субота, 27 лютого 2021 р.

Відбулася подія для волонтерів Пенітенціарного душпастирства УГКЦ

27 лютого 2021 року у приміщенні Патріаршої Курії УГКЦ біля Патріаршого Собору з нагоди Дня особливої уваги до в’язничного служіння відбулась річна зустріч волонтерів Пенітенціарного душпастирства УГКЦ.

День особливої уваги до в’язничного служіння щороку випадає на Неділю про Блудного Сина. Метою цієї події було підсумувати минулий рік і представити нові можливості волонтерського служіння УГКЦ у пенітенціарній сфері. В'язнична місія допомагає вірним краще усвідомити покликання християн бути сіллю у світі. 

Минає рік, як українська в’язнична система пережила період відсутності візитів ззовні. Це було пов'язано з обмеженнями карантину, запровадженими через небезпеку поширення коронавірусної інфекції серед в'язнів. Проте, обмеження карантину не спричинили цілковитого припинення заходів душпастирської опіки у пенітенціарних установах України. Волонтери піклувалися про потреби ув'язнених жінок, особливо жінок з дітьми до 3-х років. Відбувалися відео-конференції для дистанційного навчання волонтерів, організовувалися доброчинні збірки з метою підтримки календарних подій (Великодній і Спасівський кошики в'язням, Козацький гарт), для підготовки виставки-конкурсу образотворчого мистецтва в'язнів "Покликані до свободи". Відбувалися регулярні зустрічі в Zoom з вихованцями Ковельської і Кременчуцької колоній для неповнолітніх з волонтерами-студентами за сприянням керівника Центру Академічного душпастирства о. Ярослава Павлюка.

До зустрічі у Києві змогли дистанційно доєднатися через Zoom зв'язок волонтери з Львівщини, Тернопільшині та Івано-ФранківськаКерівник Відділу душпастирства УГКЦ у пенітенціарній системі України Костянтин Пантелей прочитав Звернення Преосвященнішого Михаїла Колтуна з нагоди Дня особливої уваги до в’язничного служінняПротягом зустрічі волонтери почули про можливості та напрямки служіння, які могли би бути цікавими максимальному числу вірян, що шукають себе у різних церковних ініціативах:

- підтримка жертв злочинів та їхніх родин;
- участь у волонтерстві пробації;
- дні духовного відновлення для пенітенціарних службовців та їх родин;
- листування з в'язнями;
- участь у програмах реінтеграції в'язнів. 

На завершення зустрічі волонтери завітали до галереї Патріаршого Собору Воскресення Христового, щоб написати відгуки авторам творів експозиції "Покликані до свободи".

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ

пʼятниця, 26 лютого 2021 р.

Звернення Преосвященнішого Михаїла Колтуна з нагоди Дня особливої уваги до в’язничного служіння

Пастирське слово Михаїла Колтуна, Єпископа Сокальсько-Жовківського, 

Керівника Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ

з нагоди Дня особливої уваги до в’язничного служіння

(Неділя про Блудного Сина, 28 лютого 2021 року) 

Високопреосвященним та Преосвященним Владикам, преподобним братам і сестрам в монашестві,
священикам і вірним УГКЦ

Слава Ісусу Христу!

Ми наближаємося до Великого посту. І знову Неділя про Блудного Сина пригадує нам про в’язничне служіння та стає нагодою для роздумів над власним життям. Чого ми можемо навчитися у в’язнів, які шукають підкріплення в джерелах віри і покладаються на Милосердного Отця?

Євангеліє Неділі про Блудного Сина надихає нас бути відважними в довірі до Бога, який чекає на нас, своїх дітей, в надії. Надією на прощення перейнято й серце сина, який повертається додому свого батька. Отже, відважно надіятися ми вчимося у Самого Господа нашого Ісуса Христа, який в своїй притчі хотів зміцнити нас в дорозі до прощення та віднайдення гідності Божої дитини. 

У часі карантину, оголошеного в наслідок коронавірусної пандемії, усі ми без винятку пережили епізоди певного роду обмеження свободи в наших домівках і могли наблизитися думкою і чуттям до стану ув’язненої особи, яка буває охоплена смутком, непевністю, численними потребами та браком можливостей їх втамувати, особливо потребою людського спілкування і прийняття…. Ми теж почуваємося в’язнями своїх власних гріхів і опущень, через які не раз вже себе осудили у власному сумлінні. Свої втрати, свої випробування й жалі, які переживаємо, ми не раз сприймаємо як покарання. Як впоратися з цим? 

