Шукати в цьому блозі

пʼятниця, 27 вересня 2013 р.

На Свято Воздвиження Чесного Животворящого Хреста відбулися відвідини хворих в лікарні ДПтС під Києвом.

27 вересня 2013, у свято Воздвиження Чесного Животворящого Хреста, відбулися відвідини недужих у відомчій лікарні Державної пенітенціарної служби України під Києвом.  Хворі в'язні, які перебувають на лікуванні у міжобласній лікарні на території Бучанської виправної колонії № 85 почули проповідь про Хрест Господній. Ієрей Костянтин Пантелей обійшов палати, в яких перебувають хворі за направленням на лікування з багатьох пенітенціарних установ України. Провідним мотивом проповіді душпастиря була спільна молитва, яку в'язні рідко коли практикують. Через різні причини, серед яких хибний сором, незнання та нерозуміння вчення Євангелія та Церкви про молитву, християни часто цураються спільного звертання до Господа. І це тоді, коли, в силу обставин, вони місяцями перебувають в одному приміщенні, мають трудні переживання, конфлікти й часто небезпеку смерті. Священик помолився над недужими у потребі за полегшення їхніх терпінь.
 
Цього ж дня відбулися зустрічі із арештованими у Київському слідчому ізоляторі. Було передано речі для немовлят і для матерів, зібрані протягом тижня вірянами УГКЦ у Києві.
 

субота, 21 вересня 2013 р.

Блаженний Віталій покровитель колонії у Дрогобичі. Вшанування пам'яті мученицької смерті.

18 вересня 2013 р. в Дрогобицькій виправній колонії №40 молилися… Єпископ, священики, ченці, миряни. На вшанування пам’яті блаженного преподобномученика-василіянина отця Віталія Байрака, який 67 років тому звершив тут своє земне життя відслужили Архиєрейську Божественну Літургію. Очолив її єпископ-помічник Львівський преосв. Венедикт Алексійчук, співслужили Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні отець Пантелеймон Саламаха, ЧСВВ, капелан в’язничної церкви свв. Бориса й Гліба отець Василь Гром та отці-василіяни зі Львова, Брюхович, Бучача, Чорткова, Крехова, Гошева, Івано-Франківська, Золочева. Співали василіянські студенти з Брюхович та новики з Крехова. По Літургії відбулося посвячення пам’ятної дошки бл. Віталію, а відтак провели невелику конференцію: отець Полікарп Марцелюк, ЧСВВ, коротко розповів про життєвий шлях блаженного, а отець Володимир Палчинський, ЧСВВ, який цьогоріч відзначив 50-ті роковини життя у Василіянському Чині, поділився спогадами про служіння василіян у підпільній Церкві. Зі словами подяки звертались вл. Венедикт, п. Анна Волошин, ініціатор урочистостей, отець Пантелеймон Саламаха та представник керівництва колонії. Завершився молитовно-просвітницький захід обідом у Дрогобицькій василіянській обителі.
 
За повідомленням сайту ЧСВВ.

Семінаристи зіграли товариський футбольний матч у Прилуцькій виховній колонії для неповнолітніх.

21-го вересня, в свято Різдва Пресвятої Богородиці, семінаристи Київської Трьохсвятительської духовної семінарії разом з отцем Романом Пушкою та отцем Дмитром Горнакевичем взяли участь у двох футбольних матчах з командами вихованців Прилуцької підліткової колонії у місті Прилуки. Метою організації заходу було те, щоб дати зрозуміти вихованцям, що є люди яким вони не байдужі, що вони потрібні та що за них не забувають, за них пам’ятають і що вони є також дітьми Божими.

Незважаючи на несприятливі погодні умови,  матчі між вихованцями та семінаристами відбулися і супроводжувалися гарним позитивним настроєм. В перервах між таймами та після матчів представники обох команд мали можливість поспілкуватися між собою та виявити своє бажання організовувати такі товариські зустрічі й надалі.

Спільнота Київської Трьохсвятительської духовної семінарії щодня в своїх молитвах  просить у Небесного Отця Його милосердя та благодаті для вихованців Прилуцької колонії для неповнолітніх, а також для їх виховників, які працюють в цій установі і також просять Богородицю Діву Марію заступництва перед своїм Сином і Господом нашим  Ісусом Христом.

