Шукати в цьому блозі

понеділок, 30 травня 2016 р.

П'ятеро священиків УГКЦ проходять курси в'язничних капеланів

30 травня 2016 року в Інституті Кримінільно-Виконавчої Служби розпочалися курси капеланів з метою засвоєння базового рівня компетентності у пенітенціарній справі. Таке навчання було передбачено законом про в'язничне капеланство. Першими курси мають пройти капелани, що служть у слідчих установах,з огляду на необхідність безперешкодного допуску до в'язнів усіх категорій. Серед 39 осіб представників інших Церков у курсі беруть участь п'ятеро капеланів УГКЦ: ієромонах о. Петро Лоза, о. Тарас Мирка, о. Василь Сливоцький, о. Артем Панчак, о. Євген Гаврилишин.

Протягом чотирьох днів капелани пройдуть 32 годинну підготовку, в рамках якої ланується проведення чотирьох модулів: правової компетентності, спеціальної компетентності, психолого-педагогічної компетентності та фахової компетентності. Перший модуль із правової компетентності відкрив Максим Палій, заступник начальника Інституту кримінально-виконавчої служби.

Тематика душпастирської опіки та капеланського служіння є актуальною для України, тому напрацювання наукових і методичних матеріалів у цій сфері сприятиме підвищенню іміджу Інституту кримінально-виконавчої служби.

Нещодавно в результаті Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки», яка проходила у закладі, було запропоновано створити в Інституті кримінально-виконавчої служби на громадських засадах опорну кафедру пенітенціарної теорії та пенітенціарної етики, яка сприятиме формуванню професійної компетентності та безперервній освіті працівників пенітенціарної служби і капеланів.

Пенітенціарнае душпастирство УГКЦ

Боротьба проти радикалізації в тюрмах: в'язничні капелани в Раді Європи

Європейська зустріч в'язничних капеланів
Страсбург, Франція, 30 травня - 1 червня 2016

30 травня 2016 року у центрі Святого-Томи, відкривається Європейська зустріч в'язничних капеланів. Конференція розпочнеться виступом пана Вінченцо Де Гаетано, судді Європейського суду з прав людини. Нарада капеланів під назвою «Радикалізація в тюрмах: пастирське бачення»  відбувається за сприянням  Ради Єпископських Конференцій Європи (CCEE), Постійного представництва Святого Престолу в Раді Європи і Міжнародної Католицької Комісії душпастирської опіки в тюрмах (ICCPPC). Зустріч, яка проходить під егідою Генерального секретаря Ради Європи пана Турбйорна Ягланда, буде обговорювати проблему радикалізації, що відбувається в тюрмах. У зустрічі беруть участь протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України, а також Григорій Драус, головний капелан Римо-Католицької Церкви в Україні.

Близько 60 учасників з 23 держав-членів, візьмуть участь у заході. Більшість з них є католицькими капеланами, які відповідають за душпастирство у в'язниці на національному рівні. Ряд священиків з православних і протестантських церков будуть присутні також, так само як група мусульман, які беруть участь в тій же діяльності.

«Радикалізація не є маргінальною проблемою, яка обмежується виправними установами, але безпосередньо впливає на соціальну згуртованість у наших суспільствах. Про це свідчить зростаюча увага урядів і міжнародних організацій, яку приділяють цій ситуації, - зауважив Монс. Паоло Руделлі, що є постійним спостерігачем від Святішого Престолу у Раді Європи: - у Страсбурзі, наша мета полягає в тому, щоб налагодити діалог між Радою Європи і мережею католицьких капеланів, які надають духовну допомогу в тюрмах на щоденній основі. Цей діалог започаткував конкретні рекомендації в цій області ще у травні 2015 року. Ми також хотіли б підкреслити конкретний внесок, подарований з допомогою цього служіння, що надається Церквою, також наголошуючи на важливості співпраці між капеланами різних релігій: те, що вже відбувається в багатьох частинах Європи і може бути надзвичайно корисним не тільки в боротьбі проти радикалізації, але, більшезагально, щоб захистити людську гідність в'язнів».

День завершиться показом документального фільму під назвою "Dustur", Марка Сантареллі, який розповідає історію про групу мусульманських в'язнів у виправній установі Dozza в Болоньї, які починають вивчати і взнавати більше про Конституцію Італії (Dustur перекладається як «Конституція» з арабської мови) під час проведення спеціальних класів. Це приводить їх до написання ідеальної dustur, написаної з особистих і універсальних слів, у відкритому діалозі й обміні між культурами і чутливістю до того, що ми є різними, але поділяємо ті самі життєві потреби. Два з головних герої документального фільму - о. Ігнаціо Де Франческо, Згромадження Благовіщення (Болонья, Італія) і Ясін Лафрам, координатор ісламського співтовариства в Болоньї (Італія) - буде говорити на наступний день в ході дискусії в Раді Європи.

У вівторок, 31 травня, нарада переміститься до Ради Європи (Palais De L'Europe - Кімната 9) і буде відкрита паном Турбйорном Ягландом, генеральним секретарем Ради Європи.