Ми обходимо День особливої уваги до в’язничного служіння в часі, коли Українська в’язнична система пережила цілий рік відсутності візитів ззовні. Раніше так не було. Бо суспільство завжди мало спонуку і можливість в’язня відвідати.

Для в’язнів, які зберігають віру, цей рік став випробуванням і водночас підставою для такої надії, яка перебільшує суворість зовнішніх обставин. В році Надзвичайного Ювілею Божого Милосердя святіший отець Франциск промовляв, звертаючись до в’язнів: «Нам потрібно живити коріння нашої надії, щоб воно приносило плоди; перш за все, впевненість в близькості і співчутті Бога, незважаючи на те зло, яке ми зробили. Немає такого куточка нашого серця, якого б не торкнулася любов Бога. Коли хтось робить помилку, милість Отця проявляється ще більше, пробуджуючи покаяння, прощення, поєднання і мир.» Це саме стосується нас. 

Заохочує нас бути відважними в надії й серце Пресвятої Матері нашого Спасителя Приснодіви Марії, як серце, що пережило меч терпінь й плач за своїм Сином, який приніс Себе за наші провини в добровільну жертву відкуплення на прощення наших гріхів.

Нарешті душпастирі  знову допущені до служіння, з певними обмеженнями карантину. Молімося за них і за в’язнів. Пам’ятаймо про молитву й за в’язничний персонал. Будьмо чуйні на потреби підтримки жертв злочинів та їхніх родин.

 + Михаїл

*Відповідно до постанови п’ятдесят першої сесії Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ  (Чортків,  13-14 липня 2010  року Божого) було прийнято рішення в Неділю Про Блудного Сина присвячувати особливу увагу душпастирській опіці в’язнів.


вівторок, 23 лютого 2021 р.

Капеланське служіння у в'язницях в умовах карантину обговорили на зустрічі в Департаменті з питань виконання кримінальних покарань

23 лютого 2021 року у приміщенні Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України відбулося засідання для узгодження порядку відновлення душпастирської опіки у пенітенціарній системі. Представники Церков і Релігійних організацій у Душпастирській раді при Міністерстві юстиції обговорили з керівництвом Департаменту теми взаємодії та відповідальності сторін щодо функціонування душпастирства у складних умовах карантину.

Як відомо, Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. № 104 були внесені зміни щодо заходів карантину у пенітенціарних установах. До учасників наради з вступним словом звернувся Сергій Гречанюк, начальник Департаменту, що привітав присутніх й повідомив про зусилля режимного і медичного характеру, завдяки яким протягом року вдалося попередити випадки небезпечних тенденцій поширення короно-вірусної інфекції у пенітенціарній системі.


Присутніх було поінформовано, що зміни щодо заходів карантину у пенітенціарних установах були опрацьовані відповідальними посадовцями департаменту на доручення заступника Міністра юстиції Олени Висоцької. В результаті, від 24 лютого 2021 року надано дозвіл на проведення заходів душпастирської опіки в установах виконання кримінальних покарань і попереднього ув'язнення «за умови їх проведення не більше двох разів на тиждень із загальною чисельністю учасників одного заходу не більше 10 осіб, з яких одна особа – священнослужитель (капелан), уповноважений релігійними організаціями».

Проведення заходів душпастирської опіки будуть відбуватися виключно за умови використання капеланами засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів (без клапану видиху) або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, та відсутності у них на момент побачення ознак інфікування ГРВІ.

На нараді було прийнято рішення надіслати листа від Душпастирської ради до профільного заступника Міністра юстиції України, який курує діяльність Департаменту публічного права Мінюсту з метою створення робочої групи з метою підготовки підзаконного акту (Положення про капеланство і заходи душпастирської опіки у пенітенціарній системі України), що має на меті унормовувати порядок організації служіння священнослужителів (капеланів), відповідальності сторін та усі форми взаємодії, які включатимуть, в рамках законодавства України, працю для потреб не лише ув’язнених, а і персоналу.

Члени Душпастирської ради запропонували ідеї щодо заходів духовної опіки для персоналу пенітенціарної системи в умовах карантину, і відновити практику залучення душпастирів різних конфесій до праці для потреб персоналу пенітенціарних установ.