Ректорат та семінаристи Київської Трьохсвятительської духовної семінарії щиро висловлюють подяку  отцю Костянтину Пантєлєю та працівникам Прилуцької виховної колонії за сприяння в допомозі організації футбольного заходу для вихованців.

Тайни Хрещення і Миропомазання прийняло маленьке немовля.


21 веренсня 2013 року, у свято Різдва Пресвятої Богородиці, Святі Тайни Хрещення і Миропомазання прийняло маленьке немовля Мануель. Привітання зі Святом отримали усі жінки Київського слідчого ізолятора.

У Чернігові відкрилася експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю».

20 вересня 2013 року у Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику Михайла Коцюбинського відкрилася пересувна експозиція мистецтва в'язнів під назвою «Переображення Господньою Любов'ю». Мета виставки -  посприяти суспільному діалогу та процесу реінтеграції наших співгромадян, що опинилися у місцях позбавлення волі, а також познайомити широкий загал з діяльністю Центру соціальної реадаптації жінок «Переображення» (смт. Любеч). У події взяли участь представники обласного Управління Державної пенітенціарної служби України, Головного управління праці та соціального захисту населення, Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА, представники громадських організацій, курсанти Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України, підопічні Центру соціальної реадаптації жінок. Ініціатором проведення експозиції у Чернігові став ієромонах Віталій (Котик), директор Центру соціальної реадаптації жінок (смт. Любеч). Всеукраїнська пересувна виставка, що проводиться під патронатом Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава (Шевчука), триватиме у Чернігові до 4 жовтня 2013 року. Вона включає 112 творів, переданих з пенітенціарних установ усіх областей України. Музей працює без вихідних щодня 9:00-17:30 ( сб, нд – 10:00-17:30).

Благословив відкриття експозиції єпископ-помічник Київської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви владика Йосиф (Мілян). У промові преосвященніший владика Йосиф сказав: «Ми сьогодні сягаємо ґрунту місяця та шукаємо воду на інших планетах, але не бачимо людини, яка живе поруч з нами, яка мислить та бажає кожного дня ставати кращою. В кожній країні є в’язниці, колючі дроти, ґрати, але від цього світ не стає кращим. Однак він може стати кращим,  якщо ми  будемо переображені Господньою любов’ю, яка перемінює нас зсередини». Владика наголосив, що Державна пенітенціарна служба України, а також християнські Церкви роблять великі кроки для того, щоб в'язні віднайшли надію. На закінчення владика подякував організаторам, Державній Пенітенціарній Службі, дирекції музею та усім присутнім за те, що ми робимо ці важливі кроки для переображення кожного з нас та усього світу.

На церемонії відкриття з вітальним словом виступив  Ігор Коцюбинський, директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського. Він привітав зусилля Церкви й держави щодо суспільного діалогу для порозуміння та примирення. Євгеній Квітницький, начальник сектору соціально-виховної і психологічної роботи Управління Державної пенітенціарної служби України у Чернігівській області, подякував душпастирській службі УГКЦ та дирекції музею за можливість для наших співгромадян брати участь у національному мистецькому конкурсі і пересувній виставці. На його думку, така експозиція – це ефективний спосіб суспільної комунікації, коли людина за ґратами може промовляти до інших мовою мистецтва і бути почутою. Адже ніщо не пригнічує так, як відчуження від суспільства.  Секретар Чернігівської обласної організації НСХУ Тетяна Федоритенко у вітальному слові відмітила особливу атмосферу, створену в експозиційній залі, ретельне оформлення, а також присутність релігійної тематики, через яку автори висловлюють свою надію та прагнення поєднання з Богом та з іншими людьми. Під час церемонії о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу Патріаршої Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, вручив о. Віталію (Котику) Євангеліє в дар для центру реадаптації, з побажанням присутнім підопічним жінкам втілювати Слова Життя та відновлювтися повсядень у довірі до Бога і до людей.

