Шукати в цьому блозі

понеділок, 30 листопада 2015 р.

В жіночому реабілітаційному центрі вшанували блаженні мощі покровительки знедолених Марти Вецької.

25 листопада у Центрі соціальної адаптації для жінок "Переображення", що на Чернігівщині, відбулось вшанування мощей Блаженної монахині Марти Вєцької - заступниці потребуючих і знедолених. Цього дня відбулася Божествненна літургія, яку відслужили о. Юрій Логаза підопіні й персонал Центру.

У Снятині в Україні знаходиться могила, яка навіть у найлютіші роки комунізму залишалася духовним центром усієї округи. На ній завжди лежать квіти, горять свічки, висять рушники. Над нею молилися римо-католики, уніати, вірмени, православні, складають пошану і ті, хто належить до нехристиянських релігій. Найдивовижніше те, що це триває вже більше 100 років, а слава про святість похованої тут черниці все більше і більше поширюється по окрузі. Ким же була та, яку місцеві жителі називають «Матінкою» і якій довіряють свої щоденні клопоти?

Марта Вєцька прожила 30 років, але цього часу вистачило для того, щоб її душа піднялася на висоти святості. Вона була справжньою Сестрою Милосердя, повністю відданою Богові, і служила хворим і стражденним у вікентійському дусі смирення, простоти і любові.
Сестра Марта народилася 12 січня 1874 р. в селищі Новий Вєц (район Косчежина на Помор'ї). Вона була дочкою землевласника Марцеля Вєцького. Її маму звали Пауліна (дівоче прізвище Камровська). Марта була третьою дитиною з тринадцяти дітей у сім'ї. 18 січня 1874 р. її охрестили в парафіяльному костелі селища Шчодрово і нарекли Марта Анна. Коли їй виповнилося 18 років, Марта назавжди попрощалася з рідними і відправилася в далекий Краків, щоб там розпочати служіння Ісусу як Сестра Милосердя. 21 квітня 1893 р. вона отримала одяг Сестри Милосердя. Її першим місцем служіння стала Львівська лікарня. Дуже швидко дівчина зарекомендувала себе сестрою, яка служить хворим з величезною любов'ю і самопожертвою. Через півтора року, 15 листопада 1894, її перевели до лікарні в Подхайці, де протягом п'яти років Марта жертовно служила Сестрою Милосердя. 15 серпня 1897 р. вона принесла свої перші обіти, підтверджуючи свою відданість Богу заради служіння бідним.

Харизма сестри Марти.

Через деякий час сестра Марта почала своє служіння в Снятині,  у лікарні, і місцевий настоятель (так само, як було в Подхайцах) посилав до неї своїх парафіян з різними проблемами та духовними переживаннями, які вона допомагала вирішувати. Сестра Марта не обмежувалася тільки своїми обов'язками, а охоче йшла на допомогу туди, де її чекали. Завжди усміхнена, повна терпіння і незвичайної доброти, вона несла полегшення не тільки страждаючому тілу, а й дбала про духовне здоров'я своїх хворих. Марта знаходила час, щоб навчати цих людей катехизису, готувати до Святим Таїнств, а також знала цінність спільної з ними молитви. Бувало, що в лікарняну каплицю приходило до сорока хворих, аби разом з нею здійснювати Хресний Шлях. Сестра Марта мала незвичайний дар допомагати людям відкривати душу Богові. У її відділенні ніхто не помирав без Таїнства Покаяння і без Причастя. Неодноразово траплялося, що пацієнти євреї просили про хрещення. Для сестри Марти кожна людина була однаково значимою, незалежно від того, був це поляк, українець чи єврей; греко-католик, православний чи римо-католик – сестра служила всім з однаковою любов'ю. Силу для служіння вона черпала в молитві. Подібно до того, як усе життя сестри Марти було повне вчинків любові, так і її смерть стала проявом непідробної любові до Бога і ближнього. Повністю усвідомлюючи небезпеку, вона зважилася на дезінфекцію приміщення, в якому лежала хвора на тиф, хоча це мав зробити інший працівник, молодий батько родини. Наступного дня у сестри Марти проявилися ознаки хвороби. Протягом останнього тижня її життя в лікарні, робилося все, щоб вилікувати її. Люди в місті ревно молилися за сестру Марту. Серед них були і євреї, які також взивали до Бога у місцевій синагозі про її зцілення. Сестра Марта Вєцька відійшла до Господа 30 травня 1904 року в Снятині. Уже в момент смерті присутні біля її ліжка люди були впевнені, що прощаються з незвичайною сестрою, а наступні роки це підтвердили.

Сестра Марта Вєцька зарахована до лику блаженних 24 травня 2008 року у Львові.

Реколекції для жінок відбулися у Збаразькій колонії.

