Введенські відвідни в'язнів

У неділю, 4 грудня 2016 року в пенітенціарних установах відбувалися традиційні введенські відвідини ув'язнених. У каплиці на території Львівського СІЗО освячено ікону блаженного священномученика Василя Величковського. Після Святої Літургії капелан пенітенціарної служби о. Тарас Мирка очолив урочистий процес освячення. Святого Василя Величковського проголосив блаженним св. Іван Павло ІІ у 2001р, а покровителем пенітенціарного служіння в УГКЦ – блаженніший Святослав Верховний Архієпископ Києво-Галицький, у 2014 році. 

У Київському слідчому ізоляторі о. Костянтин Пантелей відвідав ув'язнених жінок і засуджених на довічне позбавлення волі, а також хворих у Міжобласній лікарні пенітенціарної системи України.


понеділок, 28 листопада 2016 р.

Біблійний конкурс проведено серед неповнолітніх Київського слідчого ізолятора

28 листопада 2016 року у Київському слідчому ізоляторі неповнолітні, що утримуються під вартою, взяли участь у Біблійному конкурсі. Його підгтоувала сестра Василія (Гальцова), що вже третій рік поспіль викладає Християнську етику в рамках вечірньої школи, в якій юнаки здобувають середню освіту. У події взяли участь й інші представники Української Греко-Католицької Церкви отець Костянтин Пантелей та волонтерка Марія Лещук.

Біблійний конкурс проходив у корпусі для тримання неповнолітніх ув'язнених. Учасники були розподілені на дві команди, що були названі по імені гори Синай (місце, де Ізраїльтянам було дано Десять Заповідей) і гори Тавор (місце, де Господь Переобразився). За певний проміжок часу учасники повинні були надати відповіді на поставленні запитання стосовно окремих подій, описаних у книгах Старого і Нового Завітів. Окрім того відбувся змагання найкращого знавця «Біблії» між двома неповнолітніми Віталієм та Марком, які надали найбільшу кількість правильних відповідей. Всім неповнолітнім ув'язненим, які брали участь, було вручено солодкі подарунки та книги.


Відділ соціально-виховної та психологічної роботи Київського слідчого ізолятора

четвер, 24 листопада 2016 р.

Інформація про служіння в'язничних капеланів УГКЦ

«Терпеливістю і милосердям!»

Відродження душпастирства УГКЦ у пенітенціарних установах України розпочалося 1991 року, у часі її легалізації після років підпілля. Після перенесення 2005 року осідку глави УГКЦ до Києва блаженніший Любомир Гузар створив при Патріаршій Курії УГКЦ Департамент душпастирства у силових структурах України під керівництвом преосвященнішого Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовківського. За координацію служіння УГКЦ у виправних колоніях та в’язницях відповідає Відділ душпастирства у пенітенціарній системі України. Регулярно душпастирська опіка проводяться в пенітенціарних установах № 14, 30, 34, 40, 41, 44, 46, 47, 48, 50, 55, 63, 85, 112, 128, 135 у семи слідчих ізоляторах та в одній колонії для неповнолітніх. Ще 8 установ наші священики мають можливість відвідувати тільки принагідно. З огляду на окупацію окремих районів Донецької і Луганської області опіка над в’язнями була припинена в пенітенціарних установах № 3, 13, 120, 124. Окрім того, законсервовані Бережанська і Самбірська виховна колонія для неповнолітніх, а також установи № 110  і 118, де душпастирювали наші капелани. Четверо капеланів стали військовими душпастирями. Кожна з 12 єпархій на території України має головного капелана. Участь у служінні беруть священики, семінаристи, монахи й миряни – всього понад 200 осіб. Серед них – 32 священики-капелани. Більшість з них отримали сертифікати про засвоєння базового рівня компетентності для праці у пенітенціарних установах. Багато активних волонтерів є студентами або фаховими богословами, психологами, юристами, соціальними працівниками та педагогами. У різних сферах цього служіння беруть участь понад 1000 волонтерів на регулярній основі.
Головними напрямками служіння капеланів є проповідь, катехизація, уділення Св. Тайн, сприяння у підтримці зв'язків із родиною, навчання, священиків і волонтерів основам місії Церкви у тюрмах. Неділя про Блудного Сина, за два тижні до Великого Посту, є у Церкві Днем особливої уваги УГКЦ до в’язничного служіння.

2001 року УГКЦ стала співзасновницею й учасницею Української міжконфесійної християнської місії “Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі”. Місія об’єднує 12 християнських Церков і деномінацій. Ця організація представляє Україну в Міжнародній асоціації тюремного служіння (PFI). Від 2003 року УГКЦ є учасницею, на правах спостерігача, а з 2007-го – дійсним членом Міжнародної католицької комісії душпастирської опіки в тюрмах (ІССРРС), яка діє під керівництвом Конгрегації в справах духовенства, у співпраці з Папською радою “Справедливість і мир” та має статус спеціального консультанта ООН.

У листопаді 2007 року на прохання тюремного духовенства УГКЦ було проведено перший вишкільний семінар для священиків на базі Біло-Церківського училища ДКВС України. Це послужило народженню першої концепції навчання капеланів: у січні-лютому 2008 р. спільно з викладачами училища було погоджено 72-годинну програму навчання служителів Церков Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі» для здобуття мінімального рівня компетентності у кримінально-виконавчій сфері.

2008 року відбулося Перше паломництво Державної пенітенціарної служби України до Зарваниці за участю представників 7 Церков-учасниць Місії. Традицією стало щорічне Всеукраїнське паломництво для працівників пенітенціарної системи України під гаслом «Справедливість, віра, милосердя!» до Свято-Успенської Унівської Лаври.

