Шукати в цьому блозі

пʼятниця, 23 жовтня 2015 р.

Українські капелани спільно з польськими пройшли дні духовної обнови і навчання.

Протягом 18-22 жовтня 2015 року священики Української Греко-Католицької Церкви брали участь у реколекціях і спеціалізованому навчанні В'язничного душпастирства Республіки Польща, яке цього року відзначає 25 річницю свого відродження. Традиційна жовтнева конференція капеланів, відбувалася у Навчальному Центрі Пенітенціарної служби в Попово (під Варшавою). Реколекційні науки Єпископа-ординарія Свідницького Ігнатія Дека, в основі яких були роздуми над Декалогом, проходили поруч із фаховими викладами.

«Закон Божий є першим, фундаментальним, і будь-які закони, прийняті людьми, повинні виростати з цього Закону Божого, як основоположного права. Усяка несправедливість в суспільному житті, а з нею і кримінальні злочини, стаються через нехтування Заповідями Божими, - сказав у своїй духовній науці єпископ Ігнатій, - Як це важливо, щоб Бог постійно повертався на властиве, тобто, на перше місце, аби все ми чинили на Його більшу славу, це завдання є в центрі служіння Церкви.»

У конференції капеланів взяли участь о. д-р Ян Сікорський, перший Головний в'язничний капелан у Республіці Польща 1990 – 2000 рр., генеральний директор В'язничної служби - генерал Яцек Кітлінський, представники Центрального управління, провінційних інспекцій і навчальних центрів в'язничної служби Республіки Польща. На конференції генеральний директор В'язничної служби висловив вдячність і визнання капеланам:  «У служінні Богові в найпрекраснішому ділі, яким є спасіння душ, особливою місією і завданням для священика є надзвичайно важке і вимогливе тюремне служіння. За в’язничними мурами, серед осіб упалих і загублених, досі сліпих до добра і краси, сповнених сумнівів, не просто принести надію, підіймати вітрила віри. Марно очікувати швидкого задоволення, подяки і визнання. Тут, сприймаються тільки щирі наміри і відкрите серце, терпіння і наполегливість ...»

Директор Пенітенціарного Відділу Центрального управління в'язничної служби - полковник Андрій Леньчук, звертаючись до учасників засідання, підкреслив, що рівень реалізації релігійної свободи є одним з основних визначників верховенства закону у пенітенціарній системі. Організація щороку конференції в'язничного душпастирства має особливе значення, яке вже закарбувалося в календарі євангелізаційних проектів у польській в'язниці. Ювілей, який відзначається у цьому році, – це відмінна можливість для рефлексії, обміну досвідом, балансування спадщини і оптимістичного прогнозування у здійсненні служіння у в'язницях і центрах утримання під вартою. Пастирська опіка була і залишається важливим засобом соціальної реінтеграції. Ця, доповнююча інші, форма роботи по зміні постави ув'язнених, вимагає від священика особливої посвяти і використання морального авторитету.

Крім того в ході зустрічі обговорювалися питання, пов'язані з душпастирським служінням: допомога у працевлаштування колишніх ув'язнених, надання паліативної опіки пристарілих в госпісах, а також проблеми соціальної реадаптації. 