28 листопада, на початок Різдвяного посту, засуджених жінок у Збаразькій ВК №63 відвідали отець-реколектант і місіонер Василь Іванів, в’язничний капелан отець Омелян Колодчак, настоятель храму  Христового Воскресіння отець Олексій Боднарчук і волонтери. Ув’язнені жінки мали змогу приступити до Тайни Сповіді, послухати мудрі науки отця Василя.  Отець Василь розказав про свій шлях пошуку Бога і свою велику радість коли віднайшов Його у Слові Божому. «Біблія – книга велінь Божих, – сказав отець Василь.  В ній ви віднайдете всю Мудрість Божу, віднайдете відповіді на всі свої запитання. Після розкаяння коли ми навертаємося до Бога, то повинні зректися своїх гріхів. Коли ми приходимо до Бога, то не повинні Його стидатися. В Біблії пише: Відкиньте від себе ненависть, вдягніться у серце чисте, справедливе. Апостол Павло переслідував християн, був великим грішником, але пізнавши Бога, він поніс науку Божу до людей. Він був вибраним знаряддям в руках Божих, щоб своїм прикладом навернути багатьох. Так і ви поширюйте Слово Боже між собою. Сьогодні людство відкинуло Бога. Воно живе по своїх законах. Але тільки наблизившись до Бога, ми зможемо відчути справжню радість.» 

Роздавши всім присутнім свічечки, священики, разом з засудженими, помолилися за жертв голодомору в Україні. Отець Омелян сказав: «Запаливши цю свічечку, я найперше закликаю вас запалити тепло у своєму серці один до одного. Ми сьогодні принесли вам хліб духовний, а вас просимо вшанувати своєю спільною молитвою пам’ять тих, в кого забрали хліб, який був необхідним для життя, попросити у Господа, щоб Він більше не допустив такого страхіття. Запаліть любов у своєму серці, бо Бог є любов. А Бога в нашому серці ніхто не в змозі загасити.»



Засуджені жінки отримали від священиків духовну літературу і через них Боже благословення.

Надія Тхір

пʼятниця, 27 листопада 2015 р.

Капелани взяли участь у міжнародній конференції «Кримінально-виконавча політика України та Європейського Союзу: розвиток та інтеграція»

27 листопада 2015 року на базі Київського регіонального центру Національної академії правових наук України відбулася міжнародна науково-практична конференція «Кримінально-виконавча політика України та Європейського Союзу: розвиток та інтеграція». Учасниками конференції стали відомі науковці та практичні працівники з Австрії, Польщі, Словаччини, Данії, Фінляндії та України, представники від ООН, яким є близькою пенітенціарна тематика, представники громадських та релігійних організацій. На запрошення Інституту кримінально-виконавчої служби з доповідями в конференції взяли участь капелани о. Петро Терлецький, доктор біблійного богослов’я, викладач Українського Католицького Університету,  й о. Костянтин Пантелей, член Душпастирської ради при ДПтС України. Захід став однією з перших нагод для міждисциплінарної співпраці щодо розвитку пенітенціарної ідеї у системі кримінального правосуддя і системі пенітенціарній.

Конференцію відкрив начальник Інституту кримінально-виконавчої служби, доктор юридичних наук Євген Бараш. Від імені Служби учасників конференції привітав заступник Голови Державної пенітенціарної служби України Сергій Оміновський. Пленарне засідання було насиченим та цікавим, оскільки виступи шановних науковців перепліталися з виступами вітчизняних та іноземних практиків.

На конференції, в рамках круглого столу «Питання запровадження пробації та капеланства», з доповідями виступили о. Петро Терлецький та о. Костянтин Пантелей. Вони розкрили тематику міжнародного досвіду й української моделі пенітенціарного душпастирства, ролі Церкви у реінтеграції в'язнів до суспільного життя й попередження злочинності. На думку отців необхідно продовжувати співпрацю на академічному рівні поміж навчальними закладами пенітенціарної системи і церковними богословськими закладами освіти для подальшого обґрунтування і втілення пенітенціарної ідеї у системі кримінального правосуддя і системі виконання покарань. Це дасть змогу провадити заходи професійної формації службовців ДПтС України на підставі поглибленого вивчення основ християнської духовності, з джерел якої походить сама пенітенціарна ідея. Завершився захід обговоренням результатів роботи та прийняттям Рекомендацій конференції «Кримінально-виконавча політика України та Європейського Союзу: розвиток та інтеграція». Матеріали наукових досліджень учасників було видано у збірнику конференції. 


Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.

Персонал пенітенціарної служби молився в день пам'яті за жертв голодомору-геноциду 32-33 року.

В п’ятницю 27 листопада в’язничний капелан – отець Тарас Мирка разом з працівниками Львівської виправної колонії № 48 та братами семінаристами Львівської Духовної Семінарії Святого Духа, молилися панахиду за душі жертв голодомору. По закінченню панахиди отець Тарас звернувся до присутніх і в слові призадуми ще раз пригадав усім історичні моменти нашого народу та закликав молитися за померлих, за ворогів та за тих котрі оберігають нас.



брат Олег Нестер.

четвер, 26 листопада 2015 р.