Складний процес взаємодії для добра в'язнів і персоналу пенітенціарної системи в умовах карантину продовжується завдяки спільним зусиллям провідних державних посадовців Департаменту і представників Церков у Душпастирській раді.

*Додаток з протоколу спільної наради Душпастирської ради з релігійної опіки у пенітенціарній системі України з керівництвом Департаменту у питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України 23 лютого 2021 року м. Київ, Міністерство юстиції України вул. Іллєнка 81 Присутні учасники наради: Від Департаменту 1) Сергій Гречанюк, начальник Департаменту у питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України; 2) Наталія Рибалка, заступник начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань; 3) Валерій Калівошко, начальник Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації; 4) Олександр Гужва, заступник начальника Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації; 5) Андрій Гульоватий, начальник відділу професійної підготовки Управління персоналу; 6) Олександр Недотопа, заступник начальника відділу нагляду і безпеки Управління з питань забезпечення режиму; 7) Наталія Соліна, начальник відділу превентивної медицини ДУ «Центр охорони здоров’я ДКВС». Від Душпастирської ради 1) протоієрей Віктор Яценко, Голова Душпастирської ради, голова Синодального Відділу Української Православної Церкви у справах пастирської опіки пенітенціарної системи; 2) протоієрей Геннадій Галушка, відповідальний за душпастирське служіння Православної Церкви України; 3) шейх Хасан Ахатов, представник Духовного Управління Мусульман України; 4) Рабин Йосиф Азман, відповідальний за душпастирське служіння Об'єднання іудейських релігійних організацій України; 5) пастор В’ячеслав Когут, керівник Відділу соціального служіння Української Церкви Християн Віри Євангельської; 6) пастор Олександр Камзолов, відповідальний за душпастирське служіння Української Християнської Євангельської Церкви; 7) протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу душпастирства у пенітенціарній системі України Патріаршої курії Української Греко-Католицької Церкви; 8) пастор Юрій Войналович, керівник тюремного служіння Об'єднання Незалежних Харизматичних Християнських Церков України; Секретар засідання – священик Костянтин Пантелей ПОРЯДОК ДЕННИЙ 1. Вимоги карантину для капеланів та їх асистентів і забезпечення можливостей візитів представників різних конфесій протягом тижня. 2. Організація приміщень і необхідного простору в пенітенціарних установах для проведення заходів душпастирської опіки з виконанням вимог карантину. 3. Уніфікація дій керівних центрів Церков і Релігійних організацій з метою отримання дозволів на регулярні візити священнослужителів (капеланів). 4. Тимчасові перепустки капеланам та асистентам згідно чинних правил внутрішнього розпорядку пенітенціарних установ. 5. Визначення відповідальних представників Департаменту у робочій групі для створення Положення про капеланство і заходи душпастирської опіки у пенітенціарній системі України.

середа, 17 лютого 2021 р.

У пенітенціарній системі будуть відновлені заходи душпастирської опіки для в'язнів і персоналу

17 лютого 2021 року під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулося засідання Уряду. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. № 104 були внесені зміни щодо заходів карантину у пенітенціарних установах. 

З 24 лютого КМУ відкрив дозвіл на проведення заходів душпастирської опіки в установах виконання кримінальних покарань і попереднього ув'язнення. Заходи душпастирської опіки будуть можливі "за умови їх проведення не більше двох разів на тиждень із загальною чисельністю учасників одного заходу не більше 10 осіб, з яких одна особа – священнослужитель (капелан), уповноважений релігійними організаціями".

Криза організації душпастирського служіння, виникла через введення обмежувальних протиепідемічних заходів у зв'язку із запобіганням поширенню в установах виконання покарань гострої респіраторної інфекції COVID-19.  Це спонукало Церкви до необхідності розробки рекомендацій щодо здійснення капеланського служіння в кримінально-виконавчих установах у часі карантину та після нього. 

Порозуміння вдалося досягти завдяки наполегливим старанням Душпастирської ради з питань релігійної опіки у пенітенціарній системі України при Міністерстві юстиції України. 4 січня 2021 р. відбулася зустріч представників Душпастирської ради  з питань релігійної опіки у пенітенціарній системі України з профільним заступником Міністра юстиції Оленою Висоцькою, в наслідок якої були подані пропозиції щодо прийняття необхідних карантинних вимог для відновлення регулярних візитів капеланів.