Перед учасниками навчання виступили доповідачі, що охоплювали теми пенітенціарного служіння :
·        Праця дидактично-пенітенціарна, (полковник Влодзімеж Ґлух Начальник Регіональної інспекції тюремної служби в Любліні);
·        Функціонування пенітенціарного управління юстиції (Держсекретар у Міністерстві юстиції Єжи Коздронь);
·        Актуальні питання служіння капеланів в установах в'язничної служби (Генерал Яцек Кітлінський, генеральний директор В'язничної служби);
·        Актуальні питання капеланського служіння в установах в’язничної служби Польщі (о. д-р Павел Войтас, головний капелан);
·        Історія та цінності в'язничного душпастирства в Польщі (о. д-р Ян Сікорський, перший Головний в'язничний капелан у Республіці Польща 1990 – 2000 рр.);
·        Беатифікаційний процес мучеництва в'язничних капеланів серед полонених солдатів  1939-1941 рр. (полковник доктор  Кристіан Бединьскі, провідний науковий дослідник Центрального навчального центру Пенітенціарної служби в Калішу);
·        Український досвід. Закон про капеланство і розвиток пенітенціарного служіння УГКЦ у 2010 – 2015 рр. (о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу з душпастирства у пенітенціарній системі України)
·        Реферат про поточні питання безпеки - Майор Збігнєв Господаровіч, директор Управління у справах оборони та захисту в’язничної служби.
·        Праця засуджених в госпісах паліативної опіки – о. д-р Петро Краков’як.
·        Служіння реабілітації в Любліні – о. м-р Томаш Жвєрнік - З.К. капелан Замостя.
·        Проблеми жінок в пенітенціарних установах – о. м-р Войцех Пижевскький капелан в'язниці в Грудзіадз
·        Історичний документ про діяльність постпенітенціарну - о. Слоцький i о. Ян Кравец
·        Презентація до 25-річчя профспілок (Голова Ради Незалежної самоврядної профспілки співробітників в'язниць Чеслав Тула).

Представлення про розвиток Пенітенціарного душпастирства УГКЦ зробили:

·    о. Костянтин Пантелей (Патріарша Курія УГКЦ),
·    о. Арсен Панчак (Івано-Франківська Митрополія) ,
·    о. Василь Сливоцький (Івано-Франківська Митрополія),
·    о. Іван Мельник (Бучацька Єпархія).
·    о. Євген Гаврилишин (Бучацька Єпархія).
·    о. Олексій Куйбіда (Коломисько-Чернівцька Єпархія),
·    о. Віталій Котик (Тернопільсько-Зборівська Митрополія), ЧНІ.

Участь у конференції польських капеланів, що об’єднує понад 200 священиків, надихає й дає можливість пошуку найбільш ефективних моделей душпастирства в Україні.

Повертаючись після реколекції додому, отці помолилися до Святих Мучеників і Праведників у концтаборі "Майданек".

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ

понеділок, 19 жовтня 2015 р.

Cоціальні дні у Збаразькій ВК №63

18 жовтня, в рамках проходження соціальних днів у вязниці, волонтери зі Львова подружжя Олега і Тані Чихарівських, які привезли з собою мощі Бл. Василя Величковського, покровителя вязничного служіння, і підготували презентацію про нього, разом з вязничним капеланом ВК №63 отцем Омеляном Колодчаком  відвідали засуджених жінок, що відбувають покарання у Збаразькій ВК №63, а також знаходяться на лікуванні у тублікарні закладу. Засуджені жінки і працівники вязниці мали змогу переглянути презентацію «Мученицький шлях Бл. Василя Величковського», а також почути цікаву розповідь про владику від волонтерів. «Сьогодні ви маєте можливість доторкнутися до мощей вязня, який з любові до Господа вибрав свій мученицький шлях, – звернувся до присутніх отець Омелян, – він, присутній тут у мощах, як колишній вязень розуміє ваші проблеми. Постарайтеся у його мученицькому шляху віднайти відповідь для себе, як змогти адаптуватися в родині, суспільстві після вашого звільнення. Завдяки таким, як владика Василь ми маємо наші храми, можливість ходити до них, ми маємо приклад великої віри.»

Під час перегляду презентації Таня і Олег розказали про мученицький шлях Блаженного Василя Величковського. Після чого отець Омелян сказав: «Ми спільно з вами на протязі презентації пройшли шлях вязня. Головною ниткою його шляху був заклик до молитви. Духово він зараз серед нас і фізично присутній у мощах. Він дивиться на вас, як на своїх сестер по нещастю і як покровитель вязнів хоче вам допомогти. Приступаючи до благословення мощами збудіть намір у своїй душі стати подібними до цього вязня. Через єлей скріпіться фізично. Нехай сила і міць випробування цього великого мужа, для якого завдяки молитві 10 років увязнення пройшли надто швидко, покріпить вас у вірі, відкриє надію і огорне любовю. Багато у вашому житті залежить від Бога. Майте віру і моліться і Господь вам допоможе пройти всі випробування.»