Для єпископів Митрополичого Синоду УГКЦ прозвучала доповідь щодо пенітенціарного служіння Церкви.

25 листопада, у день, коли вшановується пам'ять Святого Священномученика Йосафата, Митрополичий Синод УГКЦ, що відбувався в Брюховичах поблизу Львова,  вислухав доповідь щодо потреб подальшого розвитку пенітенціарного служіння Церкви. Нові можливості що надає українське законодавство у сфері капеланства представив протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу Курії УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України.

Зокрема, закон про в’язничне капеланство, як і закон про пробацію, дають нові можливості для участі Церков у попередженні злочинності та лікування її наслідків. Це вимагає розвитку душпастирської структури Церкви у кожній єпархії. Структура Пенітенціарного душпастирства УГКЦ створюється за територіальним принципом функціонування пенітенціарної системи. Діяльність Душпастрської ради при ДПтС України та створення Пенітенціарної асоціації України сприяють кращому висвітленню позиції Церков щодо української парадигми пенітенціарної справи.

На завершення о. Костянтин виклав наступні пропозиції Митрополичому Синоду УГКЦ.

1. Рекомендувати правлячим єпископам до 15 грудня 2015 р. призначити декретом священика, відповідального за організацію служіння в межах єпархії, доручивши йому створення оптимальної для єпархії структурної моделі пенітенціарного душпастирства.
2. За основу річних планів служіння єпархіальних структур пенітенціарного душпастирства прийняти Календар заходів пенітенціарного душпастирства УГКЦ.
3. Розробити бюджетний план для забезпечення базових потреб пенітенціарного служіння в межах єпархії.
4. Закликати кожну парохіяльну спільноту УГКЦ в межах церковного року підготовляти бодай один захід на підтримку пенітенціарного служіння. 

вівторок, 24 листопада 2015 р.

Виїзне засідання християнської міжконфесійної місії відбулося у Кривому Розі.

24 листопада 2015 року у Дніпропетровській області відбулось виїзне засідання членів правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» під головуванням Рустама Фатуллаєва. Учасники зустрічі відвідали область з метою оцінки перспектив співпраці християнських конфесій з органами й установами Державної пенітенціарної служби України. Українську Греко-Католицьку Церкву представляли о. Ігор Пагулич і о. Ігор ДмитришинВ роботі Місії також взяли участь начальник Управління соціально-психологічної роботи із засудженими апарату ДПтС України полковник внутрішньої служби Ігор Андрушко, заступник начальника обласного управління Служби полковник внутрішньої служби Олександр Ведмідський, представники громадських і релігійних організацій Криворіжжя та засобів масової інформації.

            
За участі почесних гостей та представників Церков Місії на території Криворізької виправної колонії (№80) управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області відбулось урочисте відкриття молитовної кімнати Церкви Християн віри євангельської «Преображення». Саме тут відбулось робоче засідання Місії. 

Були розглянуті наступні питання.
1. Співпраця церков Місії з Інститутом кримінально-виконавчої служби (м. Київ) у справі спеціальної підготовки капеланів.

У зв’язку із створенням Пенітенціарної академії в Чернігові на базі Юридичного коледжу існують наміри розформувати Інститут Кримінально-Виконавчої Служби України. Цей заклад потрібно відстояти.
Аргументи:
- Інститут розташовано в столиці держави, де розташовані центральні кервіні органи виконавчої влади і де відбуваються основні події співпраці Церков і Державної пенітенціарної служби країни.
- Заклад було створено саме для пенітенціарної системи. Нажаль, при відокремленні Кримінально-Виконавчої Служби від МВС, приміщення і територія були несправедливо передані в МВС зі знехтуванням потреб створеного 1998 р. Державного департаменту України з питань виконання покарань.
- Кращі офіцери служби з 90-х років є випускниками саме цього закладу.
- Є можливість співпраці ІКВС та Церков на академічному рівні саме у Києві, де розташовано богословські заклади і де розташовані керівні  центри більшості Церков. 
- Пропонуємо, щоб підготовка капеланів відбувалася не в одному лише Білоцерківському училищі, а також в Київському Інституті КВС, в Чернігівській академії, Дніпродзержинському училищі. 

2. Форма участі представників Церков Місії у Пенітенціарній Асоціації України.

26.11 у Києві відбудуться установчі збори Пенітенціарної Асоціації України, яка дає можливість активувати процеси змін не лише у пенітенціарній системі та системі правосуддя, а також у цілому суспільстві. Участь представників Церков у Пенітенціарній Асоціації України дасть можливість розвивати пенітенціарну ідею і є дуже корисною для збереження християнського контексту цієї ідеї.

В другій половині дня члени правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» продовжили свою роботу у Криворізькій установі виконання покарань (№3). 

Друга частина робочого засідання Місії розглянула наступні питання.

3. Особливості душпастирського служіння у слідчих ізоляторах.

З огляду на інтенсивність душпасирського служіння та більш складні умови реалізації капеланського служіння в установах попереднього ув'язнення було визнано рацію в пріоритетності спеціальної підготовки саме капеланів слідчих ізоляторів.

