Шукати в цьому блозі

понеділок, 31 травня 2021 р.

30-ліття відновлення служіння в'язничних капеланів УГКЦ

   

«Терпеливістю і милосердям!»

Відродження душпастирства УГКЦ у пенітенціарних установах України розпочалося 1991 року, у часі її легалізації після років підпілля. Після перенесення 2005 року осідку глави УГКЦ до Києва блаженніший Любомир Гузар створив при Патріаршій Курії УГКЦ Департамент душпастирства у силових структурах України під керівництвом преосвященнішого Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовківського. Відділ Патріаршої Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, створений у грудні 2010 року, відповідає за координацію служіння УГКЦ у закладах попереднього ув’язнення і в установах виконання кримінальних покарань. Регулярно душпастирська опіка проводяться в пенітенціарних установах № 1, 16, 30, 34, 40, 41, 46, 50, 55, 63, 64, 91, 144 у дев'ятьох слідчих ізоляторах та у Кременчуцькій колонії для неповнолітніх. Ще 6 установ наші священики мають можливість відвідувати тільки принагідно. З огляду на окупацію окремих районів Донецької і Луганської області опіка над в’язнями була припинена в пенітенціарних установах № 3, 13, 120, 124. Окрім того, законсервовані Бережанська, Самбірська, Прилуцька виховні колонії для неповнолітніх, а також установи № 44, 47, 48, 85, 110  і 118, 112, 128, 132, 135, де душпастирювали наші капелани. Четверо священиків стали військовими капеланами. Кожна з єпархій на території України має головного капелана. Участь у служінні беруть священики, семінаристи, монахи й миряни – всього понад 200 осіб. Серед них – 32 священики-капелани. Більшість з них отримали сертифікати про засвоєння базового рівня компетентності для праці у пенітенціарних установах. Багато активних волонтерів є студентами або фаховими богословами, психологами, юристами, соціальними працівниками та педагогами. У різних сферах цього служіння беруть участь понад 1000 волонтерів на регулярній основі.
Головними напрямками служіння капеланів є проповідь, катехизація, уділення Св. Тайн, сприяння у підтримці зв'язків із родиною, навчання, священиків і волонтерів основам місії Церкви у тюрмах. Неділя про Блудного Сина, за два тижні до Великого Посту, є у Церкві Днем особливої уваги УГКЦ до в’язничного служіння.

2001 року УГКЦ стала співзасновницею й учасницею Української міжконфесійної християнської місії “Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі”. Місія об’єднує 12 християнських Церков і деномінацій. Ця організація представляє Україну в Міжнародній асоціації тюремного служіння (PFI). Від 2003 року УГКЦ є учасницею, на правах спостерігача, а з 2007-го – дійсним членом Міжнародної католицької комісії душпастирської опіки в тюрмах (ІССРРС), яка діє під керівництвом Конгрегації в справах духовенства, у співпраці з новою Дикастерією служіння цілісному розвиткові людини та має статус спеціального консультанта ООН.

У листопаді 2007 року на прохання тюремного духовенства УГКЦ було проведено перший вишкільний семінар для священиків на базі Біло-Церківського училища ДКВС України. Це послужило народженню першої концепції навчання капеланів: у січні-лютому 2008 р. спільно з викладачами училища було погоджено 72-годинну програму навчання служителів Церков Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі» для здобуття мінімального рівня компетентності у кримінально-виконавчій сфері.

2008 року відбулося Перше паломництво Державної пенітенціарної служби України до Зарваниці за участю представників 7 Церков-учасниць Місії. Традицією стало щорічне Всеукраїнське паломництво для працівників пенітенціарної системи України під гаслом «Справедливість, віра, милосердя!» до Свято-Успенської Унівської Лаври.

У співпраці з Державною пенітенціарною службою УГКЦ посприяла участі праць образотворчого мистецтва в’язнів у міжнародних мистецьких конкурсах у Відні (червень 2009) та у Берліні (грудень 2009, грудень 2011, грудень 2014).

2009 року у Києві, з ініціативи УГКЦ, було проведено Міжнародну конференцію «Юридичний вимір пенітенціарного служіння», в якій брали участь чільні представники Міжнародної католицької комісії в’язничного душпастирства (ІССРРС) та Міжнародної асоціації тюремного служіння (PFI). 