На завершення о. Костянтин повідомив, що перше місце та призові місця серед жінок та неповнолітніх на конкурсі «Переображення Господньою Любов'ю», що відбувся у Києві 19 серпня, здобули саме підопічні Управління ДПтСУ у Чернігівській області: Олена Саламаха, Яна Гончарова та Максим Чернов. А твори Алли Бодюл, Олени Стаценко, Олени Саламахи були відібрані на Міжнародну виставку  у Німецькому місті Фрайзінгу «Пів квадратного метра свободи» в 8 - 28 жовтня 2013 року. У листопаді відбудеться відзначення усіх учасників і нагородження призерів та переможців виставки-конкурсу.


Від 2009 року Всеукраїнська пересувна виставка «Преображення Господньою Любов’ю» у співпраці з Державною пенітенціарною службою України проходить вже вдруге. Вона розпочалася у серпні цього року у Києві. Експозиція у Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику Михайла Коцюбинського триватиме два тижні та за задумом організаторів побуває у більшості обласних центрів України.

Департамент інформації УГКЦ.

понеділок, 16 вересня 2013 р.

У Зарваниці відбулося ювілейне V Всеукраїнське військове паломництво під гаслом «Один Господь, одна віра, одне Хрещення».

13-15 вересня у Зарваниці відбулося ювілейне V Всеукраїнське військове паломництво. Цьогорічна проща, приурочена до 1025-ліття Хрещення Руси-України, пройшла під гаслом «Один Господь, одна віра, одне Хрещення» (Еф 4,5).
 
Організатором прощі до Зарваниці виступив Департамент Патріаршої Курії Української Греко-Католицької Церкви у справах душпастирства силових структур спільно з Міністерством оборони України. Щороку паломництво відбувається з благословення та за участі військового єпископа – владики Михаїла Колтуна, керівника Департаменту.
У цьогорічній прощі взяли участь представники капеланських служб Німеччини та Хорватії, працівники та військовослужбовці Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України, Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили, Військово-навчальні заклади ЗСУ: Академія Сухопутних військ ЗСУ ім. П. Сагайдачного (Львів), Прикарпатський військовий ліцей (Надвірна), а також Внутрішні війська МВС України, Управління Державної пенітенціарної служби у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській областях, Громадські та військово-патріотичні організації: Козацтво, Спілка ветеранів Афганістану м. Стрий. Географія прощі до Зарваниці охоплює не лише захід України (Львів, Івано-Франківськ, Броди, Дрогобич, Коломия, Стрий, Липники, Надвірна, Тернопіль), але також центр (Київ, Черкаси, Вінниця), схід (Донецьк, Луганськ, Маріуполь) та південь (Севастополь, Євпаторія).
 
Захід розпочався з молебню до Богородиці в парафіяльній церкві, де знаходиться чудотворний образ Матері Божої Зарваницької, а пізніше продовжився панахидою біля пам'ятного знаку загиблим за волю України з покладанням квітів. Урочистою ходою представники силових структур промарширували до площі перед собором, де відбулося відкриття ювілейного паломництва. З нагоди Дня Творця, що Церква святкує вересня, єпископ спільно з військовослужбовцями висадили 3 липи при вході на площу. Згодом там буде встановлена пам'ятна таблиця зі згадкою про подію.
 



Після урочистих заходів з нагоди відкриття прощі Владика Михаїл (Колтун) відкрив фотовиставку "Служимо миру разом", яка зібрала в собі світлини з усіх чотирьох попередніх паломництв до Зарваниці авторства підполковника Вадима Голуба та полковника Руслана Коханчука. У той же день військовослужбовці відновили Хресні обіти біля джерела св. Анни та помолилися Хресну дорогу, де почергово проповідували військові капелани та представники іноземних військових ординаріатів. Насичений день завершила урочиста Архиєрейська Літургія, котру очолив Єпископ Михаїл (Колтун), а пізніше від парафіяльної церкви прочани перейшли до собору Марійною ходою зі свічками. На початку велелюдної колони оркестр Акалемії Сухопутних військ ЗС України виконував пісню "Із Києва-міста...", котру співом підхоплювали паломники.