4. Пріоритетні завдання Місії на 2016 рік, намічені напрямки діяльності Душпастирської ради. 

5-6 січня пропонується провести з пластунами акцію передачі Віфлеємського Вогню Миру до пенітенціарних установ.
18 – 25 січня – Тиждень молитов за єдність християн провести у Київських храмах також у пенітенціарних установах.

5. Вислухана доповідь пастора В'ячеслава Когута про поїздки на конференцію МАТС (Prison Fellowship International) у Римі.

Взаємодія Церков Місії в Україні стала цікавим прикладом екуменічного служіння для християн у багатьох країнах європи. 

Відтак гості відвідали режимні корпуси виконання покарань (№3), ознайомились з порядком утримання дорослих та неповнолітніх ув’язнених, засуджених до довічного позбавлення волі, умовами, створеними для реалізації ними своїх релігійних потреб. Начальник установи полковник внутрішньої служби Микола Биховець розповів історію одного з наймолодших пенітенціарних закладів Дніпропетровщини, розповів про заходи, які вживаються персоналом установи з метою покращення умов утримання ув’язнених осіб.

«Прийняті під час роботи Місії рішення будуть доведені до відома як церковних ієрархів, так і керівництва державних органів влади та народних депутатів України, - сказав Голова правління Місії Р.Н.Фаттулаєв. – Сподіваємось, що ці рішення, котрі є результатом багаторічної співпраці з вітчизняними пенітенціарними закладами, стануть суттєвим доповненням до вітчизняної законодавчої бази та зроблять її справді дієвим механізмом для подальшого удосконалення умов реалізації засудженими і ув’язненими особами свого права на віросповідання».



Пенітенціарне душпастирство УГКЦ.

Світлини управління прес-служби ДПтС України у Дніпропетровській області.

неділя, 22 листопада 2015 р.

У Кривому Розі відбудеться сесія виїзного засідання Міжконфесійної Християнської Місії.

РОБОЧА ПРОГРАМА
засідання правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі»

Дата проведення:
24 листопада 2015 року

Місце проведення:
Криворізька виправна колонія управління ДПтСУ у Дніпропетровській області (№80), Криворізька установа виконання покарань управління ДПтСУ у Дніпропетровській області ( №3)

Організатори:
Українська Міжконфесійна Християнська Місія «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», керівництво ДПтС України, управління ДПтС України у Дніпропетровській області


Учасники:
представник апарату ДПтС України, керівництво управління ДПтС України у Дніпропетровській області, члени правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна                              та благодійна опіка в місцях позбавлення волі», представники релігійних та громадських організацій Дніпропетровської області, представники ЗМІ




До 11.00.
Прибуття учасників заходу до Криворізької виправної колонії (№80)


11.00-11.30
Привітання учасників засідання (представник апарату ДПтС України, начальник управління ДПтС України у Дніпропетровській області, полковник внутрішньої служби Ткаченко Ю.А., Голова Правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» Фатуллаєв Р.Н.)
  


11.30-12.30
Відвідування та освячення молитовної кімнати «Преображення»


12.40-13.10
Обід


13.20- 15.00
Переїзд учасників до Криворізької установи виконання
покарань (№3)


15.00-16.00  
Проведення заключного засідання правління Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі»

Порядок денний:

1. Співпраця з інститутом КВІ м. Київ
2. Вступ представників об'єднань до Пенітенціарної Асоціації
3. Підведення підсумків роботи в 2015 році
4. Планування заходів на 2016 рік

5. Доповідь Когут В.В. щодо поїздки на конференцію МАТС у Римі


четвер, 19 листопада 2015 р.

Редакція Положення про Душпастирську раду при ДПтС України, запропонована на засіданні 13.10.2015 року.

Протокол І-го засідання
Душпастирської ради при Державній пенітенціарній службі України

13 жовтня 2015 року                                                           м. Київ, вул. Мельникова, 81.

Зал колегії Державної пенітенціарної служби України

10.30 – 10.55. Реєстрація учасників заходу, підтвердження повноважень представників Церков

Зареєструвалися і документально підтвердили повноваження представники Церков:
1)      пастор Євген Дмитрієвський, старший пастор тюремного служіння Союзу Вільних Церков Християн Євангельської Віри України
2)      протоієрей Віктор Яценко, голова Синодального Відділу УПЦ МП у справах пастирської опіки пенітенціарної системи;
3)      диякон Віктор Дудка, координатор тюремного служіння Всеукраїнського Союзу об’єднань Євангельських Християн-баптистів;
4)      пастор Ігор Лук'янов, помічник старшого єпископа УХЄЦ з державно- церковних та міжконфесійних відносин
5)      пастор Рустам Фатуллаев, керівник Відділу соціального служіння «Маханаім» Всеукраїнського Союзу Церков Християн Віри Євангельської (П'ятидесятників);
6)      протоієрей Костянтин Пантелей, керівник Відділу душпастирства у пенітенціарній системі України Патріаршої курії УГКЦ;
7)      ієромонах Михайло Талапканич, представник Римо-Католицької Церкви в Україні,
8)      пастор Сергій Луцький, директор відділу Капеланського служіння Української Уніонної Конференції Церкви Адвентистів Сьомого Дня
9)      пастор Олександр Пухляк, керівник тюремного служіння Об'єднання Незалежних Харизматичних Християнських Церков України

Секретар засідання - В'ячсслав Когут, виконавчий директор Української Міжконфесійної Християнської Місії «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі».

