16 липня 2020 року у Музеї Шолом-Алейхема була відкрита експозиція «Мистецтво крізь мури». Організатори ГО «Союз «Золотий Вік України», видавництво «Саміт-книга», Інститут розвитку громадянського суспільства імені Голди Меїр, Благодійний фонд «Віта Валєнс» запросили представників Міністерства юстиції України, офісу Омбудсмана й представників громадськості, серед гостей також капелани.
На виставці представлені роботи людей, які знаходяться в місцях позбавлення волі або тих, що вже пройшли тюремним шляхом. Також соціальні проекти фотохудожників, які закарбували ув’язнених та інтерв'ю людей, що відбувають довічний термін. Ідея виставки — показати, що за кожною роботою — маленька історія людської долі. Виставка проходитиме в форматі перформансу.
На виставці представлені роботи людей, які знаходяться в місцях позбавлення волі або тих, що вже пройшли тюремним шляхом. Також соціальні проекти фотохудожників, які закарбували ув’язнених та інтерв'ю людей, що відбувають довічний термін. Ідея виставки — показати, що за кожною роботою — маленька історія людської долі. Виставка проходитиме в форматі перформансу.
До участі у відкритті експозиції був запрошений Голова правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» священик Костянтин Пантелей, представник Української Греко-Католицької Церкви у Душпастирській раді при Міністерстві юстиції України. У вітальному слові він підкреслив роль участі суспільних інституцій й ініціатив у зміні долі людей, які опинилися по той бік в'язничних мурів. «Проведення публічних дискусій на тему злочину і покути, стану злочинності, правосуддя і кримінально-виконавчої системи сприяють більшій зрілості нашого суспільства», — зазначив священик, — інфантильність соціуму та каральний популізм неможливо інакше подолати і вони дорого обходяться».
За посередництвом Яни Баранової, психолога, президента Громадської організації «Союз «Золотий Вік України», відбувся круглий стіл. Були представлені для публічного обговорення наступні теми:
1. Амністія-2020 в умовах пандемії covid-19: шляхи реалізації та забезпечення безпеки суспільства.
2. Провадження медичної реформи в закладах відбування покарань, проблеми надання спеціальної медичної допомоги (при хронічних захворюваннях тощо).
3. Капеланське служіння в місцях несвободи: основні проблеми та шляхи їхнього вирішення.
4. «Право на надію» – чи можливе надання права на умовно-дострокове звільнення особам, які мають вирок «довічне позбавлення волі». Законодавчі ініціативи, обговорювані умови, майбутня судова практика щодо зазначеного питання.
5. Підготовка до звільнення. Пенітенціарна і постпенітенціарна пробація: проблеми та перспективи.
Представники Міністерства соціальної політики України
6. Соціальна адаптація колишніх ув’язнених у суспільство: можливості соціально-побутової, професійно-трудової і поведінкової адаптації.
7. Українські в’язні у так званих «ДНР» і «ЛНР»: перебування у місцях позбавлення волі та забезпечення прав громадян після звільнення?
8. Проблеми помилування осіб, засуджених до довічного позбавлення волі в Україні: шляхи удосконалення існуючого механізму. Помилування Ігоря Трубіцина – клопотання та стан розгляду справи.
9. Катування в місцях несвободи (випадки в БВК № 77, ВК № 25).
Вона поінформувала присутніх про проблему в'язнів, які заявили про своє бажання відбувати покарання в установах на підконтрольній території України. 465 засуджених письмово звернулися до Омбудсмана України з Донецька, 417 - з Луганська, щоб перевестися на підконтрольну територію України. Із загальної кількості в'язнів-заявників лише 386 осіб передані з окупованих територій, з них 196 осіб вже звільнені на свободу, з огляду на закінчення терміну.
У події брали участь почесні гості:
- Наталія Бородич, представник Уповноваженого з дотримання прав людини в місцях несвободи,
- Олег Янчук, Директор Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України,
- Валерій Калівошко, начальник Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України,
- Олександр Гужва, заступник начальника Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України,
- о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу Курії Української Греко-Католицької Церкви з питань душпастрства у пенітенціарній системі,
- Василь Гончарук, голова Громадської Ради при Міністерстві юстиції України,
- Юлія Паскевська, голова комітету з питань пенітенціарної системи, кримінальних покарань та пробаціі Громадської ради при Міністерстві юстиції України,
- Максим Мельніков, голова Громадської Ради при Міністерстві соціальної політики України,
- Вадим Латиш, голова Громадської ради при Комітеті Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів,
- Йосиф Зісельс, громадський діяч, співпрезидент Асоціації єврейських організацій та общин (Ваад) України, голова Генеральної ради Євроазіатського єврейського конгресу, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України,
- Олександр Сосіс, Голова Наглядової ради Інституту розвитку громадянського суспільства імені Голди Меїр, бізнесмен, акціонер АТ «Банк Альянс»
- Ірина Климова, завідувачка Музею Шолом-Алейхема, художник, мистецтвознавець,
- Іван Степурін, директор видавництва «Саміт-книга», президент міжнародного благодійного фонду «Твоя доброта», секретар Громадської ради з питань культури, молоді та спорту,
- Тетяна Грабан, голова правління Інституту розвитку громадянського суспільства ім. Голди Меїр,
- Алла Шуть, голова БФ «Віта Валєнс», національна консультантка Ради Європи соціально-психологічного напрямку
Пенітенціарне душпастирство УГКЦ
Немає коментарів:
Дописати коментар