Українська в'язнична система має свій контекст цієї проблематики у зв'язку з війною та її наслідками. Під час проведення пенітенціарної реформи в Україні необхідно враховувати ризики необдуманих рішень, та можливі наслідки нехтування думками експертів.

Пенітенціарне Душпастирство УГКЦ

субота, 28 травня 2016 р.

Профспілка пенітенціаріїв обговорила необхідність реформування системи

У Пущі-Водиці  відбувся 3-й  З`їзд  Всеукраїнської профспілки органів та установ пенітенціарної служби (ВПП ОУПС), який зібрав чималу кількість делегатів з усієї країни, а також почесних гостей. Було заслухано звіт Голови Центрального комітету Профспілки за 5-й період діяльності та звіт Ревізійної комісії ЦК Профспілки (ВПП ОУПС), затверджено склад Центрального комітету та Президії Профспілки, а Головою національної Профспілки ДПтС України в результаті альтернативного голосування обрано нинішнього її очільника – енергійного та принципового Олега Андрієнка. Також на З`їзді  спільно з колегами з Литви, Румунії, Молдови було оголошено про утворення Міжнародної громадської організації (МГО) «Східноєвропейський синдикат взаємодопомоги пенітенціаріям та членам їх сімей – СЄСВПЧС», яка має стати дієвим інструментом у захисті прав співробітників ДПтС України.

На жаль,  більшість питань, що обговорювались делегатами та гостями з`їзду, так чи інакше стосувались  загрозливої ситуації, яка склалася навколо ДПтС України у зв’язку із запланованим реформуванням пенітенціарної системи.

Як можна побачити із Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції», невдовзі на пенітенціарну службу чекають колосальні труднощі, пов’язані із абсолютно непродуманістю  та  зневагою до трудових прав співробітників пенітенціарної системи аматорською політикою чиновників Мін'юсту, які готували цей проект.

Перш ніж зупинитись на конкретних пунктах цього проекту, треба відмітити, що Профспілка пенітенціаріїв загалом підтримує необхідність реформування системи, розуміючи, що для кращого майбутнього ДПтС України в наш складний час потрібні зміни та реорганізація. Проте ті методи та пропозиції, що запропонував Мін'юст, призведуть скоріше до руйнації всієї системи, ніж до покращення в майбутньому. Отже, надамо офіційну позицію захисників прав співробітників служби, яка була викладена в листі до Мін'юсту.

Об’єднанням Всеукраїнських профспілок і профоб’єднань «Єдність», куди входить національна Профспілка ДПтС України, було розглянуто вказаний проект Постанови Кабінету Міністрів України в частині реформування ДПтС України, однак він не може бути погоджений з наступних мотивів:

- у п. 4 «Фінансово-економічне обґрунтування»Пояснювальної записки до проекту Постанови Кабінету Міністрів України вказано, що «реалізацію проекту буде здійснено в межах кошторисних призначень для Державної пенітенціарної служби України». При цьому не уточнено витрати, які понесе Пенсійний Фонд України у зв’язку із передчасним виходом на пенсію за вислугою років  атестованих співробітників ДПтС України у випадку її ліквідації. Варто  відзначити, що переважна більшість із них у разі подальшого функціонування ДПтС України продовжила б свою службу;
- у п. 101 «Вплив реалізації акта на ринок праці»Пояснювальної записки до проекту Постанови Кабінету Міністрів України визнається, що його реалізація передбачає скорочення робочих місць. При цьому, нажаль, жодним чином не передбачено шляхи та джерела забезпечення соціальних гарантій працівників, які будуть вивільнені;
- відповідно до п. 11 «Прогноз результатів»Пояснювальної записки до проекту Постанови Кабінету Міністрів України передбачається, що його реалізація дасть змогу оптимізувати систему центральних органів  виконавчої влади. При цьому не згадується, що закладені в проекті масові скорочення персоналу при ліквідації центрального апарату ДПтС України та  реорганізації територіальних управлінь можуть привести до різкого зростання соціального напруження в суспільстві; 
вказані у проекті терміни реалізації порушують вимоги трудового законодавства та законодавства про гарантії діяльності профспілок в частині завчасного інформування працівників та профспілкові організації про заплановані масові вивільнення. 

Виходячи з вищенаведеного, Об’єднання всеукраїнських профспілок і профоб’єднань «Єдність» в особі заступника голови обєднання «Єдність» – голови національної Профспілки ДПтС України Олега Андрієнкане погоджує проект Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції».

Також, основні протиріччя та неприпустимі моменти розкрила профспілка ДПтС України:
           «Розуміючи та підтримуючи наміри Уряду щодо реформування ДПтС України, Всеукраїнська профспілка персоналу звертає увагу на недосконалість та невизначеність шляхів його реалізації і можливі негативні наслідки при реалізації даного проекту.

         Поряд з цим анонсовано демілітаризацію та ліквідацію частини територіальних управлінь. Натомість розатестація ряду служб буде не відчутна,  а от зміна статусу таких підрозділів,  як нагляд, охорона, соціально-виховна  служба може привести до значних ускладнень в організації діяльності установ та не в повній мірі забезпечить виконання ними завдань, передбачених чинним законодавством, оскільки територіальні управління ще, разом з тим, є координатором та посередником при взаємодії з іншими органами влади на територіальному рівні.