2009 - 2011 року тривала І Національна пересувна експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю», яку побачили у 9-ти містах України.

2011 року, УГКЦ за співучастю Церков-учасниць Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі» зініціювала проведення круглого столу в УКРІНФОРМІ «Реалізація релігійних прав засуджених до позбавлення волі та осіб, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Вплив духовно-морального фактора на виправлення засуджених». Таким чином розпочалася праця з розробки концепції пенітенціарного душпастирства у в'язничній системі України.

Зустріч Європейської ради ICCPPC з українськими капеланами відбулась у Львові у січні 2012 року, що засвідчило зростаючу увагу міжнародної спільноти до системи правосуддя та попередження злочинності в Україні.

29 травня 2012 року вперше в стінах Верховної Ради України обговорювалася проблема систематичної духовної опіки в'язнями. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності у співпраці з Асоціацією Українських Правників та Українською міжконфесійною християнською місією "Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі", провів «круглий стіл» на тему: «Участь релігійних організацій у формуванні законодавчих ініціатив у сфері пенітенціарної політики». Найактивнішу участь у підготовці цієї події взяло Пенітенціарне душпастирство УГКЦ. Як наслідок цієї зустрічі триває розробка й обговорення проекту Положення про здійснення релігійної опіки в установах Державної пенітенціарної служби України.

12 грудня 2012 року Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав і Голова Державної пенітенціарної служби України генерал-лейтенант внутрішньої служби Олександр Лісіцков підписали Угоду про співробітництвоУгода є віддзеркаленням розвитку співпраці, передбаченої попереднім документом, підписаним Блаженнішим Любомиром 2007 року. Текст Угоди не лише підсумував структурні зміни, що сталися за останні 5 років, але також зробив наголос на опіку персоналу ДПтС України та членів їх сімей, слухачів навчальних закладів ДПтС України, засуджених та осіб, узятих під варту.

26 грудня 2012 року відбулася презентація першого підручника, що подає фахові орієнтири священикам і волонтерам для душпастирства у пенiтенцiарних закладах «Служити в’язням». Вона є плодом багатолітньої співпраці з пенітенціарною службою та містить важливі документи Церкви стосовно цього прекрасного служіння.

У липні - серпні 2013 року представництво УГКЦ у складі міжконфесійної групи взяло активну участь у розробці пропозицій до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України) № 1154
14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла проект закону у другому читанні. 

19 серпня 2013 року був зорганізований Національний конкурс образотворчого і прикладного мистецтва  в'язнів «Преображення Господньою Любов’ю». Відтак, протягом 2013 - 2015 років тривала пересувна експозиція містами УкраїниПодія допомогла створити поле для діалогу між людьми, які опинились у місцях позбавлення волі та суспільством. Під час виставки відбувалися зустрічі, презентації, семінари та круглі столи, де неодноразово наголошувалося на необхідності реформування кримінального судочинства і пенітенціарної системи України, участі Церкви і суспільства у процесі соціальної інтеграції колишніх в'язнів. Розпочата у Києві, виставка побувала у 17 містах України, а 20 творів експозиції потрапили з Києва на міжнародний конкурс у Берліні. 

20 липня 2014 перед збором близько 200 тисяч вірних та священиків на Всеукраїнській прощі до Зарваниці, Патріарх Святослав урочисто проголосив Блаженного єпископа і мученика Василя Величковського покровителем пенітенціарного служіння духовенства та віруючих Української Греко-Католицької Церкви.

02 грудня 2014 року у Києві була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Християнська проповідь у місцях несвободи. Історія і сучасність України». Цю подію було організовано Пенітенціарним душпастирством УГКЦ у співпраці з Українською міжконфесійною християнською місією «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі», Державною пенітенціарною службою України, Всеукраїнською профспілкою персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби, Релігійним інститутом Св. Томи Аквінського. Учасники конференції запропонували подальші кроки для впровадження капеланства. 