Інші учасники засідання
1)      Петро Лейковський, виконуючий обов’язки Голови  Державної пенітенціарної служби України;
2)      Ігор Андрушко, начальник управління соціально-виховної та психологічної роботи апарату Державної пенітенціарної служби України;
3)      Віталій Хведчук, заступник начальника управління соціально-виховної та психологічної роботи апарату Державної пенітенціарної служби України;
4)      Сергій Лисенко,  головний спеціаліст відділу експертно-аналітичної роботи та зав’язків з релігійними організаціями Департаменту у справах релігії та національностей Міністерства культури України;
5)      Олег  Дука, начальник Білоцерківського училища професійної підготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби;
6)      Любов Крупник, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Інституту Кримінально-виконавчої служби;
7)      Олександр Войтенко, керівник громадської організації «СНАМІ».


ПОРЯДОК ДЕННИЙ

1.      Інформування про офіційних представників Церков та запрошених осіб, присутніх на засіданні.
2.      Привітання учасників І-го засідання Душпастирської ради при ДПтС України:
·         Звернення в. о. Глави ДПтС Петра Лейковського
·         Привітання Голови Правління УМХМ «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» пастора Рустама Фатуллаєва.
3.      Обрання головуючого і секретаря засідання Душпастирської Ради.
4.      Огляд пропозицій і голосування про внесення змін і доповнень до Положення про Душпастирську Раду при Державній пенітенціарній службі України.
5.      Обговорення пропозицій і голосування щодо черговості головування представників Церков в Душпастирській раді при ДПтС України.
6.      Обговорення пропозицій і голосування щодо порядку навчання капеланів від Церков і щодо програми цього навчання в закладах спеціальної підготовки ДПтС
7.      Узгодження дати наступного засідання Душпастирської Ради при ДПтС України. Завершення засідання.
ЗАСІДАННЯ.
1.      З привітанням та інформацією про учасників зустрічі, присутніх в залі колегії Державної пенітенціарної служби України, ВИСТУПИВ Ігор Андрушко – начальник управління соціально-виховної та психологічної роботи апарату Державної пенітенціарної служби. Було підтверджено повноваження 9-ти офіційних представників Церков, що надали відповідні листи від керівних органів своїх конфесій.

Спільна молитва «Отче наш».