Вказані підрозділи є ключовим стержнем в організації діяльності щодо забезпечення надійної охорони місць позбавлення волі та виправлення і ресоціалізації засуджених.
Приведення до виконання Закону України «Про пробацію» також включає в себе комплекс заходів, спрямованих на демілітаризацію окремого потужного підрозділу, який забезпечує виконання кримінальних покарань не пов’язаних з позбавленням волі, для демілітаризації якого необхідний перехідний період.

В той же час, такі посади,  як соціальний педагог, психолог, фахівець з пробації можуть бути вільнонайманими, а от персонал, який безпосередньо здійснює контроль за виконанням вироків суду щодо кримінальних покарань та налагоджує співпрацю з правоохоронними органами, судами, органами влади та місцевого самоврядування, доцільно залишити атестованими на час перехідного періоду .

Незрозумілим залишається статус курсантів Національної Академії Державної Кримінально-виконавчої служби та Інституту КВС України.

         З метою удосконалення процедури порядку оптимізації служби та запобігання можливих негативних наслідків, вважаємо за доцільне призупинити виконання рішення про ліквідацію ДПтС України, як центрального органу та його територіальних управлінь, до вирішення наступних питань:
-  проведення громадської експертизи щодо соціального захисту персоналу при реалізації даного рішення;
-  розробки дієвого механізму соціальних гарантій персоналу, які будуть звільнені у порядку реформування служби.
-  розробки Урядом України спеціальної Програми соціальної адаптації для співробітників ДКВС України, які будуть скорочені (можливість отримання 2-ї освіти, спеціальності та подальшого працевлаштування).
Особливу увагу у вирішенні даних питань слід приділити персоналу, який не зрадив присязі, інтересам служби та передислокований з тимчасово окупованих територій».

Навіть на перший погляд зрозуміло, що проект Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» не витримує жодної критики.

Його впровадження неодмінно призведе до хаосу в системі, перенапруженню на всіх структурних ділянках  та може спричинити неабиякі соціальні заворушення.

Як зазначив Іван Штанько, перший голова ДДУПВП, «неприпустимо кинути напризволяще 22 тисячі працюючих ветеранів-пенсіонерів та більше 2 тисяч запланованих до скорочення працівників. Це збільшить соціальну напругу, навантаження на пенсійний фонд та спричинить ланцюгову реакцію на різноманітні соціальні проблеми».

Екс-голова ДПсТ України Сергій Старенький«закликав профспілку діяти більш рішуче, виробляти міцну юридичну позицію та робити максимальний розголос в публічному просторі».

Свою позицію висловив Олег Андрієнко, голова Національної профспілки персоналу ДПтСУ: «Прикро констатувати, але голос нашої профспілки, а це 90% персоналу ДПтСУ, влада України не бажає чути. Це недопустимо, особливо коли мова йде про реформу нашої галузі, про реорганізацію пенітенціарної служби!  Без відкритого обговорення змін та намірів з представниками профспілки ДПтСУ  – це  злочин з боку влади, порушення конституційних прав громадян.

Хочу авторитетно заявити, що профспілка ДПтСУ підтримує реформи, зміни дуже потрібні, але все має бути продуманим та обґрунтованим. Треба поєднати вже напрацьований досвід із найкращим, що є в європейській практиці. Питання матеріального забезпечення є найболючішим. Коли зарплата персоналу найнижча по силовому блоку, то не варто очікувати сумлінної праці. Також катастрофічно не вистачає соціального захисту, зокрема медобслуговування персоналу знаходиться на дуже низькому рівні. В системі немає жодного санаторію, медичного закладу, де працівники могли б отримати якісне медичне обслуговування. Але ж у 1998 році, коли відбулося відокремлення, передбачалось, що все це буде. Тому, разом із прийняттям законів про гуманізацію засуджених, треба приймати закони про гуманізацію персоналу. Інакше справи не буде.

Той проект реформи, який підготував Мін'юст – не витримує критики. Щоб реформа не стала пшиком, треба відкрите суспільне обговорення. Як адаптуватись тим, кого скоротять (дві третини!), які критерії відбору на посади? Я запропонував першому заступнику міністра юстиції Наталії Севостьяновій  свою кандидатуру в комісію щодо реформи пенітенціарної системи, але досі не отримав відповідь.
Маю чітку позицію, що перед затвердженням реформи повинні відбутись парламентські слухання із залученням експертів та профспілок».

Із конкретною пропозицією до учасників форуму звернувся Голова правління МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України» Едуард Багіров: «Сегодня мы видим попытку через постановление Кабминафактически ликвидировать структуру ДПсТУ, которая осуществляет конституционные права граждан Украины на жизнь в цивилизованном государстве, где законопослушные люди ограждены от преступников и нарушителей закона. Этим постановлением, которое якобы направлено на реформу службы, чиновники из Минюста подставляют нового премьер-министра Гройсмана и весь Кабмин. В проекте постановления абсолютно не учитывается общественное мнение, а необходимое согласование важнейших пунктов с профсоюзом ДПсТУ полностью игнорируется –это недопустимо! Хочу представить вам руководителя Адвокатского объединения «Эдуард Багиров и Партнеры», Татьяну Швыдченко. Она курирует работу 50 адвокатов нашего объединения и все они готовы, подчеркиваю – абсолютно бесплатно, стать на защиту ваших прав. Уже сейчас необходимо готовить судебные иски. Призываю вас к активности, действуйте, не молчите, вместе мы сможем отстоять права сотрудников ДПсТУ и вынудить чиновников Минюста действовать в интересах людей!»