Всі присутні приступили до благословення мощами і мирування. Волонтери подарували для каплиці ікону Матері Божої Неустанної Помочі, яку так почитав Блаженний Василь Величковський, портрет Блаженного владики, у бібліотеку вязниці передали духовну літературу, всі засуджені отримали образочки, календарики, буклети, реліквії Блаженного.

Заступник начальника установи по виховній роботі Людмила Василівна Леськів подякувала гостям і отцю Омеляну за відвідини і подарунки, а засудженим жінкам побажала Божої опіки і памятати, що все у цьому світі тимчасове і їхнє перебування тут також.

Для покупки жінкам індивідуальних гігієнічних засобів було зібрано 300 євро.


Надія Тхір

неділя, 18 жовтня 2015 р.

Міжнародна співпраця.

18-22 жовтня 2015 року, у Центрі з підготовки кадрів Польської тюремної служби (у Попово-Парцелє, неподалік Варшави) на тлі традиційних у жовтні реколекцій відбуватимуться святкування ХХV-ліття відродження в’язничного душпастирства польських католицьких капеланів. На запрошення Польського в’язничного душпастирства і з благословення керівника Департаменту УГКЦ з душпастирства силових структур України владики Сокальсько-Жовківського Михаїла Колтуна в Попово перебуватиме делегація Української Греко-Католицької Церкви з 7 капеланів. Реколекції і професійний вишкіл є щорічним заходом навчання та духовної обнови, для священиків, що були покликані Церквою до служіння у тюрмах. В програмі – духовні вправи та фахові лекції з пастирської практики. Під час відвідин співбратів по служінню відбудеться презентація душпастирського служіння Української Греко-Католицької Церкви для польських капеланів. 

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.

четвер, 15 жовтня 2015 р.

Покровські відвідини в'язнів.

14 жовтня 2015 року волонтерки парафії Св. Миколая Чудотворця на Аскольдовій Могилі Ореста Цибрівська і Ганна Кострова відвідали жінок, утримуваних у Київському слідчому ізоляторі. Від парафіальної служби милосердя вони передали теплий одяг. Окрім того для профілактики інфекційних і простудних захворювань ув'язнені жінки отримали корінь імбиру.

Цього ж дня о. Костянтин Пантелей відвідав хворих в'язнів з міжобласної лікарні ДПтС у Бучанській виправній колонії № 85.

У Личаківській виправній колонії №30 є наша капличка, присвячена Покрову Пресвятої Богородиці. 
Цієї суботи, 17 жовтня, ми святкували наше храмове свято. Божественну Літургію очолив о. Віталій Назар, редемпторист. У своїй проповіді о. Віталій нагадав нашим ув’язненим про те, що Марія є нашою матір’ю, котра любить нас ніжною материнською любов’ю і готова усіх прихистити.

Cерце раділо тому, що багато наших ув’язнених приступило до Св. Причастя. Наша

Небесна Ненька усіх огортає своїм святим омофором. Не забуває вона і про своїх убогих дітей. На завершення Літургії було посвячення ікони Покрови Пресвятої Богородиці, мирування та окроплення свяченою водою усіх присутніх. Щоб радість була повною, ми організували нашим в’язням «солодкий стіл».

Віримо, що Пречиста Діва має їх в своїй опіці. «Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором!»
бр. Євген Антонишин, редемпторист

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.

вівторок, 13 жовтня 2015 р.

У ДПтС України відбулося перше засідання Душпастирської ради при Державній пенітенціарній служби України.

13 жовтня 2015 року у залі колегії Державної пенітенціарної служби України відбулося перше засідання Душпастирської ради при ДПтС України. Створення цього дорадчого органу було передбачено законом про капеланство у пенітенціарній стистемі України, що вступив в силу 11 червня цього року.