11 червня 2015 року набув чинності закон про тюремне капеланство, над розробкою якого у гроні представників християнських церков активно працювали й експерти від УГКЦ. В рамках закону у вересні 2015 року створено Душпастирську раду при ДПтС України, яка у співпраці з пенітенціаріями розробляє відповідні правила для духовної опіки в'язнів і персоналу.

В'язничні капелани УГКЦ взяли активну участь у підготовці та формуванні підсумкових документів Міжнародної конференції «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки», що відбулась у Києві 13-14 квітня 2016 року. На виконання рішень конференціх в Інституті кримінально-виконавчої служби створено опорну кафедру душпастирської практики та пенітенціарної етики.

2017-2018 рр. головування у Душпастирській раді при Міністерстві юстиції України стало нагодою для підготовки і проведення з ініціативи УГКЦ двох конференцій: 3 грудня 2018 року у Києві була проведена Міжнародна науково-практична конференція «Приклади правового врегулювання душпастирського служіння у пенітенціарній системі в країнах Європи».

Відтак, 12 березня 2019 року у приміщенні Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби Міністерства юстиції України відбулась конференція на тему: «Партнерство релігійних організацій у супроводі суб’єктів пробації та у реінтеграції в’язнів».

Результатом було видання матеріалів конференції, які суттєво наблизили Україну до наслідування міжнародних стандартів пенітенціарного душпастирства.

Сприянням Міжнародної Комісії Католицького Душпастирства у в'язницях (ICCPPC) та офісу ООН в Україні УГКЦ зініціювала прийняття Душпастрською радою при Міністерстві юстиції України "Керівництва для капеланів, які стикаються з випадками катувань" в лютому 2018 року.

2018-2019 рр. в УГКЦ розвинулась волонтерська соціальна ініціатива "Небо над головами", яка має на меті через створення дружньої спільноти волонтерів, ув'язнених підлітків, їх батьків, працівників пенітенціарних установ та ювінальної пробації, а також постраждалих від злочину для підтримки неповнолітніх у місцях позбавлення волі задля повної адаптації колишніх неповнолітніх засуджених у суспільстві.

Криза організації душпастирського служіння, яка виникла через введення обмежувальних протиепідемічних заходів у зв'язку із запобіганням поширенню в установах виконання покарань гострої респіраторної інфекції COVID-19, спонукала до необхідності розробки рекомендацій щодо здійснення капеланського служіння в кримінально-виконавчих установах у часі карантину та після нього. Від липня 2020 року тривали зусилля через Душпастирську раду при Міністерстві юстиції України для змін законодавства і підзаконних актів, щоб унормувати капеланське служіння у в'язницях і колоніях, включно із 
впровадженням штатного капеланства в діяльність органів та установ виконання покарань. 

4 грудня 2020 року, за участю Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, у галереї Патріаршого Собору Воскресіння Христового, було відкрито Всеукраїнську Виставку-конкурс образотворчого мистецтва в'язнів «Покликані до свободи».  В залі було представлено 177 творів мистецтва. Понад 100 волонтерів були зайняті організацією експозиції. Конкурс визначив 13 призерів. При відсутності можливості відвідувати пенітенціарні установи, виставка сприяла приверненню уваги суспільства до проблеми суспільної реінтеграції в'язнів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. № 104 були внесені зміни щодо заходів карантину у пенітенціарних установах. З 24 лютого КМУ відновив дозвіл на проведення заходів душпастирської опіки в установах виконання кримінальних покарань і попереднього ув'язнення. Заходи душпастирської опіки будуть можливі "за умови їх проведення не більше двох разів на тиждень із загальною чисельністю учасників одного заходу не більше 10 осіб, з яких одна особа – священнослужитель (капелан), уповноважений релігійними організаціями".

У квітні-травні 2021 року були проведені міжконфесійні наради з метою розробки Проекту «Положення про капеланство і заходи Душпастирської опіки у пенітенціарних установах України». У багатьох пенітенціарних закладах здійснювалися заходи душпастирського супроводу персоналу: викладання предмету пенітенціарної етики у структурі спеціальної підготовки персоналу та проведення душпастирями у часі загальних шикувань персоналу заходу «П’ять хвилин з капеланом».