У співпраці з Державною пенітенціарною службою УГКЦ посприяла участі праць образотворчого мистецтва в’язнів у міжнародних мистецьких конкурсах у Відні (червень 2009) та у Берліні (грудень 2009, грудень 2011, грудень 2014).

2009 року у Києві, з ініціативи УГКЦ, було проведено Міжнародну конференцію «Юридичний вимір пенітенціарного служіння», в якій брали участь чільні представники Міжнародної католицької комісії в’язничного душпастирства (ІССРРС) та Міжнародної асоціації тюремного служіння (PFI). 

2009 - 2011 року тривала І Національна пересувна експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю», яку побачили у 9-ти містах України.

2011 року, УГКЦ за співучастю Церков-учасниць Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі» зініціювала проведення круглого столу в УКРІНФОРМІ «Реалізація релігійних прав засуджених до позбавлення волі та осіб, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Вплив духовно-морального фактора на виправлення засуджених». Таким чином розпочалася праця з розробки концепції пенітенціарного душпастирства у в'язничній системі України.

Зустріч Європейської ради ICCPPC з українськими капеланами відбулась у Львові у січні 2012 року, що засвідчило зростаючу увагу міжнародної спільноти до системи правосуддя та попередження злочинності в Україні.

29 травня 2012 року вперше в стінах Верховної Ради України обговорювалася проблема систематичної духовної опіки в'язнями. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності у співпраці з Асоціацією Українських Правників та Українською міжконфесійною християнською місією "Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі", провів «круглий стіл» на тему: «Участь релігійних організацій у формуванні законодавчих ініціатив у сфері пенітенціарної політики». Найактивнішу участь у підготовці цієї події взяло Пенітенціарне душпастирство УГКЦ. Як наслідок цієї зустрічі триває розробка й обговорення проекту Положення про здійснення релігійної опіки в установах Державної пенітенціарної служби України.

12 грудня 2012 року Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав і Голова Державної пенітенціарної служби України генерал-лейтенант внутрішньої служби Олександр Лісіцков підписали Угоду про співробітництвоУгода є віддзеркаленням розвитку співпраці, передбаченої попереднім документом, підписаним Блаженнішим Любомиром 2007 року. Текст Угоди не лише підсумував структурні зміни, що сталися за останні 5 років, але також зробив наголос на опіку персоналу ДПтС України та членів їх сімей, слухачів навчальних закладів ДПтС України, засуджених та осіб, узятих під варту.

26 грудня 2012 року відбулася презентація першого підручника, що подає фахові орієнтири священикам і волонтерам для душпастирства у пенiтенцiарних закладах «Служити в’язням». Вона є плодом багатолітньої співпраці з пенітенціарною службою та містить важливі документи Церкви стосовно цього прекрасного служіння.

У липні - серпні 2013 року представництво УГКЦ у складі міжконфесійної групи взяло активну участь у розробці пропозицій до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України) № 1154
14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла проект закону у другому читанні. 

19 серпня 2013 року був зорганізований Національний конкурс образотворчого і прикладного мистецтва  в'язнів «Преображення Господньою Любов’ю». Відтак, протягом 2013 - 2015 років тривала пересувна експозиція містами УкраїниПодія допомогла створити поле для діалогу між людьми, які опинились у місцях позбавлення волі та суспільством. Під час виставки відбувалися зустрічі, презентації, семінари та круглі столи, де неодноразово наголошувалося на необхідності реформування кримінального судочинства і пенітенціарної системи України, участі Церкви і суспільства у процесі соціальної інтеграції колишніх в'язнів. Розпочата у Києві, виставка побувала у 17 містах України, а 20 творів експозиції потрапили з Києва на міжнародний конкурс у Берліні. 

20 липня 2014 перед збором близько 200 тисяч вірних та священиків на Всеукраїнській прощі до Зарваниці, Патріарх Святослав урочисто проголосив Блаженного єпископа і мученика Василя Величковського покровителем пенітенціарного служіння духовенства та віруючих Української Греко-Католицької Церкви.

02 грудня 2014 року у Києві була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Християнська проповідь у місцях несвободи. Історія і сучасність України». Цю подію було організовано Пенітенціарним душпастирством УГКЦ у співпраці з Українською міжконфесійною християнською місією «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі», Державною пенітенціарною службою України, Всеукраїнською профспілкою персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби, Релігійним інститутом Св. Томи Аквінського. Учасники конференції запропонували подальші кроки для впровадження капеланства. 

11 червня 2015 року набув чинності закон про тюремне капеланство, над розробкою якого у гроні представників християнських церков активно працювали й експерти від УГКЦ. В рамках закону у вересні 2015 року створено Душпастирську раду при ДПтС України, яка у співпраці з пенітенціаріями розробляє відповідні правила для духовної опіки в'язнів і персоналу.

В'язничні капелани УГКЦ взяли активну участь у підготовці та формуванні підсумкових документів Міжнародної конференції «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки», що відбулась у Києві 13-14 квітня 2016 року. На виконання рішень конференціх в Інституті кримінально-виконавчої служби створено опорну кафедру душпастирської практики та пенітенціарної етики.

Триває праця у Комітеті Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності над законопроектами, що унормовують капеланське служіння у в'язницях і колоніях. 


Контакт:

преосвященніший Михаїл (Колтун),
єпископ Сокальсько-Жовківський,
керівник Департаменту УГКЦ
з душпастирства у силових структурах України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20




 
протоієрей Костянтин Пантелей,
керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 098 422-9-221
e-mail: 
panteley@ukr.net
ієрей Ярослав Лукавенко,
референт Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20

моб. 097 717-3-700
e-mail: ugcc.penitentiary@gmail.com






Павло Загороднов,
координатор волонтерських програм Пенітенціарного душпастирства УГКЦ Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 097 397-29-40