З вітальною промовою до присутніх звернувся перший заступник Голови Державної пенітенціарної служби України полковник внутрішньої служби Петро Лейковський. У своєму вступному слові він зазначив, що «сьогодні в установах пенітенціарної системи України утримується майже 90 тисяч громадян за скоєння різних злочинів, і щорічно звільняється близько 35 тисяч осіб, більшість з яких - особи продуктивного та працездатного віку. У роботі з цими особами, ДПтС України розглядає релігійні організації як партнерів, оскільки багаторічна практика довела конструктивність та ефективність такої співпраці в питаннях морально-етичного виховання та духовного збагачення наших підопічних».

У ході засідання було розглянуто зміни до Положення про Душпастирську раду при Державній пенітенціарній службі України, а також питання навчання майбутніх священнослужителів (капеланів) на базі відомчих навчальних закладів та обговорено перспективи отримання ними відповідних посвідчень. 

Згідно положення Душпастирська рада утворюється для координації душпастирської опіки в органах та установах, що належать до сфери управління Д ДПтС України з офіційних представників Церков, які є членами Всеукраїнської Ради Церков та релігійних організацій. У своїй діяльності Душпастирська рада співпрацює зі структурними підрозділами центрального апарату ДПтС України, на які покладено функцію співробітництва з релігійними організаціями - Управління соціально-психологічної роботи із засудженими і Департамент по роботі з персоналом Державної пенітенціарної служби України.
  Ці структурні підрозділи центрального апарату ДПтС України:
- сприяють в праці Душпастирської ради;
- ініціюють тематику засідань Душпастирської ради
- на основі прийнятих Душпастирською радою рішень в 5-денний строк з моменту їх отримання готують доповідь Голові ДПтС України для ознайомлення чи прийняття рішення;
- організовують висвітлення діяльності Душпастирської ради у відомчій газеті «Закон і обов’язок», на сайті ДПтС України та на інших ЗМІ.
Також представники органів, установ та навчальних закладів ДПтС України, на запрошення Душпастирської ради беруть участь у її роботі.

понеділок, 12 жовтня 2015 р.

Мистецтво… крізь ґрати.

Мистецтвом називають найвищий рівень майстерності людини в якійсь справі чи галузі. Воно розкриває духовний склад особистості, її психологію. Хіба ви не помічали, що досить часто, дивлячись, до прикладу, на мазки фарби на полотні, в уяві виникають певні образи, й ми немовби читаємо зашифроване автором послання.
Поціновувачам мистецтва в місті над Смотричем дійсно є над чим замислитись. І справа навіть не в тому, що у нас постійно проходять численні фестивалі, конкурси, виставки та мистецько-культурні заходи, – тут кожен куточок, кожен камінчик бруківки дихає потужним зарядом енергії, краси та неповторності. Здається, випещений найрізноманітнішими подіями культурного життя мистецький бомонд Кам’янця-Подільського вже нічим не здивувати. Але це таки змогли зробити. І хто б ви думали? Ув’язнені….

16 жовтня вперше у Кам’янці-Подільському в архітектурній пам’ятці XVI ст. — будинку Чорторийських, що на Зарванській, — відбулася презентація пересувної виставки творів образотворчого і прикладного мистецтва осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, під назвою «Переображення Господньою Любов’ю». Виставка стала результатом конкурсу, який проводився ще 2013 року під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блажейннішого Святослава  з нагоди Дня хрещення Русі та мав на меті відібрати кращі із кращих робіт для участі в Міжнародній виставці образотворчого мистецтва ув’язнених.

До Кам’янця, а перед цим Києва, Чернігова, Полтави, Черкас, Дніпродзержинська, Запоріжжя, Кіровограда, Херсона, Житомира та Ніжина, Вінниці, Тернополя, Чорткова, Збаража, Івано-Франківська, Чернівців та Львова, потрапили вже кращі роботи, відібрані журі конкурсу, які подорожуватимуть Україною протягом трьох років.
Як розповів один із співорганізаторів виставки в нашому місті — ігумен монастиря Святих Кирила і Мефодія отець Віталій Котик, її метою є сприяння суспільному діалогу та процесу реінтеграції наших співгромадян, які опинилися в місцях позбавлення волі. Наразі важко сказати, зі скількох саме творів, зібраних у різних пенітенціарних установах України, спочатку складалася експозиція, адже протягом такого довгого шляху до Поділля багато робіт було придбано доброчинцями. Усі отримані кошти будуть використані на потреби соціальної реадаптації колишніх засуджених в спеціальному центрі на Чернігівщині.