27 травня 2021 року за участю капеланів Пенітенціарного душпастирства УГКЦ та представників християнських конфесій, які взаємодіють у в'язничному служінні, відбулась ІІ Всеукраїнська проща керівників установ виконання покарань та керівництва Державної кримінально-виконавчої служби до Зарваниці. Для священиків Пенітенціарного душпастирства УГКЦ участь у паломництві збіглася з урочистостями до 30-ліття відновлення капеланського служіння у в'язницях.

Контакт:

преосвященніший Михаїл (Колтун),
єпископ Сокальсько-Жовківський,
керівник Департаменту УГКЦ
з душпастирства у силових структурах України
Для кореспонденції:
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 27
e-mail: kapelanstvo.ugcc@gmail.com




 
ієрей Костянтин Пантелей,
керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 14
моб. 098 422-9-221
e-mail: panteley@ukr.net






Павло Загороднов,
референт Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с 210, м. Київ, Україна, 02002
Тел./факс: +38 (044) 541 11 14
моб. 097 397-29-40
e-mail: zagorodnov.p@gmail.com

пʼятниця, 28 травня 2021 р.

Відбулась ІІ Всеукраїнська проща керівництва Державної кримінально-виконавчої служби до Зарваниці

27 травня 2021 року за участю капеланів Пенітенціарного душпастирства УГКЦ та представників християнських конфесій, які взаємодіють у в'язничному служінні, відбулась ІІ Всеукраїнська проща керівників установ виконання покарань та керівництва Державної кримінально-виконавчої служби до Зарваниці.


У прощі взяли участь 133 керівники органів управління, а також пенітенціарних установ кримінально-виконавчої системи України. Перше подібне паломництво відбулося 17-18 червня 2008 року. Спільна молитва, трапеза, духовні пісні, слова вдячності та натхнення Блаженнішого Святослава наповнили цей день. Глава УГКЦ говорив про складність та важливість роботи працівників в'язничних установ, про їхній особливий дотик до найглибших ран України. Окрім того, він запевняв їх у постійній підтримці з боку Церкви та у ревному служінні капеланів. Начальник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Сергій Гречанюк висловив вдячність Блаженнішому Святославу від імені персоналу ДКВС за молитву і благословення під час паломництва усього керівного складу пенітенціарної системи України.

Для священиків Пенітенціарного душпастирства УГКЦ участь у паломництві збіглася з урочистостями до 30-ліття відновлення капеланського служіння у в'язницях. У прощі взяли участь 24 в'язничних капеланів, 23 асистенти капеланів УГКЦ. Від Церков Міжконфесійної християнської тюремної місії були присутні Голова Душпастирської ради при Міністерстві юстиції України о. Григорій Драус (РКЦ в Україні) та пастор Василь Кривенчук (Церква Адвентистів сьомого дня в Україні).


Усі капелани були відзначені ювілейними хрестами із зображенням Доброго Пастиря. Священики і їх добровільні помічники отримали грамоти з благословенням Преосв. Михаїла Колтуна, Єпископа Сокальсько-Жовківського, керівника Департаменту військового капеланства ПК УГКЦ.

У часі паломництва багатолітній капелан у Збаразькій жіночій виправній колонії №63 о. Омелян Колодчак отримав Благословенну грамоту Святішого Отця Франциска на відзначення 25-ліття священницького служіння.

Світлини паломництва


Пенітенціарне душпастирство УГКЦ

четвер, 20 травня 2021 р.

Триває взаємодія Душпастирської ради з Міністерством юстиції України з кроків впровадження штатного в'язничного капеланства.



Священик Костянтин Пантелей, заступник Голови Душпастирської ради з питань релігійної опіки у пенітенціарній системі, на доручення міжрелігійної спільноти подав Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України пропозиції до Стратегії реформування пенітенціарної системи до 2026 року. Підготовча праця над документом тривала протягом квітня - травня 2021 року:


 


Пропозиції Душпастирської ради до Стратегії реформування пенітенціарної системи до 2026 року.


Оскільки Стратегія базується на принципах:

● верховенства права, законності і справедливісті;

● поваги до людської гідності, повного та всебічного дотримання прав і свобод людини та громадянина;

● відкритості процесу реалізації положень Стратегії.