28 січня 2021 р. відбулася нарада членів Душпастрської ради із заступником начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Наталіією Рибалкою, представником Управління департаменту з питань ресоціалізації засуджених Олександром Гужвою щодо відновлення капеланського служіння для духовних потреб в’язнів і персоналу ДКВС. 

Проблематику повернення в'язням можливостей отримувати духовну опіку безперешкодно було наголошено під час зустрічі Всеукраїнської ради Церков і Релігійних організацій з представниками уряду 27 січня 2021 року. Відтак, у відповідь на листи Душпастирської ради при Мінюсті, сприянням  завідувача відділу з питань релігій, забезпечення права громадян на свободу світогляду і віросповідання Секретаріату Кабінету Міністрів України Андрія Юраша, офісу Омбудсмана, а також Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Міністерства Культури України було подолано правову колізію, яка виникла після завершення локдауну влітку 2020 року. 

Від липня 2020 року тривають зусилля через Душпастирську раду при Міністерстві юстиції України для пропонування законопроектів і підзаконних актів, що повинні унормувати капеланське служіння у в'язницях і колоніях. Прерогативою співробітництва релігійних організацій з пенітенціарною системою є введення штатного капеланства на підставі закону, який би також зберіг розвинуті нині форми душпастирства, які проходять на волонтерській основі та найбільше сприяють реінтеграції колишніх в'язнів до суспільного життя.

Пенітенціарне душпастирство - єдиний різновид капеланства, який регулюється Законом України 419-VIII від 14 травня 2015 року. Візити в'язничних капеланів до УВП і слідчі установи мають професійний характер й передбачають, головним чином, взаємодію особа до особи. При виконанні необхідних санітарних правил карантину, діючих для службовців, капелани й надалі зберігатимуть безперешкодний доступ до в'язнів.

Довідка.

Душпастирська рада була створена на виконання Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності священнослужителів (капеланів) в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України" ( 14 травня 2015 року № 419-VIII )

  • Перший склад ДР був затверджений Наказом ДПтС України від 7 вересня 2015 року №472/ОД-15 09.09.2015  "Про утворення Душпастирської ради при Державні пенітенціарній службі України".
  • Порядок підготовки капеланів  згідно закону було визначено у січні 2016 року 
  • Проект  Положення  про здійснення душпастирської опіки в установах Державної пенітенціарної служби України так і не було затверджено ані ДПтС, ані Мінюстом.
  • Після передачі Міністерству юстиції функцій Центрального органу виконавчої влади щодо керування  пенітенціарною системою України наказом Мінюсту від 05.07.2017 № 2170/5 було утворено Душпастирську раду з питань релігійної опіки у пенітенціарній системі України в її нинішньому складі:
1. Українська Церква Християн Віри Євангельської П'ятидесятників
2. Всеукраїнський Союз об'єднань Євангельських Християн-Баптистів
3. Українська Греко-Католицька Церква
4. Об'єднання Незалежних Харизматичних Християнських Церков України (Повного Євангелія);
5. Українська Вільна Церква Християн Євангельської Віри
6. Римо-Католицька Церква в Україні
7. Українська Євангельська Церква
8. Українська Православна Церква
9. Православна Церква України
10. Церква Адвентистів Сьомого Дня
11. Українська єпархя Вірменської Апостольської Церкви
12. Духовне Управління Мусульман України
13. Об'єднання Іудейських Релігійних Організацій України 

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ

вівторок, 16 лютого 2021 р.

30-ліття відновлення служіння в'язничних капеланів УГКЦ

  

«Терпеливістю і милосердям!»