Чесно зізнаюся, мене до глибини душі вразили ці роботи. Хтось із авторів віднайшов красу в релігійній тематиці, хтось — у натюрмортах та пейзажах, а хтось —  у вишивці. Кожне полотно, кожна картина, вирізьблена по дереву, мала свою зранену душу, яка так просилася зрозуміти її й побачити, що її автори – звичайні люди, яким так не вистачає любові та уваги. І за гратами може існувати мистецтво, адже там, напевно, як ніде, оголяються всі відчуття і змінюється сприйняття себе й світу в цілому.
Відвідати виставку можна до 31 жовтня щодня, окрім понеділка, з 10.00 до 18.00. Опісля вона помандрує іншими містами України.

Діна КУШНІР

пʼятниця, 9 жовтня 2015 р.

Запрошуємо вірних УГКЦ долучитися до соціальних днів у в'язниці.

Протягом традиційних восени соціальних днів неможливо оминути увагою в'язнів. Акція спрямована на збір засобів індивідуальної гігієни. Просимо настоятелів парохій, вірних УГКЦ долучитися до підтримки найбільш вразливих категорій в'язнів, збираючи після недільних богослужень 11, 18, 25 жовтня персональні пакунки із засобами індивідуального користування. 

Потребуємо волонтерів у парохіях УГКЦ, готових 30 хвилин після своєї участі у недільній службі (11, 18, 25 жовтня) затирматися і зібрати те, що люди захотять пожертвувати. Зібране зберігатиметься при парохіях до кінця акції, відтак парафіяльні волонтери передадуть пакунки єпархіальним в'язничним капеланам. У супроводі добровільних помічників священик відвідає в'язнів протягом першого тижня листопада.

Кожний, хто бажає долучитися до соціальних днів у в'язниці, може створити один індивідуальний набір гігієнічних засобів, куди можна покласти:
- мило,.
- шампунь,
- зубні щитку і пасту,
- туалетний папір,
- гребінець,
- господарське мило,
- пральний порошок,
- гігієнічні прокладки для жінок.

При можливості можна додати блокнот, листівку з підбадьоренням і запевненням про молитву, ручку, образок. 


Соціальні дні у в'язниці несуть не лише допомоговий гуманітарний контекст, але є нагодою зустрічі з в'язнями в рамках євангелізації та суспільно-мистецьких ініціатив.

Для з'ясування необхідної інформації щодо проведення соціальних днів у в'язниці контактуйте:


Павло Загороднов,
референт Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
моб. 097 397-29-40

четвер, 8 жовтня 2015 р.

Представники Правління Української Міжконфесійної Християнської Місії взяли участь пленуму профспілки персоналу пенітенціарної служби.

На запрошення Продовжив роботу Пленум Центрального комітету Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ пенітенціарної служби (ВПП ОУПС)

8 жовтня в рамках роботи VIII-го Пленуму Центрального комітету Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ пенітенціарної служби (ВПП ОУПС) відбувся блок присвячений фахової формації, духовній опіці та психологічному супроводу службовцівДПтС України.

На запрошення голови Профспілки в роботі Пленуму взяли участь передставники Правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» протоієрей Ксотянтин Пантелей, протоієрей Віктор Яценко та пастор В'ячеслав Когут. Представники Місії виступили з пропозиціями щодо формації пенітенціарного службовця на підставі Закону Божого.

четвер, 1 жовтня 2015 р.

Стан пенітенціарної системи України на 1 жовтня 2015 року.