Що ж, боротьба лише починається, але хотілося б, щоб українська влада нарешті припинила знущатись із людей та зрозуміла, що старі часи, коли всіх і вся ламали через коліно, а рішення приймались кулуарно, скінчились. Якщо влада не буде йти на діалог, якщо не буде розглядати громадян, працівників державних установ, як рівноправних партнерів – Україну чекатимуть дуже складні часи. 

пʼятниця, 27 травня 2016 р.

Футбол за гратами

У середу, 25 травня, брати Львівської Духовної Семніарії Святого Духа, які належать до відділу пенітенціарного душпастирства зійшлися у товариському футбольному матчі із засудженими Львівської виправної колонії № 48, які відбувають покарання на дільниці соціальної реабілітації, що є при цій установі.

На початку засуджені разом із братами помолилися Стихири Пасхи, а від так розпочали матч. Гра проходила доволі цікаво, проглядався спортивний азарт і жага до перемоги. Перший тайм завершився з рахунком 5:0 на користь братів. Влучними пострілами по воротах відзначився брат Андрій Вихор, а також запорукою такого результату було вміння  та пильність брата Олега Олійника, який відстоював честь семінарійної команди на воротах. У перерві брати разом із засудженими ділилися досвідом футбольної кар’єри, а також й іншими спортивними інтересами.


Другий тайм був трішки напруженішим, оскільки засуджені набралися сил і вирішили показати братам футбол не лише на словах, а й на ділі. Другий тайм і матч взагалі закінчився з рахунком 7:7. Тобто можемо сказати, що перемогла дружба. Однак, засуджені все ж хотіли визначити переможця і вирішили бити серію пенальті.  Виконавши декілька ударів по воротах один одному, брати семінаристи здобули перемогу із загальним рахунком 9:7. В кінці гри брати ще довго спілкувалися із засудженими і в цій розмові в’язні просили семінаристів частіше навідуватися до них, а головно в спортивних цілях і цілях спілкування. Брати в свою чергу радо погодилися на пропозицію і запевнили в’язнів у тому що на цьому спілкування не завершується.

Брат Олег Нестор

четвер, 26 травня 2016 р.

Представники Душпастирської ради при ДПтС України висловили солідарність з пенітенціарною профспілкою

26 травня 2016 року представники Душпастирської ради при ДПтС України в якості гостей взяли участь у ІІІ З'їзді Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби. Капелани засвідчили свою солідарність з персоналом ДПтС України у захисті соціальних і трудових прав. Пенітенціарна реформа є викликом і необхідністю сучасності. Священики ствердили, що сьогодні бракує публічного обговорення і ясного розуміння як процесу, так і філософії змін, передбачених пенітенціарною реформою.




З'їзд відбувається у Києві 25-27 травня та підсумовує 5-літню діяльність профспілки. Він збігся у часі, коли у зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України про ліквідацію Державної пенітенціарної служби України відбувається фактичне порушення соціальних і трудових прав службовців через відсутність публічного обговорення та діалогу із суспільством, із профспілкою стосовно захисту соціальних і трудових прав персоналу. Пастор В’ячеслав Когут, помічник керівника відділу соціального служіння Євангельської Християнська Церква (П'ятидесятників), протоієрей Віктор Яценко, голова Синодального Відділу Української Православної Церкви у справах пастирської опіки пенітенціарної системи і протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу душпастирства у пенітенціарній системі України Патріаршої Курії Української Греко-Католицької Церкви, висловили підтримку проактивної позиції профспілки. Вони підкреслили необхідність солідарних дій для публічного діалогу з усіх питань пенітенціарної реформи, яка має проводитися у дусі соціального партнерства між теоретиками і практиками пенітенціарної справи, громадськими та релігійними організаціями, залученими у процес повернення громадян, що переступили закон, до суспільного життя.

середа, 25 травня 2016 р.

Капелани відмітили: на сьогодні бракує публічного обговорення і ясного розуміння процесу та загальної філософії змін, передбачених пенітенціарною реформою

24-25 травня 2016 року на базі управління Державної пенітенціарної служби України у рівненській області відбувалося виїзне засідання правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», на якому розглядаються плани співробітництва Церков у процесі імплементації закону про капеланство та реформування кримінально-виконавчої служби. В центрі уваги зустрічі був персонал служби і потреба публічного обговорення пенітенціарної реформи, яка має проводитися у дусі соціального партнерства між теоретиками і практиками пенітенціарної справи, громадськими та релігійними організаціями, залученими у процес повернення громадян, що переступили закон, до суспільного життя.