Окрім того, документ має наблизити національні правові акти щодо функціонування пенітенціарної системи до стандартів Ради Європи та адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Тому просимо включити до документу пункт про впровадження штатного капеланства у пенітенціарній системі, відповідно до вимог законодавства України та міжнародних правових документів, а саме:

- Мінімальних стандартних правил поводження з ув'язненими (ст. 41,42, 59, 66.1, 77.1);

- Європейських тюремних правил (ст. 29.1-3; 35.1);

- Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (ст. 18);

- Правил пробації Ради Європи 2010 року (ст 37);

- Керівних принципів Комітету міністрів Ради Європи для в'язничних та пробаційних служб щодо радикалізації та насильницького екстремізму.

- Конституції України (ст. 11,24, 35, 37);

- Кримінально-виконавчого кодексу України (ст. 25 і 128);

- Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації" (ст. 3,5,21 і 24);

- Закону України “Про попереднє ув’язнення” (ст. 6, 9,12);

- Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання

діяльності священнослужителів (капеланів) в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України" (14 травня 2015 року, № 419-VIII);

Пропонуємо ДОПОВНИТИ

СТАТТЮ 2. Проблеми, які потребують вирішення

Наступним абзацом:

«Враховуючи вимоги міжнародного і національного законодавства та значну роль душпастирської опіки у пенітенціарній системі для гуманізації умов утримання в’язнів, для попередження випадків катувань та принижуючого людську гідність поводження, у підтримці високих професійних та особистих стандартів персоналу під час виконання складних завдань своєї служби, у зменшенні впливу кримінальної субкультури, а також неоціненну допомогу в реінтеграції правопорушників, покараних за кримінальні злочини та зменшення рецидивів правопорушень, необхідно наблизитися до європейської практики законодавчого забезпечення функціонування штатного капеланства поряд з вже існуючими в формами душпастрської опіки.»

СТАТТЮ 3. Стратегічні напрями, завдання та очікувані результати

ПУКТ СТРАТЕГІЧНІ НАПРЯМКИ 1. Створення належних умов тримання засуджених та осіб, узятих під варту.

створення гуманного середовища

Завдання:

Оновлення інфраструктури установ виконання покарань та слідчих ізоляторів

Створення модельної пенітенціарної установи, де будуть впроваджені нові стандарти утримання та застосовуватимуться інноваційні практики ресоціалізації засуджених, що довели свою ефективність, з метою подальшого поширення цієї моделі на інші установи.

ДОПОВНИТИ:

«Для ефективного процесу ресоціалізації й праці із засудженими та ув’язненими передбачити достатню кількість приміщень, що відповідають необхідним вимогам безпеки, для залучення суспільних ініціатив та реабілітаційних програм релігійних та неурядових організацій для індивідуальної і групової праці із засудженими й утримуваними під вартою»

Очікувані результати:

ДОПОВНИТИ

«Прийняті підзаконні акти, які врегульовують душпастирську опіку у пенітенціарній системі на штатній і позаштатній основі»

«В установах виконання покарань і установах попереднього ув’язнення створена інфраструктура приміщень соціального призначення, що відповідають необхідним вимогам безпеки, для індивідуальної та групової праці із засудженими та особами, утримуваними під вартою»

ПУКТ СТРАТЕГІЧНІ НАПРЯМКИ 4. Удосконалення методів та інструментів виправлення і ресоціалізації засуджених та їх подальше впровадження.

ДОПОВНИТИ:

«Створення Положення про капеланство і заходи душпастирської опіки у пенітенціарній системі України, та законодавче врегулювання можливість прийняття за трудовим

договором штатного священослужителя (капелана) для здійснення завдань з реалізації релігійних прав засуджених та ув’язнених й задоволенні духовних потреб персоналу.»

Очікувані результати:

ДОПОВНИТИ

«Прийняті підзаконні акти, які врегульовують душпастирську опіку у пенітенціарній системі на штатній і позаштатній основі»

ПУКТ СТРАТЕГІЧНІ НАПРЯМКИ 6. Формування ефективної моделі добору та підготовки персоналу пенітенціарної системи.