2.      До учасників І-го засідання Душпастирської ради при ДПтС України звернувся з привітанням в. о. Глави ДПтС Петро Лейковський. Він висловив радість, що капеланство було визнано правом після того, як 11 червня 2015 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності священнослужителів (капеланів) в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України» набув чинності. Прозвучало звернення Голови Правління УМХМ «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі» пастора Рустама Фатуллаєва. Він подякував керівництву ДПтС України за наполегливу співпрацю та величезне сприяння в служінні Церков. На підставі закону про капеланство розпочинає свою діяльність дорадчий міжконфесійний орган – Душпастирська Рада.
3.      З пропозицією щодо обрання головуючого на засіданні ВИСТУПИВ пастор Рустам Фатуллаєв. Запропоновано, щоб головування на засіданні прийняв протоієрей Костянтин Пантелей. З цією пропозицією погодилися усі представники Церков одностайно.  Протоієрей Костянтин Пантелей запропонував в якості секретаря І-го засідання Душпастирської Ради обрати В’ячеслава Когута.
ВИРІШИЛИ:  вищеназваних осіб призначити головуючим і секретарем цього засідання.
4.      СЛУХАЛИ: пропозиції про внесення змін і доповнень до Положення про Душпастирську Раду при Державній пенітенціарній службі України (Наказ ДПтС України від 7 вересня 2015 року №472/ОД-15 «Про утворення Душпастирської ради при Державні пенітенціарній службі України»). В обговоренні взяли участь усі присутні офіційні представники Церков та запрошені на засідання. Дискусія торкнулася змін статей Положення про Душпастирську Раду при ДПтС, що стосуються членства. Сергій Лисенко пропонував, щоб до складу Душпастирської Ради входили представники Міністерства Культури і Міністерства Юстиції України. Рустам Фатуллаєв і Костянтин Пантелей звернули увагу, що п. 2, ст.128-1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності священнослужителів (капеланів) в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України» передбачає, що до складу Душпастрської ради при ДПтС України можуть входити лише уповноважені представники Церков. Проте, представники Державної пенітенціарної служби України, Міністерства Юстиції, Всеукраїнської профспілки персоналу органів та установ Державної пенітенціарної служби, що в якості постійної експертної групи, зможуть брати активну участь у засіданнях Душпастрської Ради.
УХВАЛИЛИ одноголосно: прийняти зміни і доповнення Положення про Душпастирську Раду при Державній пенітенціарній службі України, які віддзеркалені у порівняльній таблиці (Додаток до Протоколу засідання № 1).
5.      Щодо черговості головування представників Церков в Душпастирській Раді при ДПтС України з пропозицією ВИСТУПИВ протоієрей Костянтин Пантелей, щоб Головування в Душпастирськвй раді відбувалось почергово і Голова Душпастирської Ради приймав повноваження терміном на один рік. Учасники засідання УХВАЛИЛИ одноголосно: щоб визначитися на наступному засіданні Душпастирської Ради з порядком головування, коли нове змінене і доповнене Положення вступить в силу.
6.      Щодо питання фахової підготовки капеланів ВИСЛУХАЛИ пропозиції Олега  Дуки, начальника Білоцерківського училища професійної підготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби і Любов Крупник, доцента кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Інституту Кримінально-виконавчої служби, які висловили готовність закладів викладати для потреб священнослужителів (капеланів) необхідний курс дисциплін. Представники Церков УХВАЛИЛИ: у зв’язку з необхідністю проходження спеціалізованої підготовки великою кількістю капеланів звернутися від імені Душпастирської Ради до керівництва ДПтС з проханням надати можливість проходження фахової підготовки капеланів у наступних закладах:
1)      Інституті кримінально-виконавчої служби,
2)      Чернігівському юридичному коледжі,
3)      Білоцерківському училищі професійної підготовки персоналу.
УХВАЛИЛИ: 1) звернутися до керівництва ДПтС України, щоб визнати чинними сертифікати базового рівня компетентності, надані при пілотному проекті навчання капеланів 2008-2009 рр. у Білоцерківському училищі професійної підготовки персоналу і на підставі цих сертифікатів та звернення керівників Церков  видати нові посвідчення капеланів; 2) щодо порядку навчання капеланів від Церков і щодо програми цього навчання у закладах спеціальної підготовки визначитися після розгляду звернення Душпастрської Ради керівництвом ДПтС.
7.    Щодо дати наступного засідання Душпастирської Ради при ДПтС України. УХВАЛИЛИ провести наступне засідання Душпастирської Ради при ДПтС України 8 грудня 2015 року.  Скликання наступної ради доручити секретарю цього засідання пастирю В’ячеславу Когуту.


Головуючий                                       протоієрей Костянтин Пантелей

Секретар                                                          пастор В’ячеслав Когут



ПОЛОЖЕННЯ
про Душпастирську раду
при Державній пенітенціарній службі України
зі змінами і доповненнями від 13.10.2015 року

1. Загальні положення

1.1. Душпастирська рада при Державній пенітенціарній службі України (далі Душпастирська рада) є постійно діючим представницьким міжконфесійним дорадчим органом, що працює на громадських засадах

1.2. Душпастирська рада утворюється для координації душпастирської опіки в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України (даліДПтС України) з офіційних представників Церков, релігійних центрів, релігійних обєднань, конфесій (даліЦерков), статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, які є членами Всеукраїнської Ради Церков та релігійних організацій.

1.3. У своїй діяльності Душпастирська рада керується Законом Божим, Конституцією та законами України, Кримінально-виконавчим кодексом України, Законом України про попереднє увязнення, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими чинними нормативно-правовими актами, чинними міжнародними договорами України, а також цим Положенням.

1.4. Душпастирська рада функціонує на засадах рівності і толерантного ставлення, поваги до внутрішніх настанов і традицій усіх, діючих в рамках Конституцій України, релігійних організацій і є незалежною від органів державної влади України, політичних партій, інших громадських формувань та їх керівних органів.

1.5. Душпастирська рада не втручається у внутрішні справи релігійних, громадських державних організацій та в оперативно-службову діяльність органів і установ ДПтС України.

2. Основні завдання

2.1. Координація заходів душпастирської опіки засуджених та осіб, узятих під варту.
2.2. Координація заходів душпастирської опіки персоналу органів, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.

2.3.
Моніторинг стану дотримання у слідчих ізоляторах та установах виконання покарань права на свободу світогляду і віросповідання

2.4. Обговорення актуальних питань та підготовка взаємоузгоджених пропозицій щодо проектів законів України і нормативно-правових актів з питань забезпечення релігійних прав і свобод громадян, гуманізації, реформування у кримінально-виконавчій системі.

2.5.      Координація заходів з надання релігійними організаціями допомоги адміністраціям органів, установи виконання покарань та слідчих ізоляторів у виправленні і ресоціалізації засуджених.