Як повідомляє Державна пенітенціарна служба України, на окупованій території Донецької та Луганської областей залишилося 29 установ та 47 підрозділів кримінально-виконавчої інспекції, що тимчасово не контролюються українською владою. Ще 4 пенітенціарні установи розташовані на території окупованого Криму. На даний час у сфері управління ДПтС України перебувають 148 установ та 622 підрозділи кримінально-виконавчої інспекції. Станом на 1 жовтня 2015 року в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, розташованих на території, що контролюється українською владою, утримувалось 71 046 (статистика не враховує близько 15 тис. осіб, які знаходяться у тюрмах і колоніях, окупованих Росією та зайнятих проросійськими терористичними формуваннями).

у 13 слідчих ізоляторах та 16 установах виконання покарань з функцією СІЗО тримається

16 657 осіб
узятих під варту,
та засуджених
з них на стадії:
досудового розслідування
2 075 осіб
судового розгляду (до винесення вироку)6 970 осіб
у 113 кримінально-виконавчих установах 
з них:
54 011засуджених
у 7 колоніях максимального рівня безпеки
2 738 осіб
у 32 колоніях середнього рівня безпеки для неодноразово засуджених
21 750 осіб
у 27 колоніях середнього рівня безпеки для вперше засуджених
15 569 осіб
у 7 колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами для тримання чоловіків
2 037 осіб
у 4 колоніях мінімального рівня безпеки із полегшеними умовами для тримання чоловіків
642 особи
у 11 колоніях для тримання жінок
2 561 особа
у 4 спеціалізованих лікувальних закладах
1 198 осіб
в лікувальних закладах при ВК та СІЗО
1 723 осіб
у 21 виправному центрі
2 498 осіб
у 6 виховних колоніях (для неповнолітніх)
378 осіб
Серед засуджених:
477 осіб відбуває покарання у вигляді арешту у 51 арештному
домі, утворених при установах виконання покарань;
1528 особи відбувають покарання у вигляді довічного позбавлення волі;
Криміногенний склад засуджених до позбавлення волі:
8,1 тис. осіб засуджені на строк понад 10 років;
10,6 тис. осіб – за умисне вбивство, у тому числі: 5,2 тис. осіб, які
вчинили вбивство при обтяжуючих обставинах;
4,7 тис. осіб – за нанесення умисного тяжкого тілесного ушкодження;
13,9 
тис. осіб – за розбій, грабіж та вимагання;
1,4 тис. осіб – за зґвалтування;
28 осіб - за захоплення заручників;
6,9 тис. осіб – за злочини у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров`я населення.
Також на обліку в підрозділах кримінально-виконавчої інспекції перебуває 87 581засуджений до кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та адміністративних стягнень.
Виробництво Державної пенітенціарної служби України представлене 90промисловими, 11 сільськогосподарськими підприємствами установ виконання покарань та 143 майстернями.
При 82 установах виконання покарань функціонують професійно-технічні навчальні заклади, в яких навчається майже 7,1 тис. засуджених.
Загальноосвітнє навчання засуджених та осіб, узятих під варту, забезпечують 123загальноосвітні навчальні заклади.
Діяльність Державної кримінально-виконавчої служби України забезпечують 37,8тис. працівників з них:
  • вищий середній та старший начсклад –11,8 тис.;
  • рядовий та молодший начсклад – 17,7 тис.;
  • вільнонаймані працівники – 8,3 тис.
Працівники проходять курсове навчання з первинної професійної підготовки та підвищення кваліфікації в Білоцерківському, Дніпродзержинському та Хмельницькому училищах професійної підготовки персоналу.
Підготовка фахівців для пенітенціарної системи з вищою освітою здійснюється в Національному університеті "Юридична академія України ім. Ярослава Мудрого", ( навчається на денній формі – 402 студенти та на заочній формі – 245),Інституті кримінально-виконавчої служби (на денній формі – 649 курсантів та на заочній формою – 431 слухачів) і Чернігівському юридичному коледжі Державної пенітенціарної служби України (на денній формі – 500 курсантів та на заочній формі –230слухачів).
Державна пенітенціарна служба України