 





Культурну програму для всіх охочих забезпечив театр, що діє при Департаменті, з виставкою на духовну тематику. Для прочан співав Дмитро Бабак, призер конкурсу "Голос країни", тріо священиків Сокальсько-Жовківської єпархії, а також  оркестр Акалемії Сухопутних військ Збройних Сил України.
 
У неділю заходи паломництва увінчала Архиєрейська Божественна Літургія, котру військові капелани відслужили на площі перед собором. Владика Михаїл подякував гостям з України та з-за кордону за підтримку та активну участь у житті українського військового капеланства. З нагоди ювілейного паломництва до Зарваниці єпископ вручив грамоти тим військовослужбовцям, які протягом довшого часу долучалися до організації військової прощі.
 
Усього в паломництві взяло участь близько 1000 військовослужбовців разом з членами родин.
 


Прес-служба Департаменту капеланства

середа, 11 вересня 2013 р.

У Києві завершився збір коштів на соціальний проект "Право на чисту воду".

Соціальний проект "Право на чисту воду", який розробив Юрій Йосифович, за посередництвом БФ "Карітас-Київ" отримав підтримку на Українській біржі благодійності. 2 вересня 2013 року кратриджі були передані для камер Київського слідчого ізолятора, в яких утримуються неповнолітні, а також вагітні і матері, що годують немовлят.

понеділок, 9 вересня 2013 р.

В Любечі відбувся тренінг у Центрі соціальної реадаптації для жінок.

Протягом 6-8 вересня 2013 року в Центрі «Переображення» для соціальної реадаптації жінок пройшов тренінг Руслани Безпальчої, одної з найкращих спеціалісток у праці з жінками у важких життєвих обставинах. Центр «Переображення» був заснований у селищі Любеч Ріпкинського району Чернігівської області громадою Св. Петра і Павла з міста Чернігів 2010 – 2011 року.


Особа, що відбула кримінальне покарання, зустрічається з багатьма проблемами. Вони у чоловіків, і у жінок, і у неповнолітніх. Проте найбільшу трудність переживають жінки. Вони раніше, ніж інші категорії в'язнів, втрачають соціальні зв'язки. Травми жінок набагато глибші. Їх виживання після звільнення піддається найбільш жорстоким випробовуванням. Найчастіше жінки після 40 років просто гинуть на вулиці, або потрапляють за колючий дріт, де все здається більш знайомим або менш небезпечним. Виставка «Переображення Господньою Любов'ю» була організована з метою суспільного діалогу на тему проблем людей, що повертаються в соціум і зустрічаються з непереборними перешкодами. Після завершення у Києві виставка перемістилася до Чернігова й незабаром відкриється в музеї Михайла Коцюбинського. Під час експозиції в Музеї Івана Гончара кілька робіт були придбані за пожертву, яку передано коштами, у вигляді продуктів й предметів гігієни для жіночого Центру соціальної реадаптації жінок у смт. Любеч. Це твори «Буря в океані» Олександра Яжука (робота придбана до бібліотеки Кембриджського університету за 1000 грн. Пожертва була передана в центр реадаптації жінок у смт. Любеч). Також твір «Ніч перед Спасом» Євгена Ткачука.  Ця робота, що зайняла 2-ге місце на конкурсі «Переображення Господньою Любов'ю», була придбана відомим художником Борисом Єгіазаряном за пожертву 500 дол. (понад 4000 грн.). Пожертва передана на повсякденну діяльність Центру.










Праця психолога лежить в основі реабілітаційної програми, яка розробляється індивідуально для кожної підопічної. Проте робота в групі об'єднує усіх в процесі зцілення та служить взаємною допомогою. Реабілітаційна програма триває. Центр потребує підтримки громадськості та соціально-відповідальних державних інституцій. А найбільше - Вашої молитви.