2.6. Плекання толерантних доброзичливих відносин, взаємної поваги між віруючими різних Церков, профілактика та усунення причин можливих міжконфесійних протиріч, розвиток міжконфесійної співпраці у питаннях душпастирської опіки в органах і установах, що належать до сфери управління ДПтС України.
2.7. Пропагування загальнолюдських цінностей та ідеалів, відповідального, високоморального, суспільно корисного і здорового способу життя.
2.8. Координація заходів з надання сприяння засудженим, особам, узятим під варту, та їхнім сім'ям у відновленні та підтриманні соціально корисних зв'язків, допомоги адміністраціям установ виконання покарань у підготовці засуджених до звільнення.
2.9. Координація заходів із соціальної адаптації та інтеграції осіб після завершення строку відбування покарання, створення та підтримка діяльності центрів соціальної адаптації та інших установ, що здійснюють заходи соціального патронажу стосовно звільнених осіб.

3. Функції

3.1. Нормативне та методичне забезпечення організації душпастирської опіки в органах, установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.

3.2. Координація заходів з організації душпастирської роботи в органах, установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.

3.3. Погодження кандидатів на посади священнослужителів (капеланів) в установах ДПтС України, уповноважених керівними органами Церков на здійснення заходів  душпастирської опіки засуджених.

3.4. Відкликання капеланів зі служіння в установах ДПтС України.

3.5. Аналіз результатів та визначення ефективності організації душпастирської опіки в органах, установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.

3.5. Організація духовно-просвітницьких та доброчинних заходів міжконфесійної співпраці в органах та установах ДПтС України, а також надання допомоги для виховання, виправлення та реінтеграції до суспільства колишніх засуджених.

4. Права

4.1. Утворювати постійні та тимчасові робочі органи (комісії, експертні групи тощо).

4.2. Залучати до роботи Душпастирської ради за погодженням із керівництвом ДПтС України працівників Державної кримінально-виконавчої служби України.

4.3. Отримувати в установленому порядку від апарату ДПтС України інформацію з питань, які вносяться на розгляд Душпастирської ради.
4.4. Надавати керівництву ДПтС України пропозиції щодо вдосконалення душпастирської роботи в органах, установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.
4.5. Організовувати і проводити навчальні заняття, робочі зустрічі, наради, семінари, конференції, круглі столи з питань організації роботи Душпастирської ради.

4.6. Звертатися за необхідною інформацією до керівних органів державних, громадських і релігійних організацій.

4.6. Організовувати і проводити робочі зустрічі, наради, семінари, конференції, експертні дослідження, круглі столи тощо.

4.7. Голова та члени Душпастирської ради мають право доступу в установленому порядку до приміщень апарату ДПтС України, органів, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.

4.8. Відновлення (будівництво, реконструкція) культових споруд та приміщень релігійного призначення при органах та установах ДПтС України та організація їх діяльності.

4.9. Вносити зміни і доповнення до цього Положення.

5. Членство та склад Душпастирської ради. 
Права Членів Душпастирської ради.

5.1. Глави Церков, уповноважують офіційним документом свого повноважного представника, відповідального за взаємодію з ДПтС (далі – Представника Церкви) та його заступника. 

5.2. Членство Церков в Душпастирській раді є вільним і наступає через подання керівництву ДПтС України уповноважуючих документів, які розглядаються під час засідання Душпастирської ради.

5.3. Персональний склад Душпастирської ради затверджується і коригується на підставі виконання статей 5.1., 5.2., 5.5., 5.6. даного Положення і подається для погодження керівництву ДПтС України.

5.4. Представник Церкви, членство якого призупинено, не враховується у загальному складі Душпастирської ради під час визначення кворуму на засіданнях Душпастирської ради та не має права голосу.

5.5. Членство у Душпастирській раді може бути призупинено:
- у разі безпідставної відсутності Представника Церкви,  на засіданнях Душпастирської ради два рази поспіль;
- відкликання повноважень керівним органом Церкви в особи, що офіційно була Представником Церкви;
- грубого порушення Представником Церкви принципів, зазначених у статті 1.4.даного Положення;
- скасування державної реєстрації Церкви.          

5.6. Душпастирську раду очолює Голова Душпастирської ради (далі Голова), який приймає повноваження терміном на один рік. головування в Душпастирськвй радіпочергове. Черговість головування визначається на засіданні членів Душпастирської ради.

5.7.   Голова організовує діяльність Душпастирської ради:

- скликає і організовує підготовку та проведення засідань Душпастирської ради;
- підписує документи від імені Душпастирської ради;
- представляє Душпастирську раду у відносинах з ДПтС України, центральними, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, засобами масової інформації;
- може брати участь у засіданні колегії ДПтС України.

5.8.   Повноваження Голови можуть бути припинені за рішенням Душпастирської ради в разі невиконання ним своїх обовязків, грубого порушення ним принципів, зазначених у статті 1.4.даного Положення.