У засіданні взяли участь члени правління Місії, начальник управління соціально-психологічної роботи із засудженими апарату ДПтС України Ігор Андрушко, начальник управління ДПтС України в Рівненській області Олександр Адамець, заступник начальника управління Юрій Омельчук та представники релігійних організацій.  У Рівному у храмі Святих Апостолів Петра і Павла, душпастирі привітали о. Григорія Драуса, головного капелана Римо-Католицької Церкви в Україні з 20-літтям священичого рукоположення. Яскраве служіння о. Григорія в Україні триває вже понад 15 років і суттєво вплинуло на процеси відродження в'язничного капеланства в Україні.

В рамках візиту до Рівненської області, представники Церков відвідали Городищенську виправну колонію (№96), де ознайомились з умовами для задоволення релігійних потреб засуджених, створеними адміністрацією у співпраці з християнськими церквами. Гості відвідали та оглянули міжконфесійні молитовні кімнати, як для засуджених загальних житлових приміщень, так і для засуджених до довічного позбавлення волі та поспілкувалися із засудженими. Під час візиту до Городищенської ВК представники релігійних організацій поспілкувалися з засудженими та персоналом установи.





На завершення виїзного засідання було підбито підсумки, на порядку денному якого були обговорені подальші кроки співпраці та удосконалення душпастирської опіки засуджених після підпорядкування пенітенціарної системи Міністерству Юстиції, формування списку на навчання капеланів на 2-ий заїзд, відвідування виправної колонії для інвалідів Леною-Марією Клінгвалл, формування списку викладачів від духовних навчальних закладів та конфесій для включення до складу опорної кафедри пенітенціарної душпастирської практики та пенітенціарної етики при ІКВС. Для комунікації із суспільством учасники Місії вирішили незабаром провести прес-конференцію з метою висвітлення думки представників Церков щодо ходу пенітенціарної реформи.

В умовах формування громадянського суспільства пенітенціарна система повинна бути органом, який не тільки виконує судові вироки, а й виконує роль соціальної клініки для суспільства та громадян, які в силу різних життєвих несприятливих обставин стали на злочинний шлях.

Це можливо в результаті взаємодії виправних установ та релігійних організацій, діяльність яких спрямована на формування позитивних внутрішніх установок особистості правопорушника за допомогою психолого-педагогічних, виховних методів впливу на всіх етапах ресоціалізації, починаючи з моменту скоєння правопорушення до моменту закріплення стабільної правослухняної поведінки. Внесок релігійних організацій у цьому питанні важко переоцінити. Адже саме душпастирська робота здатна сформувати морально - етичний комплекс особистості засудженого за допомогою проведення групових занять та індивідуальних бесід, проведення богослужінь, надання матеріальної і духовної підтримки, допомоги у відновленні соціально-корисних зв'язків.

За інформацією Рівненського обласного управління ДПтС України на даний час установи області плідно співпрацюють із 27-ма релігійними організаціями. У всіх шести установах області створені та функціонують молитовні кімнати та каплиці. Всього в наявності 1 будинок молитви, 2 каплиці, 6 молитовних кімнат й 1 базиліка. Забезпечено закріплення на постійній основі представників релігійних організацій за кожною з установ області. Установи систематично відвідують до 30 священнослужителів та представників релігійних організацій. Участь у релігійно-просвітницьких заходах беруть більше 700 засуджених та ув’язнених. До урочистих богослужінь великих релігійних свят долучаються практично всі засуджені. На даний час завершується будівництво православної каплиці у Рівненському СІЗО, а також розпочато будівництво храму у Полицькій ВК-76. релігійно-просвітницькі заходи проводяться щотижня на регулярній основі по вихідних та святкових днях. За сприяння релігійних організацій протягом 2015 року установами області отримано благодійної допомоги (одяг, взуття, засоби особистої гігієни) на загальну суму 34 тис. 100 грн.

Світлини прес-служби ДПтС України

вівторок, 24 травня 2016 р.

В Рівному відбувається виїзне засідання правління Української Міжконфесійної Християнської Місії

24 травня 2016 року в Рівному розпочалось виїзне засідання правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», на якому розглядаються плани співробітництва Церков у процесі імплементації закону про капеланство та реформування кримінально-виконавчої служби. Члени правління Місії зустрілися у храмі Святих Апостолів Петра і Павла, щоб привітати о. Григорія Драуса, головного капелана Римо-Католицької Церкви в Україні з 20-літтям священичиого рукоположення.  

О. Григорій Драус народився в Польщі неподалік міста Варшава. Навчався у семінарії в Любліні. 1996 року був висвячений і проводив служіння в парафії в Холмі. Саме тут розпочав роботу як в’язничний капелан. З 2000 року о. Григорій переїхав до України, і проводив служіння в парафії св. Петра і Павла у м. Рівне. Він - головний в’язничний капелан Римо-Католицької Церкви в Україні. У 2007 - 2010 роках – голова правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі». До Львова приїхав в грудні 2011року. Сьогодні є настоятелем громади Св. Йоана Павла ІІ у Львові.