У липні 2013 року центр увійшов до мережі соціального партнерства недержавних організацій у Чернігівській області. Партнером у розвитку його служіння є відома благодійна організація Карітас-Україна. Громада селища Любеч доброзичливо сприйняла появу центру, а селищна рада надала приміщення в оренду.  Мешканці Любеча зголошуються до праці у Центрі. Налагоджується координація діяльності та взаємодія із відповідними соціальними службами на районному і на обласному рівнях. Зараз соціальну реадаптацію проходять шестеро жінок. В розкладі дня праця й молитва. Жінки доглядають присадибну ділянку і яблуневий сад, займаються рукоділлям, принагідно запрошуються на працю місцевим лісництвом. Соціальний та духовний супровід здійснюють редемптористи о. Віталій, с. Оксана й с. Михаїла також соціальний педагог п-і Людмила, мешканка селища Любеч, які пройшли відповідне навчання. Для соціально-психологічної праці запрошуються професійні психологи. Часто допомагають волонтери і приватні доброчинці.

ієрей Костянтин Пантелей.

вівторок, 3 вересня 2013 р.

Сучасний стан пенітенціарної системи України.



Як повідомляє Державна пенітенціарна служба України,
 
 
Станом на 1 вересня 2013 року в 182 установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України, трималося 133040 осіб, крім того на обліку у 697 підрозділах кримінально-виконавчої інспекції перебуває 137965 засуджених до кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та адміністративних стягнень.

При цьому:
у 26 діючих слідчих ізоляторах та 6 установах виконання покарань з функцією СІЗО тримається
23283 особи,
з них на стадії:
досудового розслідування
1820 осіб,
судового розгляду (до винесення вироку)9488 осіб,
у 141 кримінально-виконавчій установі
з них:
108737 осіб,
у 9 установах максимального рівня безпеки4326 осіб;
у 41 установі середнього рівня безпеки
для неодноразово засуджених
40810 осіб;
у 35 установах середнього рівня безпеки
для вперше засуджених
34945 осіб;
у 9 установах мінімального рівня безпеки
із загальними умовами для тримання чоловіків
6137осіб;
у 4 установах мінімального рівня безпеки
із полегшеними умовами для тримання чоловіків
898 осіб;
у 13 колоніях для тримання жінок5939 осіб;
у 6 спеціалізованих лікувальних закладах2790 осіб;
в лікувальних закладах при ВК та СІЗО2397 осіб;
у 24 виправних центрах5052 особи;
у 8 виховних колоніях для неповнолітніх1020 осіб.
Серед засуджених:
12 тис. осіб засуджені на строк понад 10 років;
1866 осіб відбувають покарання у вигляді довічного позбавлення волі;
612 осіб відбувають покарання у вигляді арешту у арештних домах,  утворених при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.
Криміногенний склад засуджених до позбавлення волі:
16,3 тис. осіб – за умисне вбивство, у тому числі: 8,1 тис. осіб, які
вчинили вбивство при обтяжуючих обставинах;
9,3 тис. осіб – за нанесення умисного тяжкого тілесного ушкодження; 
27,5 тис. осіб – за розбій, грабіж та вимагання;
2,3 тис. осіб – за зґвалтування;
30 осіб за захоплення заручників;
20 тис. осіб – за злочини у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров`я населення.
Виробництво Державної пенітенціарної служби України представлене 112 промисловими, 12 сільськогосподарськими підприємствами установ виконання покарань та 168 майстернями.
При 88 установах виконання покарань функціонують професійно-технічні навчальні заклади, в яких навчається майже 9 тис. засуджених.
Загальноосвітнє навчання засуджених забезпечує 151 загальноосвітній навчальний заклад, в яких навчається 14,2 тис. осіб.
Навчальний процес забезпечують 1280 вчителів, для потреб яких обладнано 586 навчальних класів, з яких 456 обладнано як предметні кабінети.
Для задоволення релігійних потреб засуджених функціонує 142 культові релігійні споруди, з яких: 108 – храми; 27 – каплиці; 7 – молитовних будинків.
Діяльність Державної кримінально-виконавчої служби України забезпечують 47,9 тис. працівників, при штатній чисельності 53,9 тис. посад.
Працівники проходять курсове навчання з первинної професійної підготовки та підвищення кваліфікації в Білоцерківському, Дніпродзержинському та Хмельницькому училищах професійної підготовки персоналу.
Підготовка фахівців для пенітенціарної системи з вищою освітою здійснюється в Національному університеті "Юридична академія України ім. Ярослава Мудрого", Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна та Чернігівському юридичному коледжі Державної пенітенціарної служби України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011року № 201-р утворено Інститут кримінально-виконавчої служби у складі Національної академії внутрішніх справ, у якому навчається на денній формі – 509 курсантів та за заочною формою – 435 слухачів.
Державна пенітенціарна служба України

День знань в Коломийській ВК-41.

