22 – 25 лютого 2015 року у Відні в Академії Пенітенціарної служби Австрії (Strafvollzugsakademie) відбувалася чергова європейська конференція Міжнародної комісії католицького душпастирства у в’язницях (ICCPPC-Europe). Зустріч стала важливою міжнародною подією католицького пенітенціарного душпастирства в рік 65-літнього ювілею від створення організації. Віденська конференція зосередила увагу на виконанні рішень попередньої зустрічі, що відбулася в Лондоні. Делегати розглянули результати діяльності робочих груп для пожвавлення зв’язків поміж європейськими представниками католицького служіння.
Європейська філія ICCPPC, що діє під проводом Мартіна Шмітца, зібралася у Відні на запрошення доктора Крістіана Куна, очільника католицької опіки в’язнів в Австрії. Саме д-р Крістіан Кун, протягом двох каденцій у 2003 – 2011 роках, був президентом Міжнародної комісії католицького душпастирства у в’язницях й вплинув на мобілізацію духовних, інтелектуальних, душпастирських і мирянських ресурсів для пробудження більшої уваги Церкви до пенітенціарного служіння.
Учасники конференції представили стан кримінального правосуддя, звершення пастирської опіки в’язнів і персоналу в’язниць. Розвиток ситуації в Україні висвітлив протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України. Зокрема він повідомив про стан капеланського і волонтерського служіння, про Українську християнську міжконфесійну місію «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі», про реформування пенітенціарної системи, працю над пропозиціями до другого читання законопроекту про в’язничне капеланство. Жваве зацікавлення викликали нові закони, прийняті в лютому 2015 року українським парламентом щодо пенітенціарної сфери і тюремного капеланства. Усі делегати конференції виступили з гарячою підтримкою й солідарністю з українським народом, який проходить випробовування війною. Разом з аналізом стану справ і тенденцій в європейському регіоні були обговорені заходи й зусилля на зміцнення зв’язків між католицькими душпастирями.
23 лютого відбулася аудієнція делегатів конференції з єпископом-помічником Архідієцезії Відня Францом Шарлем, відповідальним за пастирське служіння для людей у певних вікових й життєвих обставинах або у спеціальних місцях (зокрема в ув’язненні), також за піклування мігрантами. На зустрічі його еміненція Франц Шарль торкнувся проблеми мігрантів, які потребують більшої уваги Церкви з огляду на те, що вони є найбільшою категорією в’язнів. Він також розповів про результати екуменічних зустрічей з представниками Московської патріархії на предмет опіки в тюрмах і після звільнення, остання з яких відбувалася 29-30 жовтня 2014 року. (Таке співробітництво має сенс з огляду на необхідність впровадження міжнародних стандартів щодо релігійної опіки у країні, де утримуються близько 700 тисяч в’язнів, а щороку звільняється в середньому 250 тисяч колишніх засуджених). Представники східно-європейських країн поставилися скептично до щирості такої співпраці на тлі анексії Криму, агресії на Сході України і кричущих порушень там прав Церков і релігійних організацій. Церква в Росії при цьому зберігає етичний нейтралітет.

Відтак у роботі конференції взяв участь д-р Міхаель Плацер, речник Академічної ради при Організації Об'єднаних Націй й Голова Віденського Альянсу НУО з попередження злочинності та кримінального правосуддя. Він повідомив про міжурядові наради експертів з розгляду і реформування Мінімальних стандартних правил (SMRs) поводження з ув'язненими, що відбулися у Відні 25 – 28 березня 2014 року. Знання Мінімальних стандартних правил має велике значення у підготовці як в’язничних капеланів, так і персоналу пенітенціарної служби.

«Зустрічі відбувалися у приміщенні Віденської Академії Пенітенціарної служби, у Віденській слідчій в’язниці, у залі Регіонального суду Відня у кримінальних справах, – розповів о. Костянтин, – це дало мені й іншим учасникам можливість зблизька познайомитися з тим, як працюють система правосуддя, персонал в’язничної служби «охоронці справедливості» (Justizwache), капеланська служба (Gefängnisseelsorge), психологи, педагоги і соціальні працівники. Особливо мене вразила робота Ніко, асистента капелана, мирянина, який сполучає у собі самі різноманітні вміння, що роблять його незамінним: катехита, логіста, соціального працівника, перекладача, що володіє 5-ма європейськими мовами, водія.»
Конференція завершилася 25 лютого. Делегати ствердили необхідність пожвавлення співпраці й обмінів візитами, особливо між країнами у Центральній і Східній Європі та на роботі ICCPPC для збагачення богословського та пастирсько-практичного підґрунтя служіння.
Історична довідка.
Організація була створена на міжнародному Конгресі у Римі у Святому Році 1950 за участю генеральних в'язничних капеланів від багатьох Європейських країн, Сполучених Штатів Америки й Аргентини. Конгрес був скликаний від імені Держсекретаря Ватикану, майбутнього Папи Павла VI, що недавно був беатифікований. Міжнародної комісії католицького душпастирства у в’язницях (ICCPPC), діяльність якої ґрунтується на канонічному праві Католицької Церкви, нині об'єднує делегатів та асоційованих членів від більш як ста країн, серед яких й Україна. Організація діє під керівництвом Конгрегації у справах духовенства та у співпраці з Папською радою «Справедливість і мир». Рішення приймаються більшістю голосів делегатів від національних єпископських конференцій і синодів. ICCPPC представлена в Організації Об'єднаних Націй, де має спеціальний консультативний статус. Цілі Комісії - будити і підбадьорювати, в межах Вселенської Церкви та у суспільстві, більше розуміння й чутливість щодо здійснення в'язничного служіння. Спонукувати відповідні Єпископські Конференції і Місцеві Ординаріати, щоб оживляти та розвивати місію пастирського служіння Церкви у в'язницях, надаючи їй кращу підтримку. Організовувати постійні курси для формування, навчання в'язничних капеланів. Сприяти гуманізації, перегляду й реформі тюремної системи в усьому світі.
Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.
Немає коментарів:
Дописати коментар