Метою візиту членів Місії у Рівненську область є відвідування пенітенціарних установ і вивчення умов утримання засуджених та ув'язнених, матеріально-побутового та медичного забезпечення, а також проведення душпастирської роботи з персоналом, засудженими. 

У жовтні 2016 року сповниться 15-ліття від утворення Місії. 2001 року Українська Греко-Католицька Церква стала спів-засновницею, а відтак активним учасником Християнської міжконфесійної місії «Духовна і благодійна опіка в тюрмах». Членами організації є 12 Церков і деномінацій, що через своїх капеланів і волонтерів супроводжують людей у потребі в установах попереднього ув'язнення, у виховних та виправних закладах, а також після звільнення. Кожна церква має свій неповторний характер і дар у цьому душпастирському служінні. В екуменічній співпраці, ділах милосердя, автентичності проповіді та свідчення християн різних Церков  в місцях несвободи Україна дає приклад не лише європейським країнам, але й усьому світові.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.

неділя, 22 травня 2016 р.

День хворого у лікарні в'язничної системи

22 травня 2016 р. у Неділю про розслабленого о. Костянтин Пантелей, керівник Відділу душпастирства УГКЦ у пенітенціарній системі України, відвідав палати з молитвою за хворих, що знаходяться на лікуванні у Спеціалізованій міжобласній лікарні пенітенціарної системи у Бучанській виправній колонії. Він закликав в'язнів з довірою звертатися до Святителя Миколая з проханням про молитву про Божу поміч і зцілення. Найбільш потребуючі в'язні, що втратили соціальні зв'язки, отримали засоби особистої гігієни - зубні пасти, щітки і мило. Окрім того о. Костянтин передав усім бажаючим духовну літературу, яу періодично збирають у  книжкових крамницях при храмі Св. Миколая Доброго та Св. Василія Великого у Києві. Громада на Асольдовій Могилі віддає 10% збірки після кожнї недільної Літургії на потреби в'язничного служіння. Без такої солідної підтримки важко було б здійснювати візити та відкликатися на прохання в'язнів.
Нещодавно, 17 травня, у Білоцерківській виправній колонії № 35 волонтери Тетяна Козій, Ганна Онисько, Галина Казначей зі священиком  Ігором Гріщенком, настоятелем парафії УГКЦ з Білої Церкви, відвідали засуджених чоловіків.  Заздалегідь в деяких з них при перевірці офтальмологом-волонтером Мар'яною Чагарин були виявлені значні порушення зору.  За сприянням БФ "Карітас-Київ" в рамках доброчинної акції було придбано й видано потребуючим 24 пари окулярів, а також літературу, зібрану в рамках акції "Подаруй книгу в'язню". Ще під час Великого посту перевірка зору і замовлення окулярів коштом доброчинців вже відбулася для засуджених у Київському слідчому ізоляторі, де було видано 16 пар окулярів. Зір перевірили загалом більше ніж 100 осіб. Ініціатива залучення медиків-волонтерів для перевірки зору в місцях позбавлення волі належить Павлу Загороднову, референту пенітенціарного душпастирства УГКЦ. Людяне спілкування і безкорислива допомога знову повертає в'язням довіру до людей і відчуття власної гідності.

З приводу Дня хворих, в який Церква акцентує особливу увагу на Христовім покликанні служити ближнім у часі їхньої недуги, в'язничне душпастирство УГКЦ закликає усіх згадати про людей, що ізольовані від суспільства. Ми також хочемо підтримати молитовно усіх медиків, що у обставинах пенітенціарної системи намагаються сповняти служіння милосердя щодо тіла, працюють сумлінно та відданно.

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ

субота, 21 травня 2016 р.

Ув'язнена прийняла Святі Таїнства

21 травня, у празник Св. Апостола і Євангелиста Йоана Богослова у храмі Св. Праведного Йова Багатостраждального у Київській слідчій в'язниці Святі Таїнства Хрещення, Миропомазання і Євхаристії прийняла Катерина. Підготовка розпочалася за два тижні перед Великоднем і завершилася у тиждень жінок Мироносиць. Прошу усіх друзів помолитися за неї.

пʼятниця, 20 травня 2016 р.

Блаженніший Святослав зустрівся з Головою профспілок персоналу пенітенціарної служби Олегом Андрієнком

20 травня 2016 року в резиденції блаженнішого Святослава Шевчука, Глави Української Греко-Католицької Церкви Архиєпископа Києво-Галицького, відбулася аудієнція для Олега Андрієнка, Голови Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ пенітенціарної служби, й о. Костянтина Пантелея, керівника Відділу Патріаршої Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України.
Під час цієї зустрічі були обговорені питання подальшої співпраці з профспілкою щодо опіки персоналом пенітенціарних установ. 18 травня Кабінет Міністрів України ухвалив два рішення: про ліквідацію Державної пенітенціарної служби як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, та про передачу повноважень ДПтС Міністерству юстиції України. Сторони висловили спільність бачення, що пенітенціарна реформа відбудеться, коли праця пенітенціарного службовця стане одним з найбільш духовно й інтелектуально забезпечених видів людської діяльності, яка справедливо винагороджується і шанується в суспільстві. Цьому може посприяти створення свого роду майданчика для постійного обміну думок в дусі пенітенціарної ідеї. Найкраще для цього надається Інститут Кримінально-виконавчої служби у Києві, де нещодавно відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки».