Відродження душпастирства УГКЦ у пенітенціарних установах України розпочалося 1991 року, у часі її легалізації після років підпілля. Після перенесення 2005 року осідку глави УГКЦ до Києва блаженніший Любомир Гузар створив при Патріаршій Курії УГКЦ Департамент душпастирства у силових структурах України під керівництвом преосвященнішого Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовківського. Відділ Патріаршої Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, створений у грудні 2010 року, відповідає за координацію служіння УГКЦ у закладах попереднього ув’язнення і в установах виконання кримінальних покарань. Регулярно душпастирська опіка проводяться в пенітенціарних установах № 1, 16, 30, 34, 40, 41, 46, 50, 55, 63, 64, 91, 144 у дев'ятьох слідчих ізоляторах та у Кременчуцькій колонії для неповнолітніх. Ще 6 установ наші священики мають можливість відвідувати тільки принагідно. З огляду на окупацію окремих районів Донецької і Луганської області опіка над в’язнями була припинена в пенітенціарних установах № 3, 13, 120, 124. Окрім того, законсервовані Бережанська, Самбірська, Прилуцька виховні колонії для неповнолітніх, а також установи № 44, 47, 48, 85, 110  і 118, 112, 128, 132, 135, де душпастирювали наші капелани. Четверо священиків стали військовими капеланами. Кожна з єпархій на території України має головного капелана. Участь у служінні беруть священики, семінаристи, монахи й миряни – всього понад 200 осіб. Серед них – 32 священики-капелани. Більшість з них отримали сертифікати про засвоєння базового рівня компетентності для праці у пенітенціарних установах. Багато активних волонтерів є студентами або фаховими богословами, психологами, юристами, соціальними працівниками та педагогами. У різних сферах цього служіння беруть участь понад 1000 волонтерів на регулярній основі.
Головними напрямками служіння капеланів є проповідь, катехизація, уділення Св. Тайн, сприяння у підтримці зв'язків із родиною, навчання, священиків і волонтерів основам місії Церкви у тюрмах. Неділя про Блудного Сина, за два тижні до Великого Посту, є у Церкві Днем особливої уваги УГКЦ до в’язничного служіння.

2001 року УГКЦ стала співзасновницею й учасницею Української міжконфесійної християнської місії “Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі”. Місія об’єднує 12 християнських Церков і деномінацій. Ця організація представляє Україну в Міжнародній асоціації тюремного служіння (PFI). Від 2003 року УГКЦ є учасницею, на правах спостерігача, а з 2007-го – дійсним членом Міжнародної католицької комісії душпастирської опіки в тюрмах (ІССРРС), яка діє під керівництвом Конгрегації в справах духовенства, у співпраці з новою Дикастерією служіння цілісному розвиткові людини та має статус спеціального консультанта ООН.

У листопаді 2007 року на прохання тюремного духовенства УГКЦ було проведено перший вишкільний семінар для священиків на базі Біло-Церківського училища ДКВС України. Це послужило народженню першої концепції навчання капеланів: у січні-лютому 2008 р. спільно з викладачами училища було погоджено 72-годинну програму навчання служителів Церков Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі» для здобуття мінімального рівня компетентності у кримінально-виконавчій сфері.

2008 року відбулося Перше паломництво Державної пенітенціарної служби України до Зарваниці за участю представників 7 Церков-учасниць Місії. Традицією стало щорічне Всеукраїнське паломництво для працівників пенітенціарної системи України під гаслом «Справедливість, віра, милосердя!» до Свято-Успенської Унівської Лаври.

У співпраці з Державною пенітенціарною службою УГКЦ посприяла участі праць образотворчого мистецтва в’язнів у міжнародних мистецьких конкурсах у Відні (червень 2009) та у Берліні (грудень 2009, грудень 2011, грудень 2014).

2009 року у Києві, з ініціативи УГКЦ, було проведено Міжнародну конференцію «Юридичний вимір пенітенціарного служіння», в якій брали участь чільні представники Міжнародної католицької комісії в’язничного душпастирства (ІССРРС) та Міжнародної асоціації тюремного служіння (PFI). 

2009 - 2011 року тривала І Національна пересувна експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю», яку побачили у 9-ти містах України.

2011 року, УГКЦ за співучастю Церков-учасниць Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі» зініціювала проведення круглого столу в УКРІНФОРМІ «Реалізація релігійних прав засуджених до позбавлення волі та осіб, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Вплив духовно-морального фактора на виправлення засуджених». Таким чином розпочалася праця з розробки концепції пенітенціарного душпастирства у в'язничній системі України.

Зустріч Європейської ради ICCPPC з українськими капеланами відбулась у Львові у січні 2012 року, що засвідчило зростаючу увагу міжнародної спільноти до системи правосуддя та попередження злочинності в Україні.

29 травня 2012 року вперше в стінах Верховної Ради України обговорювалася проблема систематичної духовної опіки в'язнями. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності у співпраці з Асоціацією Українських Правників та Українською міжконфесійною християнською місією "Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі", провів «круглий стіл» на тему: «Участь релігійних організацій у формуванні законодавчих ініціатив у сфері пенітенціарної політики». Найактивнішу участь у підготовці цієї події взяло Пенітенціарне душпастирство УГКЦ. Як наслідок цієї зустрічі триває розробка й обговорення проекту Положення про здійснення релігійної опіки в установах Державної пенітенціарної служби України.