Завдання:

ДОПОВНИТИ:

«Включити до планів спеціальної підготовки персоналу органів і установ пенітенціарної системи предмету Пенітенціарна етика із залученням для викладів капеланів, які на регулярній основі здійснюють душпастирське служіння у конкретній пенітенціарній установі»

«З метою профілактики професійної деформації і емоційного вигоряння, рекомендувати на розгляд Міністерства юстиції проведення для персоналу ДКВС заходів реабілітації і спеціальної підготовки поза межами в’язничного середовища у структурі робочого тижня/місяця.»

«Проводити заходи профілактики професійної деформації й емоційного вигоряння із залученням психологів і капеланів.»

«Включити предмет «Пенітенціарна етика» в систему підготовки кадрів ДКВС і пробації.»

«Створення умов для повноцінного функціонування Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ пенітенціарної системи»

Очікувані результати:

ДОПОВНИТИ

«У своїй роботі персонал ДКВС дотримується високих професійних та особистих стандартів.»

«Персонал демонструє чітке усвідомлення мети пенітенціарної системи. Керівництво забезпечує лідерство у кращому досягненні цієї мети.»

«Персонал сприяє реінтеграції ув'язнених до суспільства після відбування покарання на основі програми позитивної мотивації та допомоги.»

вівторок, 18 травня 2021 р.

Пенітенціарна етика персоналу ДКВС

 тематичне заняття з пенітенціарної етики в раках спеціальної підготовки для персоналу ДКВС. Представники душпастирської ради о. Григорій й о. Костянтин 18.05.2021.



Відбулось чергове засідання Душпастрської ради

 В Департаменті з питань виконання кримінальних покарань відбулося засідання Душпастирської ради при Міністерстві юстиції України.



четвер, 13 травня 2021 р.

Стан пенітенціарної системи України на 1 травня 2021 року


Загальна характеристика
Державної кримінально-виконавчої служби України

Станом на 1 травня 2021 року у сфері управління Державної кримінально-виконавчої служби України перебуває 148 установ. У 39 установах виконання покарань засуджені не тримаються, у зв'язку із здійсненням оптимізації їх діяльності, а саме:
- виховні колонії - 4;
- колонія максимального рівня безпеки - 1;
- колонії середнього рівня безпеки для неодноразово засуджених - 6;
- колонії середнього рівня безпеки для вперше засуджених - 6;
- колонії мінімального рівня безпеки із загальними умовами (чоловіки) - 4;
- колонії мінімального рівня безпеки із загальними умовами (жінки) - 5;
- виправні центри -12;
- лікувальний заклад -1.

В Державній кримінально-виконавчій службі України налічується 182 установи виконання покарань. В результаті військової інтервенції РФ в Україну 2014 року на окупованій території Донецької та Луганської областей опинилося 29 установ. Ще 5 пенітенціарних установ розташовані на території окупованого Криму. Тоді близько 18 тис. осіб знаходилося у тюрмах і колоніях на територіях, окупованих Росією та зайнятих проросійськими терористичними формуваннями. Нема інформації про кількість в'язнів сьогодні.
В установах виконання покарань та слідчих ізоляторах станом на 01.05.2021 тримається всього 49720 особи. З них:

У 17 слідчих ізоляторах та 12 установах виконання покарань, що виконують функцію слідчого ізолятора,

з них, на стадії:

18413

- досудового розслідування

1711

- судового розгляду (до винесення вироку)

9589

У 79 діючих установах виконання покарань,

з них:

31240

у 6 колоніях максимального рівня безпеки та 1 відповідному секторі (звичайні жилі приміщення)

1539

у 27 колоніях середнього рівня безпеки для неодноразово засуджених та 1 відповідному секторі

13236

у 24 колоніях середнього рівня безпеки для вперше засуджених

8741

у 4 колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами для тримання чоловіків та 1 відповідному секторі

918

у 3 колоніях мінімального рівня безпеки із полегшеними умовами для тримання чоловіків та 2 відповідних секторах, створених при виправних центрах

509

у 5 колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами для тримання жінок та 1 установі виконання покарань