Згадуючи під час зустрічі національний пам'ятний день, що припадає на третю неділю травня, сторони висловили згоду і переконання, що для належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій необхідно створити на території Лук'янівської в'язниці музей жертв тоталітарних режимів із включенням його до національного історико-меморіального комплексу, подібного Биківнянському. Це буде запорукою того, що нічого подібного не станеться в майбутньому.


Блаженніший Святослав висловив надію, що співпраця Церков у сфері пенітенціарного душпастирства і діяльність капеланів та волонтерів буде й надалі керуватися відповідним законом, який регулює служіння в'язничного душпастирства й вступив у силу 11 червня 2015 року. 

На згадку про аудієнцію пан Олег Андрієнко подарував Блаженнішому герб пенітенціаріїв, виконаний мистецтвом інкрустації. Незабаром, 11-12 червня, відбудеться VII паломництво пенітенціарного персоналу і їх членів родин до Унівської Свято-Успенської Лаври, присвячене Ювілейному року Божого Милосердя. 

Пенітенціарне душпастирство УГКЦ

Інформація про служіння в'язничних капеланів УГКЦ

«Терпеливістю і милосердям!»

Відродження душпастирства УГКЦ у пенітенціарних установах України розпочалося 1991 року, у часі її легалізації після років підпілля. Після перенесення 2005 року осідку глави УГКЦ до Києва блаженніший Любомир Гузар створив при Патріаршій Курії УГКЦ Департамент душпастирства у силових структурах України під керівництвом преосвященнішого Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовківського. За координацію служіння УГКЦ у виправних колоніях та в’язницях відповідає Відділ душпастирства у пенітенціарній системі України. Сьогодні душпастирська опіка проводяться регулярно в пенітенціарних установах № 14, 30, 34, 40, 41, 44, 47, 48, 50, 55, 63, 85, 110, 112, 118, 128, 135  у дев'яти слідчих ізоляторах та в двох колоніях для неповнолітніх України. Ще 6 установ наші священики мають можливість відвідувати тільки принагідно. Кожна з 12 єпархій на території України має головного капелана. Участь у служінні беруть священики, семінаристи, монахи й миряни – всього понад 200 осіб. Серед них – 32 священики-капелани. Більшість з них отримали сертифікати про засвоєння базового рівня компетентності для праці у пенітенціарних установах. Багато активних волонтерів є студентами або фаховими богословами, психологами, юристами, соціальними працівниками та педагогами. У різних сферах цього служіння беруть участь понад 1000 волонтерів на регулярній основі.
Головними напрямками служіння капеланів є проповідь, катехизація, уділення Св. Тайн, сприяння у підтримці зв'язків із родиною, навчання, священиків і волонтерів основам місії Церкви у тюрмах. Неділя про Блудного Сина, за два тижні до Великого Посту, є у Церкві Днем особливої уваги УГКЦ до в’язничного служіння.

2001 року УГКЦ стала співзасновницею й учасницею Української міжконфесійної християнської місії “Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі”. Місія об’єднує 12 християнських Церков і деномінацій. Ця організація представляє Україну в Міжнародній асоціації тюремного служіння (PFI). Від 2003 року УГКЦ є учасницею, на правах спостерігача, а з 2007-го – дійсним членом Міжнародної католицької комісії душпастирської опіки в тюрмах (ІССРРС), яка діє під керівництвом Конгрегації в справах духовенства, у співпраці з Папською радою “Справедливість і мир” та має статус спеціального консультанта ООН.

У листопаді 2007 року на прохання тюремного духовенства УГКЦ було проведено перший вишкільний семінар для священиків на базі Біло-Церківського училища ДКВС України. Це послужило народженню першої концепції навчання капеланів: у січні-лютому 2008 р. спільно з викладачами училища було погоджено 72-годинну програму навчання служителів Церков Української міжконфесійної християнської місії «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі» для здобуття мінімального рівня компетентності у кримінально-виконавчій сфері.

2008 року відбулося Перше паломництво Державної пенітенціарної служби України до Зарваниці за участю представників 7 Церков-учасниць Місії. Традицією стало щорічне Всеукраїнське паломництво для працівників пенітенціарної системи України під гаслом «Справедливість, віра, милосердя!» до Свято-Успенської Унівської Лаври.

У співпраці з Державною пенітенціарною службою УГКЦ посприяла участі праць образотворчого мистецтва в’язнів у міжнародних мистецьких конкурсах у Відні (червень 2009) та у Берліні (грудень 2009, грудень 2011, грудень 2014).

2009 року у Києві, з ініціативи УГКЦ, було проведено Міжнародну конференцію «Юридичний вимір пенітенціарного служіння», в якій брали участь чільні представники Міжнародної католицької комісії в’язничного душпастирства (ІССРРС) та Міжнародної асоціації тюремного служіння (PFI). 

2009 - 2011 року тривала І Національна пересувна експозиція мистецтва в'язнів «Переображення Господньою Любов'ю», яку побачили у 9-ти містах України.