12 грудня 2012 року Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав і Голова Державної пенітенціарної служби України генерал-лейтенант внутрішньої служби Олександр Лісіцков підписали Угоду про співробітництвоУгода є віддзеркаленням розвитку співпраці, передбаченої попереднім документом, підписаним Блаженнішим Любомиром 2007 року. Текст Угоди не лише підсумував структурні зміни, що сталися за останні 5 років, але також зробив наголос на опіку персоналу ДПтС України та членів їх сімей, слухачів навчальних закладів ДПтС України, засуджених та осіб, узятих під варту.

26 грудня 2012 року відбулася презентація першого підручника, що подає фахові орієнтири священикам і волонтерам для душпастирства у пенiтенцiарних закладах «Служити в’язням». Вона є плодом багатолітньої співпраці з пенітенціарною службою та містить важливі документи Церкви стосовно цього прекрасного служіння.

У липні - серпні 2013 року представництво УГКЦ у складі міжконфесійної групи взяло активну участь у розробці пропозицій до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України) № 1154
14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла проект закону у другому читанні. 

19 серпня 2013 року був зорганізований Національний конкурс образотворчого і прикладного мистецтва  в'язнів «Преображення Господньою Любов’ю». Відтак, протягом 2013 - 2015 років тривала пересувна експозиція містами УкраїниПодія допомогла створити поле для діалогу між людьми, які опинились у місцях позбавлення волі та суспільством. Під час виставки відбувалися зустрічі, презентації, семінари та круглі столи, де неодноразово наголошувалося на необхідності реформування кримінального судочинства і пенітенціарної системи України, участі Церкви і суспільства у процесі соціальної інтеграції колишніх в'язнів. Розпочата у Києві, виставка побувала у 17 містах України, а 20 творів експозиції потрапили з Києва на міжнародний конкурс у Берліні. 

20 липня 2014 перед збором близько 200 тисяч вірних та священиків на Всеукраїнській прощі до Зарваниці, Патріарх Святослав урочисто проголосив Блаженного єпископа і мученика Василя Величковського покровителем пенітенціарного служіння духовенства та віруючих Української Греко-Католицької Церкви.

02 грудня 2014 року у Києві була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Християнська проповідь у місцях несвободи. Історія і сучасність України». Цю подію було організовано Пенітенціарним душпастирством УГКЦ у співпраці з Українською міжконфесійною християнською місією «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі», Державною пенітенціарною службою України, Всеукраїнською профспілкою персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби, Релігійним інститутом Св. Томи Аквінського. Учасники конференції запропонували подальші кроки для впровадження капеланства. 

11 червня 2015 року набув чинності закон про тюремне капеланство, над розробкою якого у гроні представників християнських церков активно працювали й експерти від УГКЦ. В рамках закону у вересні 2015 року створено Душпастирську раду при ДПтС України, яка у співпраці з пенітенціаріями розробляє відповідні правила для духовної опіки в'язнів і персоналу.

В'язничні капелани УГКЦ взяли активну участь у підготовці та формуванні підсумкових документів Міжнародної конференції «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки», що відбулась у Києві 13-14 квітня 2016 року. На виконання рішень конференціх в Інституті кримінально-виконавчої служби створено опорну кафедру душпастирської практики та пенітенціарної етики.

2017-2018 рр. головування у Душпастирській раді при Міністерстві юстиції України стало нагодою для підготовки і проведення з ініціативи УГКЦ двох конференцій: 3 грудня 2018 року у Києві була проведена Міжнародна науково-практична конференція «Приклади правового врегулювання душпастирського служіння у пенітенціарній системі в країнах Європи».

Відтак, 12 березня 2019 року у приміщенні Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби Міністерства юстиції України відбулась конференція на тему: «Партнерство релігійних організацій у супроводі суб’єктів пробації та у реінтеграції в’язнів».

Результатом було видання матеріалів конференції, які суттєво наблизили Україну до наслідування міжнародних стандартів пенітенціарного душпастирства.

Сприянням Міжнародної Комісії Католицького Душпастирства у в'язницях (ICCPPC) та офісу ООН в Україні УГКЦ зініціювала прийняття Душпастрською радою при Міністерстві юстиції України "Керівництва для капеланів, які стикаються з випадками катувань" в лютому 2018 року.