5.9. Кандидатуру Секретаря Душпастирської ради (далі - Секретаря) члени Душпастирської ради погоджують спільним рішенням. Секретар зобовязаний:

- вести протоколи засідань Душпастирської ради;
- організовувати ведення діловодства Душпастирської ради та листування з питань її діяльності згідно з чинним законодавством;
- інформувати членів Душпастирської ради про дату, час, місце та порядок денний проведення засідання.

5.10. Права та обовязки членів Душпастирської ради:

- особисто або через своїх заступників брати участь у засіданнях Душпастирської ради та інших органів Ради;
- делегувати представників від своєї конфесії до структур (комісій, експертних груп тощо), які створюються за рішенням Душпастирської ради;
- отримувати в установленому порядку всю інформацію, що стосується діяльності Душпастирської ради;
- бути поінформованими та/або письмово запрошеними на засідання Душпастирської ради та інші заходи, що здійснюються за участю Душпастирської ради;
- інформувати Секретаря та чинного Голову про святкові дні своєї конфесії;
- вносити пропозиції щодо розгляду питань на засіданні Душпастирської ради;
- ініціювати залучення фахівців відповідних галузей (експертів) до вивчення та вирішення питань, що розглядаються на засіданнях Душпастирської ради, а також до інших органів Душпастирської ради;
- у разі незгоди з прийнятим Душпастирською радою рішенням викласти власну думку, що заноситься до протоколу засідання Душпастирської ради.

5.11. Члени Душпастирської ради можуть мати інші права, що випливають з цього Положення та не суперечать законодавству України.

6. Організація та забезпечення діяльності Ради.

6.1. Основною формою роботи Душпастирської ради є засідання, що проводяться в міру потреби, але не рідше ніж один раз на квартал.

6.2. На засіданні Душпастирської ради можуть бути присутні члени Душпастирської ради та інші запрошені особи, про присутність яких повідомляє Секретар заздалегідь згідно пункту 6.3.  цього Положення.

6.3. Засідання Душпастирської ради не можуть призначатися на пятницю, суботу та неділю, а також дні релігійних свят кожної конфесії, що представлена в Раді. Конкретні дати проведення засідань Душпастирської ради попередньо узгоджуються членами Душпастирської ради.

6.4. Рада діє згідно з перспективним планом роботи на рік. Проект цього плану затверджується на засіданні Душпастирської ради.

6.5. Засідання Душпастирської ради вважається дійсним, якщо всі члени Душпастирської ради заздалегідь повідомлені про його проведення і на ньому присутні дві третини її членів та дотримано умови пунктів 5.4., 5.5. і 6.3. цього Положення.

6.6. Рішення Душпастирської ради носять рекомендаційний характер. Рішення вважається прийнятим, якщо воно ухвалено двома третинами усіх членів Душпастирської ради. У разі голосування одна конфесія має один голос.

6.7. Результати обговорення розглянутих питань оформлюються рішеннями Душпастирської ради і протоколами, які готуються не пізніше ніж у триденний термін від дня проведення засідання і підписуються Головою та Секретарем Душпастирської ради.

6.8. Утворення та припинення діяльності робочих та експертних груп, затвердження їх складу приймається рішенням Душпастирської ради. У засіданнях робочих та експертних груп обовязково бере участь представник  Душпастирської ради, який інформує членів Душпастирської ради про перебіг засідання.

6.9. Для отримання консультацій та проведення експертизи документів Душпастирська рада має право залучати (за згодою) на громадських засадах державних службовців, наукових працівників та інших фахівців.

6.10. Питання, що виносяться на засідання Душпастирської ради, мають містити пояснювальну записку, в якій обґрунтовується необхідність його розгляду, та інші інформаційно-довідкові матеріали. За потреби ці матеріали надаються членам Душпастирської ради не пізніше ніж за пять робочих днів до чергового засідання.

6.11. Для оперативного вирішення проблемних питань, що належать до компетенції Душпастирської ради, засідання можуть проводитися шляхом телефонного опитування Представників Церкви. Результати обговорення і прийняті рішення також вносяться у протокол, як зазначено у статті 6.7.

7. Взаємодія Душпастирської ради з керівництвом ДПтС України.

7.1. У своїй діяльності Душпастирська рада співпрацює зі структурними підрозділами центрального апарату ДПтС України, на які покладено функцію співробітництва з релігійними організаціями.

7.2. Структурні підрозділи центрального апарату ДПтС України, на які покладено функцію співробітництва з релігійними організаціями:
- сприяють в праці Душпастирської ради;
- ініціюють тематику засідань Душпастирської ради
- на основі прийнятих Душпастирською радою рішень в 5-денний строк з моменту їх отримання готують доповідь Голові ДПтС України для ознайомлення чи прийняття рішення;
- організовують висвітлення діяльності Душпастирської ради у відомчій газеті «Закон і обовязок», на сайті ДПтС України та на інших ЗМІ.

7.3. Представники органів, установ та навчальних закладів ДПтС України, на запрошення Душпастирської ради беруть участь у її роботі.


Секретар засідання Душпастирської ради при Державній пенітенціарній службі України 13.10.2015 р. В’ячеслав Когут.