1181

у 3 спеціалізованих лікувальних закладах

400

у 12 лікувальних закладах, створених при слідчих ізоляторах та виправних колоніях

968

у 10 виправних центрах

1362

У 1 виховних колоніях та 1 відповідному секторі

67


У вигляді довічного позбавлення волі відбуває покарання: чоловіків - 1523 осіб; жінок - 23 особи.
У вигляді позбавлення волі на певний строк чоловіки, яким визначено відбувати покарання у приміщеннях камерного типу виправної колонії максимального рівня безпеки - 397 осіб.
У вигляді арешту відбуває покарання 397 осіб.
Криміногенний склад засуджених (станом на 01.01.2021):
4 730 осіб засуджених на строк понад 10 років;
5 880 осіб - за умисне вбивство;
2 734 особи - за нанесення умисного тяжкого тілесного ушкодження;
6 188 осіб - за розбій та грабіж; 
11 331 особа - за крадіжку; 
539 осіб - за зґвалтування;
10 осіб - злочини проти основ національної безпеки.

Неділя Божого Милосердя та День матері у Франківському СІЗО

Пенітенціарії та в’язні в Івано-Франківській установі виконання покарань №12 відзначили Неділю Божого Милосердя та День матері. 

У неділю, 9 травня про Свято Божого Милосердя роздумали в’язні, які відвідали Святу Літургію у молитовній каплиці установи. Саме тут у святилищі знаходиться великий образ Божого Милосердя, який щороку в цей день вшановують засуджені.

Також молитовна зустріч відбулася з персоналом установи у вівторок, 11 травня. Разом з капеланами установи о.Арсеном  Панчаком та о.Василем Сливоцьким (сотрудниками храму Зіслання Святого Духа УГКЦ м.Івано-Франківська), пенітенціарії помолилися Молебень до Пресвятої Богородиці та послухали духовну науку про Боже Милосердя, зокрема як поєднати у своєму розумінні поняття справедливості та милосердя, наслідуючи Отця Небесного, особливо коли йдеться про виконання покарань.




Окрім того, священники поділилися з присутніми роздумами про вшанування Дня Матері через конкретні вчинки любові, а також розповіли про важливість молитви до нашої Небесної Матері, адже у християнській традиції саме травень є місяцем, присвяченим Богородиці.  


Висловлюємо подяку керівництву установи за сприяння у здійсненні душпастирської опіки, як для ув’язнених так і для пенітенціаріїв.


Штатне капеланство у в'язницях має бути частиною Стратегії реформування пенітенціарної системи

Представники Душпастирської ради при Міністерстві юстиції України - голова ради о. Григорій Драус та заступник голови о. Костянтин Пантелей озвучили необхідність нормативного забезпечення впровадження штатного капеланства як невід'ємну частину Стратегії реформування пенітенціарної системи до 2026 року. 12-13 травня 2021 року відбулося обговорення проєкту цього документу у форматі відео-конференції.

Стратегія має стати програмним документом, що визначить напрями подальшого реформування і функціонування пенітенціарної системи в Україні. Її метою є створення умов безпеки суспільства та соціальної адаптації особи правопорушника.

Під час дводенних відео-конференцій її учасники розглянули основні напрями Стратегії:

  1. Створення належних умов тримання засуджених та осіб, узятих під варту;
  2. Створення ефективної системи протидії катуванням, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, а також умов для запобігання випадкам неналежного поводження;
  3. Збільшення застосування покарань та запобіжних заходів, не пов’язаних з ізоляцією від суспільства, та подальший розвиток органів пробації;
  4. Удосконалення методів та інструментів виправлення і ресоціалізації засуджених та їх подальше впровадження;
  5. Покращення медичного обслуговування в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах;
  6. Формування ефективної моделі добору та підготовки персоналу пенітенціарної системи;
  7. Розширення можливостей цифровізації пенітенціарної системи.