2018-2019 рр. в УГКЦ розвинулась волонтерська соціальна ініціатива "Небо над головами", яка має на меті через створення дружньої спільноти волонтерів, ув'язнених підлітків, їх батьків, працівників пенітенціарних установ та ювінальної пробації, а також постраждалих від злочину для підтримки неповнолітніх у місцях позбавлення волі задля повної адаптації колишніх неповнолітніх засуджених у суспільстві.

Криза організації душпастирського служіння, яка виникла через введення обмежувальних протиепідемічних заходів у зв'язку із запобіганням поширенню в установах виконання покарань гострої респіраторної інфекції COVID-19, спонукала до необхідності розробки рекомендацій щодо здійснення капеланського служіння в кримінально-виконавчих установах у часі карантину та після нього. Від липня 2020 року тривають зусилля через Душпастирську раду при Міністерстві юстиції України для пропонування законопроектів і підзаконних актів, що повинні унормувати капеланське служіння у в'язницях і колоніях. 

Оскільки пастирська опіка в умовах ув’язнення носить персональний характер, існує потреба уможливити доступ капеланів для уділення Святих Таїнств, зберігаючи усі застереження, пов’язані з правилами карантину. Нарешті, існує необхідність запровадження штатного капеланства в діяльність органів та установ виконання покарань. 

Необхідним кроком для цього є створення робочої групи для підготовки «Положення про капеланство і заходи Душпастирської опіки у пенітенціарних установах України». У багатьох пенітенціарних закладах впроваджено заходи душпастирського супроводу персоналу. Це стосується участі капеланів у викладанні предмету пенітенціарної етики у структурі спеціальної підготовки персоналу та розвитку практики «П’ять хвилин з капеланом» у часі загальних шикувань персоналу.

2 грудня 2020 року Кабінет міністрів України поновив свою постанову від 22 липня 2020 року №641, згідно якої на період дії карантину встановлено заборону на відвідання установ виконання покарань та слідчих ізоляторів об’єднанням громадян, представникам релігійних і благодійних
організацій.

4 грудня 2020 року, за участю Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, у галереї Патріаршого Собору Воскресіння Христового, було відкрито Всеукраїнську Виставку-конкурс образотворчого мистецтва в'язнів «Покликані до свободи».  В залі було представлено 177 творів мистецтва. Понад 100 волонтерів були зайняті організацією експозиції. Конкурс визначив 13 призерів. При відсутності можливості відвідувати пенітенціарні установи, виставка сприяла приверненню уваги суспільства до проблеми суспільної реінтеграції в'язнів.

Контакт:

преосвященніший Михаїл (Колтун),
єпископ Сокальсько-Жовківський,
керівник Департаменту УГКЦ
з душпастирства у силових структурах України
Для кореспонденції:
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 27
e-mail: kapelanstvo.ugcc@gmail.com




 
ієрей Костянтин Пантелей,
керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 14
моб. 098 422-9-221
e-mail: panteley@ukr.net






Павло Загороднов,
референт Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 14
моб. 097 397-29-40
e-mail: zagorodnov.p@gmail.com

пʼятниця, 12 лютого 2021 р.

У Західному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань відбулася зустріч з духовенством

10.02.2021 року в Західному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань відбулася зустріч керівництва ЗМУ МЮ з духовенством.
З вітальним словом виступив начальник Віктор КОЩИНЕЦЬ.


Про досвід співпраці розповів заступник начальника Ярослав БОЙКО.
Від духовенства із словом благословення виступив Висопреосвященний владика Макарій, Митрополит Львівський, та нагородив орденами з нагоди Різдвяних свят та співпрацю з Львівською єпархією Православної Церкви України заступника начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Наталію Рибалка, начальника ЗМУ МЮ Віктора Кощинця, заступника начальника ЗМУ МЮ Ярослава Бойко, та Благословенними грамотами нагородив завідувача сектору юридичного забезпечення ЗМУ МЮ Олександра Гейца, головного спеціаліста відділу соціально-виховної роботи та забезпечення прав засуджених ЗМУ МЮ Сергія Чавкіна, заступника відділу соціально-виховної роботи та забезпечення прав засуджених ЗМУ МЮ Юлію Ощипок, та головного спеціаліста у зв’язках з засобами масової інформації та громадськості Лілію Левицьку.

