6 - 8 червня 2011року у Реколекційному центрі Львівської Архиєпрахії відбувався триденний семінар єпархіальних капеланів Пенітенціарного душпастирства Української Греко-Католицької Церкви. Він проходив, з участю преосвященнішого владики Михаїла (Колтуна), єпископа Сокальсько-Жовквівського, керівника Департаменту УГКЦ у справах душпастирства силових структур України. Крім капеланів були присутні також катехити та волонтери цього особливого і дуже цінного служіння Церкви. Семінар «Душпастирська практика в’язничного служіння» загострив увагу капеланів на застосуванні у пастирських ситуаціях психолого-педагогічних знань, канонічного права, морального богослов’я, міжнародного і вітчизняного права у кримінально-виконавчій сфері.
Професійний психолог, капелан 48-ї і 30-ї виправних колоній, Юрій Кузьо провів тренінг, мета якого полягала на виробленні второпної пастирської поведінки у ситуаціях, коли при спілкуванні з особою виявляються її суїцидальні нахили. Доктор канонічного права о. Роман Шафран розглянув пастирські ситуації, які вимагають від капелана уважного застосування церковних законів. Душпастирі УГКЦ служать в пенітенціарних установах для усіх людей у потребі без огляду на національну, соціальну, релігійну приналежність. Це особливий рід милосердного служіння, в якому нема місця для маніпуляції особою з огляду на різницю сповідань для її «навернення». Капелан служить для кожної людини у духовній чи фізичній потребі, щоб вона, залишаючись собою, ставала ближче до Бога.
Служіння ув’язненим жінкам, що триває майже 20 років представляли мітрофорний протопресвітер Ігор Онишкевич та пані Марта Бліхар. Отець Ігор був першим представником в’язничного душпастирства УГКЦ у Міжконфесійній християнській місії тюремного служіння.
Перший день навчання став нагодою до представлення здобутків та досвіду служіння кожним капеланом зокрема. Потім 6 і 7 червня професійний психолог, капелан 48-ї і 30-ї виправних колоній, Юрій Кузьо провів тренінг, мета якого полягала на виробленні второпної пастирської поведінки у ситуаціях, коли при спілкуванні з особою виявляються її суїцидальні нахили.
7 червня преосвященніший владика Михаїл (Колтун), єпископ Сокальсько-Жовквівський, керівник Департаменту УГКЦ у справах душпастирства силових структур України, під час Божественної Літургії зробив богословське впровадження для капеланів. Він зокрема сказав: «Ми успадкували наслідки тої ідеології, яка працювала на свою славу, і вичерпувала з людей усі ресурси. Але це слави не принесло. У тій системі покарання за злочин та помста домінували, - зазначив владика, - наслідки тої ідеології впливають на нас понині. Справедливість, в якійсь мірі, існує, а в якійсь ні. Але десь загубилося прощення і покаяння. Значення тюремного душпастирства полягає у підтримці людини, яка перебуває у великій духовній потребі.» Владика Михаїл поблагословив капеланів та побажав їм отримати натхнення, щоб невтомно являти людям лице Милосердного Бога.
8 червня у заході взяли участь офіцери соціально виховної та психологічної служби – співробітники підпорядкованих установ. Разом з ними капелани дослідили можливості та колізії застарілого законодавства України щодо опіки та душпастирської допомоги ув’язненим. Напередодні зміни законодавства щодо впровадження інституту капеланства у тюрмах в Україні такі діалоги набувають все більшого практичного значення.
На завершення зустрічі капелани подарували пенітенціарним службовцям ікони Христа і Богородиці для Управління ДПСУ у Львівській області та для кожної з 8 пенітенціарних установ. Були вшановані також волонтерка з досвідом 20 років служіння ув’язненим жінкам п-і Марта Бліхар та священики о. Ігор Цар і о. Василь Гром.
З огляду на регулярне навчання та вдосконалення взаємодії з Державною пенітенціарною службою України Пенітенціарне душпастирство УГКЦ набуває професійних рис на порозі впровадження капеланства.
Керівник Відділу УГКЦ з душпастирства у пенітенціарній системі України
ієрей Костянтин Пантелей
Немає коментарів:
Дописати коментар