2011 року, УГКЦ за співучастю Церков-учасниць Української міжконфесійної християнської місії «Духовна і благодійна опіка в місцях позбавлення волі» зініціювала проведення круглого столу в УКРІНФОРМІ «Реалізація релігійних прав засуджених до позбавлення волі та осіб, які перебувають у місцях попереднього ув'язнення. Вплив духовно-морального фактора на виправлення засуджених». Таким чином розпочалася праця з розробки концепції пенітенціарного душпастирства у в'язничній системі України.

Зустріч Європейської ради ICCPPC з українськими капеланами відбулась у Львові у січні 2012 року, що засвідчило зростаючу увагу міжнародної спільноти до системи правосуддя та попередження злочинності в Україні.

29 травня 2012 року вперше в стінах Верховної Ради України обговорювалася проблема систематичної духовної опіки в'язнями. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності у співпраці з Асоціацією Українських Правників та Українською міжконфесійною християнською місією "Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі", провів «круглий стіл» на тему: «Участь релігійних організацій у формуванні законодавчих ініціатив у сфері пенітенціарної політики». Найактивнішу участь у підготовці цієї події взяло Пенітенціарне душпастирство УГКЦ. Як наслідок цієї зустрічі триває розробка й обговорення проекту Положення про здійснення релігійної опіки в установах Державної пенітенціарної служби України.

12 грудня 2012 року Глава Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Святослав і Голова Державної пенітенціарної служби України генерал-лейтенант внутрішньої служби Олександр Лісіцков підписали Угоду про співробітництвоУгода є віддзеркаленням розвитку співпраці, передбаченої попереднім документом, підписаним Блаженнішим Любомиром 2007 року. Текст Угоди не лише підсумував структурні зміни, що сталися за останні 5 років, але також зробив наголос на опіку персоналу ДПтС України та членів їх сімей, слухачів навчальних закладів ДПтС України, засуджених та осіб, узятих під варту.

26 грудня 2012 року відбулася презентація першого підручника, що подає фахові орієнтири священикам і волонтерам для душпастирства у пенiтенцiарних закладах «Служити в’язням». Вона є плодом багатолітньої співпраці з пенітенціарною службою та містить важливі документи Церкви стосовно цього прекрасного служіння.

У липні - серпні 2013 року представництво УГКЦ у складі міжконфесійної групи взяло активну участь у розробці пропозицій до Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України) № 1154
14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла проект закону у другому читанні. 

19 серпня 2013 року був зорганізований Національний конкурс образотворчого і прикладного мистецтва  в'язнів «Преображення Господньою Любов’ю». Відтак, протягом 2013 - 2015 років тривала пересувна експозиція містами УкраїниПодія допомогла створити поле для діалогу між людьми, які опинились у місцях позбавлення волі та суспільством. Під час виставки відбувалися зустрічі, презентації, семінари та круглі столи, де неодноразово наголошувалося на необхідності реформування кримінального судочинства і пенітенціарної системи України, участі Церкви і суспільства у процесі соціальної інтеграції колишніх в'язнів. Розпочата у Києві, виставка побувала у 17 містах України, а 20 творів експозиції потрапили з Києва на міжнародний конкурс у Берліні. 

20 липня 2014 перед збором близько 200 тисяч вірних та священиків на Всеукраїнській прощі до Зарваниці, Патріарх Святослав урочисто проголосив Блаженного єпископа і мученика Василя Величковського покровителем пенітенціарного служіння духовенства та віруючих Української Греко-Католицької Церкви.

02 грудня 2014 року у Києві була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Християнська проповідь у місцях несвободи. Історія і сучасність України». Цю подію було організовано Пенітенціарним душпастирством УГКЦ у співпраці з Українською міжконфесійною християнською місією «Духовна та благодійна опіка у місцях позбавлення волі», Державною пенітенціарною службою України, Всеукраїнською профспілкою персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби, Релігійним інститутом Св. Томи Аквінського. Учасники конференції запропонували подальші кроки для впровадження капеланства. 

11 червня 2015 року набув чинності закон про тюремне капеланство, над розробкою якого у гроні представників християнських церков активно працювали й експерти від УГКЦ. В рамках закону у вересні 2015 року створено Душпастирську раду при ДПтС України, яка у співпраці з пенітенціаріями розробляє відповідні правила для духовної опіки в'язнів і персоналу.

В'язничні капелани УГКЦ взяли активну участь у підготовці та формуванні підсумкових документів Міжнародної конференції «Сучасність і перспективи пенітенціарної душпастирської опіки», що відбулась у Києві 13-14 квітня 2016 року


Контакт:

преосвященніший Михаїл (Колтун),
єпископ Сокальсько-Жовківський,
керівник Департаменту УГКЦ
з душпастирства у силових структурах України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20




 
протоієрей Костянтин Пантелей,
керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 098 422-9-221
e-mail: 
panteley@ukr.net

Павло Загороднов,
референт Відділу Курії УГКЦ з душпастирства
у пенітенціарній системі України
а/с В-125 Київ-1, 01001
тел./факс 044 279-19-20
моб. 097 397-29-40