До виступу були запрошені всі учасники зустрічі:
• Висопреосвященний владика Макарій - Митрополит Львівський;
• о. Тарас МИРКА – священнослужитель, в’язничний капелан Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької церкви;
• о. Олег НЕСТОР – священнослужитель, в’язничний капелан Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької церкви;
• Віктор ГРИГОРЧУК – капелан Церкви Євангельських Християн Баптистів «Дім миру» м. Чернівці;
• Олег БАЦИК – пастор, служитель тюремного служіння, Всеукраїнський Союз об'єднань Євангельських Християн-баптистів;
• о. Гжегош ДРАУС – Голова правління Української міжконфесійної опіки місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» Римо-католицької церкви.
• Михайло ДРЕН – пастор «Церква Християн Віри Євангельської» м. Борислав;
• Вадим ЧИЖИКОВ – Помісна Церква Євангельських Християн Баптистів м. Чернівці «Філадельфія»;
• Микола КАВЧАК – священнослужитель, військовий капелан Православної Церкви України.
Також на зустріч з духовенством було запрошено Директора релігійного видавництва святих «Володимира та Ольги» Володимир ПАНЧИШИНА який презентував «Молитовник для засуджених».
Під час зустрічі обговорено ряд питань, щодо релігійної опіки, порядок відвідування та організацію богослужінь в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах.

На завершення Віктор Васильович зробив для всіх учасників зустрічі та для працівників управління музичний подарунок, який покорив серця усіх присутніх, та надихнув на нові звершення. Духовний оркестр семінаристів Львівської Духовної Семінарії Святого Духа, Української Греко-католицької церкви показав надзвичайне та одночасно незвичайне виконання колядок на закінчення Різдвяного часу.
Від усіх працівників управління та від себе особисто начальник ЗМУ МЮ щиро подякував учасникам зустрічі та духовному оркестру за неймовірні враження розколяди в управлінні.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ за матеріалами Західного МРУ ПВКПП

четвер, 11 лютого 2021 р.

Для персоналу ДКВС України у Львові відбувся оркестровий концерт

10 лютого 2021 року до Державної установи "Львівська УВП-19" з нагоди завершення Різдвяних свят та формування позитивної атмосфери в колективі особового складу з найкращими побажаннями завітав духовний оркестр Львівської Духовної Семінарії Святого Духа Української Греко-католицької Церкви. Начальник та колектив установи висловили подяку семінаристам за створення гарної атмосфери та вручили подяку і символічні подарунки.

Цього ж дня в актовому залі державної установи «Личаківська виправна колонія (№30) відбувся концертний виступ духового оркестру Львівської Духовної Семінарії «Святого Духа», який подарував персоналу установи незабутні емоції. Від колективу семінаристів працівники почули, як виконання українських колядок так і зарубіжних пісень на Різдвяну тематику.

     Опісля виступу капелан Української Греко – Католицької церкви отець Тарас МИРКА привітав усіх з Різдвяними святами та останніми днями коляди. Побажав завжди приймати Ісуса Христа у своє серце та не забувати, що ми знаходимось під Божою опікою.

Від імені персоналу та від себе особисто начальник установи полковник внутрішньої служби Олег Паук виразив слова подяки гостям за неймовірні враження, плідну співпрацю з установою за небайдужість, розуміння та підтримку у цей непростий час.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ за матеріалами Західного МРУ ПВКПП

вівторок, 9 лютого 2021 р.

Різдвяні вітання в'язнів в установі на Львівщині

Капелан Тарас Жолдак та його помічник Степан Луців передали до установи для в'язнів до різдвяного столу.




середа, 3 лютого 2021 р.

В'язні переглянули відео з експозиції "Покликані до свободи"

Нещодавно для засуджених, які залишені для робіт з господарського обслуговування в Державній установі «Київський слідчий ізолятор»  проведено перегляд відеоматеріалів Всеукраїнської виставки-конкурсу образотворчого мистецтва в'язнів "Покликані до свободи". 

Всеукраїнський конкурс проведено Відділом Української Греко-Католицької Церкви з душпастирства у пенітенціарній системі України у взаємодії Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України та Благодійним фондом "Карітас-Київ". 4 грудня 2020 року відбулося урочисте відкриття виставки у галереї Патріаршого Собору Воскресіння Христового у м. Києві. На виставці перебуває понад 160 творів, а також представлені 9 робіт з інших країн.