Капеланство у в'язничній системі в Україні досі не прийняте НА ШТАТНІЙ ОСНОВІ зі збереженням волонтерського і принагідного відвідування 
пенітенціарних установ вповноваженими священнослужителями. Це - головний та, на сьогодні, єдиний пункт нашої взаємодії у стратегічному плануванні, який зазнає цілковитого ігнорування. Такий підхід викликає жаль, особливо в контексті спрямованості документу про стратегію до 2026 року до, так би мовити, європейської інтеграції й виконання Україною міжнародних зобов'язань. 

Візити капеланів сприймаються адміністраціями конкретних установ як "прикра перешкода для повсякденного функціонування" в'язниці чи колонії. Дуже виразною є лише зацікавленість у матеріальній допомозі, в чому представники релігійних організацій ніколи не відмовляють.

Релігійна опіка у пенітенціарній системі базується на дотриманні вимог з міжнародних правових документів, а саме:

-         Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (ст. 18);

-         Мінімальних стандартних правил Організації Об'єднаних Націй щодо поводження з ув'язненими (Правила Нельсона Мандели) (ст. 4.2, 65, 66, 91, 92.1, 104.1);

-         Європейських пенітенціарних (в’язничних) правил (ст. 29.1-3; 35.1);

-         Правил пробації Ради Європи 2010 року (ст 37);

-         Керівні принципи Комітету міністрів Ради Європи для в'язничних та пробаційних служб щодо радикалізації та насильницького екстремізму.

ПРОПОЗИЦІЇ ДУШПАСТИРСЬКОЇ РАДИ

1. Доручити Департаменту публічного права МЮУ розробити Положення про капеланство і заходи душпастирської опіки у пенітенціарній системі України та законодавчо врегулювати можливість прийняття за трудовим договором штатного священнослужителя (капелана) для здійснення завдань з реалізації релігійних прав засуджених та ув’язнених. 

2. З метою профілактики професійної деформації і емоційного вигоряння, рекомендувати на розгляд Міністерства юстиції проведення для персоналу ДКВС заходів реабілітації і спеціальної підготовки поза межами в’язничного середовища у структурі робочого тижня/місяця.

3. Для заходів профілактики професійної деформації й емоційного вигоряння, рекомендувати залучення психологів капеланів

4. Створити умови для повноцінного відновлення діяльності національної організації ВСЕУКРАЇНСЬКА ПРОФСПІЛКА ПЕРСОНАЛУ ОРГАНІВ ТА УСТАНОВ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СИСТЕМИ 

5. При плануванні інфраструктури приміщень в установах виконання покарань і установах попереднього ув’язнення передбачити достатню кількість приміщень, що відповідають необхідним вимогам безпеки, для залучення суспільних ініціатив та реабілітаційних програм релігійних та неурядових організацій для індивідуальної і групової праці із засудженими й утримуваними під вартою для ефективного процесу ресоціалізації й праці із засудженими та ув’язненими.

Заступник Міністра юстиції Олена Висоцька висловила вдячність усім, хто долучився до обговорення та допоміг удосконалити стратегію реформування пенітенціарної системи.

В обговоренні взяли участь представники:

- Міністерства юстиції України, Офісу Генерального прокурора, Уповноваженого ВРУ з дотримання прав людини, Моніторингової місії ООН з прав людини, Української Гельсінської спілки з прав людини, Представництва ЄС в Україні та Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів;

- Посольства Королівства Норвегії в Україні, Посольства Канади в Україні та Посольства США в Україні;

- Проектів NORLAU «Підтримка судової реформи в Україні через повномасштабне впровадження пробації в Україні», «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні Pravo-JUSTICE» та «Супровід урядових реформ в Україні SURGE»;

- Програми МАТРА «Пробація та альтернативні санкції в Україні» та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID);

- Громадських організацій “Світло надії”, “Спорт проти наркотиків”, “Докудейз”, “Free zone”, “100% життя”, “Український інститут з прав людини”, “Україна без тортур”, “Експертний центр з прав людини”, “Союз “Золотий Вік України”, “Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”, ВБФ “Деполь Україна” та Громадського формування з охорони громадського порядку «Капеланський патруль»;

- Душпастирської ради з питань релігійної опіки у пенітенціарній системі України.

Пропозиції до Стратегії реформування пенітенціарної системи приймаються до 20 травня 2021 року.