2 вересня в Коломийській виправній колонії (№41) відбулося Свято першого дзвоника – День знань. На запрошення адміністрації установи та дирекції школи на захід завітали голова районної ради Болюк Богдан Володимирович, начальник управління освіти, молоді та спорту Коломийської РДА Мартинюк Ігор Петрович.

Гостинно зустріли гостей начальник Коломийської ВК (№41) Туркалевич Ігор Зіновійович, а також заступник начальника колонії Мочернюк Василь Васильович, директор Товмачицької вечірньої (змінної) ЗОШ ІІ-ІІІ ступенів Ткач Михайло Миколайович.

Першочергово гості відвідали школу при колонії, щоб переконатись у готовності закладу до нового навчального року. 
В подальшому в клубі установи за участю гостей, адміністрації, дирекції , а також учнів школи відбулись урочисті збори з нагоди святкування даного заходу, на якому звучали вітальні слова та побажання успішної роботи і навчання.

Капелан УГКЦ отець Олексій Куйбіда благословив усіх присутніх та побажав успіхів у новому навчальному році.

Завершенням свята став концерт, з я ким виступили перед присутніми учасники колонійського вокально-інструментального ансамблю із числа засуджених




Заступник начальника установи з соціально-виховної 
та психологічної роботи майор внутрішньої служби Мочернюк В.В.

Матеріали з сайту ДПТС.

понеділок, 2 вересня 2013 р.

2 вересня в кримінально-виконавчих установах України до навчання приступило понад 10 тисяч наших співгромадян.

В пенітенціарних установах України функціонують як занально-освітні, так і професійно-технічні навчальні заклади.  Навчання засуджених забезпечує 151 загальноосвітній навчальний заклад. 2 вересня 2013 року до навчання приступило понад 10 тисяч наших співгромадян, які утримуються в кримінально-виконавчих установах УкраїниВ СІЗО Львова, Києва, Івано-Франківська, Чернігова, Чорткова, Ужгорода та у виховних колоніях у Прилуках, Бережанах та Самборі наші капелани благословили учителів і учнів на новий навчальний рік. У викладанні основ Християнської етики для неповнолітніх правопорушників беруть участь священики та катехити.

День Знань у Київському слідчому ізоляторі.


У класах філіалу Київської вечірньої загальноосвітньої школи № 1 при Київському слідчому ізоляторі Управління ДПтС України у Києві та Київській області 35 осіб, взятих під варту та засуджених мають змогу здобувати середню освіту у 10, 11 класах. На Святі Знань були присутні учителі філіалу ВЗШ № 1, начальник Київського слідчого ізолятора Роман Родчин, заступник начальника управління ДПтС України в м. Києві та Київській області Сергій Стретович, ієрей Костянтин Пантелей, керівник відділу УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України та пердставники Церков Місії тюремного служіння. 


Багато теплих слів та побажань було висловлено на адресу хлопців. Ієрей Костянтин Пантелей благословив вчителів та учнів на початок навчального року та подарував зошити й канцелярське приладдя. Закінчилася урочиста лінійка персональними висловлюваннями підопічних, які своїми незавченими, а по-особливому щирими словами подякували своїм учителям. Перший шкільний дзвоник запросив учнів на перший урок, який в цьому навчальному році присвячений пам'яті Тараса Шевченка.
 
Середня освіта у нашій країні є обов'язковою. Надзвичайно важливо, що неповнолітні громадяни України, які в силу різних життєвих обставин опинилися за мурами пенітенціарних установ, мають змогу навчатися й отримувати атестат про здобуття освіти, який дуже потрібен в подальшому житті, а також набути професійно-технічну освіту.